NFT Rehberi

17 Ekim 2021 Pazar, 02:02
NFT BTC Rehberi 642x320 - NFT Rehberi

NFT Nedir? Nasıl Kullanılır? NFT Nasıl Yapılır?

Son günlerin araştırma konuları arasında yerini alan NFT ile ilgili detaylar merak ediliyor. Token piyasasında ön sıralarda yerini alan NFT, blok zinciri teknolojisi sayesinde koleksiyon ürünlerini tescil edilmesini ve satılmasını mümkün kılıyor. Bu sayede, dijital sanat eserlerini dijital sertifikalar ile birlikte satışa çıkarma imkanınız oluyor. Yazının geri kalanında “NFT Nedir? “ sorusunun yanıtı detaylı olarak açıklanmıştır.

 

 

NFT Nedir?

NFT NEDIR 1 - NFT Rehberi

NFT kavramı gerçek dünyadaki fiziksel maddelerin, koleksiyon parçalarının dijital ortama yansımasına denir. Yani, ses dosyası, video, fotoğraf gibi maddesel varlıkların sanal ortamda karşılık bulmasıdır. NFT Değiştirilmez tokenler olarak bilinir. Adından anlaşılacağı üzere NFT’ler, değiştirilemeyen ya da takası olmayan djital varlıklardır. Bu durumda NFT’lerin, dijital ortamda eşi benzeri bulunmamaktadır. Sanal oyunlar, fotoğraflar, resimler gibi sanal olan her şey ile yapılır. NFT’ yi eşsiz yapan özelliği ise blockchain teknolojisinin kullanılarak üretilmiş olmasıdır. Büyük bölümü de Ethereum token standartları baz alınarak üretilmektedir.

 

Günümüzde internet ortamında bulunan her şey kopyalanabilmektedir. Blockchain teknolojisi kullanılarak üretilen NFT dosyalarının ise kopyalanması mümkün değildir. Bu teknoloji sayesinde dosyanın veya eserin kime ait olduğu, blok zincirlerde kayıt altında tutulmaktadır. Bu sebeple NFT dosyaları, internet ortamında değiştirilemeyen dosyalardır. Bunun sebebi ise blok zincir üzerinden birçok bilginin geçmesidir. Yani, zincir üzerinde bulunan NFT dosyalar, bilgilerden sadece biri olduğu için değiştirilmesi imkansızdır.

 

Blok zincir bir kayıt cihazına benzemektedir. Sanal ortamda, blockchain ile hazırlanan her dosyanın kime ait olduğu, kime gönderildiği, dijital belgelerin imzaları ile birlikte hepsi kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar şeffaf olup, başkaları tarafından görüntülenebilir ve onaylanabilir.

 

Son zamanlarda çok fazla ilgi gören bu teknoloji sayesinde sanatçılar da bu yöntemi kullanmaya başlamış ve kendi eserlerini NFT’ye dönüştürerek koleksiyonculara satmaya başlamışlardır.

 

 

NFT Nasıl Kullanılıyor?

 

 

Son dönemlerde popüleritesi gün geçtikçe katlanarak artan, NFT aracılığıyla yapılan yatırımların, çarpıcı rakamlara ulaşmasıyla birlikte bu alana adapte olma süreci de oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir.

 

2018 yılının haziran ayında, bir sanat yatırım platformu olan Maecenas, dünya üzerindeki ilk kripto para kullanılan sanat müzayedesini gerçekleştirmiştir. Bu müzayede, Andy Warhol’umun eseri olan “14 Small Electric Chairs” adlı eser, yaklaşık olarak 5.6 milyon dolara karşılık gelen kripto para aracılığıyla satılmıştır.

 

 Dadiani Fine Art ise 2017 yılında ilk kripto para ile alım satım gerçekleştiren sanat galerisidir. Benzer bir olayda 2020 yılında Pablo Picasso’nun, eskiz çalışmasının İsviçreli bir şirketin kendi kripto para birimi kullanılarak satılmasıdır.

 

Ülkemizde de bunu gibi örnekler vardır. Yakın tarihlerde, Refik Anadol’un NFT projesi içerisinde yer alan bir eseri, 24 saat içerisinde 1 milyon 550 bin dolar karşılığında yine kripto para aracılığıyla satılmıştır.

 

NFT ile ilgili meraklar, bu tip satışlar sonrasında daha da artmıştır. Bu durum NFT ile kripto paranın farkının ne olduğu sorusunu akıllara getirmektedir. Kripto paralar yerine geçebilen, değiştirilebilen varlıklardır. Örneğin; arkadaşınızın size verdiği 5 lira karşısında ödediğiniz 5 lira aynıdır ve değiştirilebilir. Bu kripto paraların mantığını açıklayan bir örnektir. Ama herhangi bir tablonun örneğin; Mona Lisa’nın başka bir eşi bulunmamaktadır. Bu sebeple kopyalarının çoğaltılması veya değiştirilmesi mümkün değildir.

 

 

NFT Nasıl Yapılıyor?

 

 

NFT projeleri - NFT Rehberi

 

Dünya üzerinde ki herkes NFT yapabilir. Öncelikle bunu yapabilmek için dijital bir cüzdana sahip olmalısınız. Bir miktar Ethereum satın alarak ve NFT Pazar bağlantısını kullanarak istediğiniz dosyayı, NFT dosyasına dönüştürebilirsiniz. Sanal ortamda bulunan eseri NFT’ye dönüştürmek için öncelikle blok zincir ağına kayıt etmek gereklidir. NFT yapmak istediğimiz dosya için NFT pazarında bir oturum açmalısınız. Daha sonra dosya yüklemesi (NFT basılması) yapmanız gerekmektedir. Yüklemek istediğiniz NFT için değiştirilemez parametrelerin belirlenmesinin ardından, kaç tane üretileceği, bir sonraki satış için ödenecek olan kar payı belirlenir. Ethereum işlem ağı ücretinin de ödenmesiyle birlikte NFT üretilmiş olur.

 

NFT’leri oluşturmak için hazırlanan ve NFT Pazaryeri olarak adlandırılan siteler bulunmaktadır. Ethereum ağı kullanılarak oluşturulan NFT’ler için kurulan pazar yerlerinde, birçok koleksiyoncu vardır. Dönüştürülen NFT dosyasını dilerseniz, istenilen fiyat bedeli ile pazarlarda satabilirsiniz.

 

Bir sanatçı dönüştürdüğü NFT dosyasını satsa bile telif haklarını elinde tutabilir. Bu sayede yaptığı eser için daha fazla NFT yapabilir.

 

 

NFT İle Neler Koruma Altına Alınabilir?

 

 

nft gelecegi - NFT Rehberi

 

 

NFT her ne kadar sanat piyasasında ses getirmişse de yalnızca sanat eserlerini koruma altına almamaktadır. Dijital veya fiziksel olarak varlığı olan herhangi bir nesne NFT’lenerek eşi olmayan nesnelere dönüştürülebilir.

 

Dolayısıyla bu teknoloji sayesinde ‘su bardağı’ bile NFT’lenebilmektedir.

 

NFT kullanımında ilginç bir olayda Paris’te yaşanmıştır. 2019 yılında Paris’te yapılan sarı yelekliler protestolarından esinlenerek “Halka Yol Gösteren Özgürlük” adında ki eserini yapan Pascal Boyart, eserini Paris sokaklarına resmetmesinin ardından, belediye tarafından sanatçının yaptığı grafitinin üzeri kapatılmıştır. Eserini NFT ‘letmiş olan sanatçı bu sayede eserini korumuştur.

 

Kısacası NFT ile her türlü dosya korunabilir. Çağımızdaki hızlı gelişime bakıldığında ise sanat, oyun veya ticari amaçlı herhangi bir alanda köklü değişiklilere sebep olabilecek bir teknoloji olduğu söylenebilir.

 

 

NFT Bir Yatırım Aracı Olabilir Mi?

 

 

NFT’ler ile kripto paralar benzer özelliklere sahiptirler. NFT’leri kripto paralardan ayıran en önemli özellik ise takası olmaması ve çoğaltılamamasıdır. Ayrıca dijital ortamda bulunan ürünün değeri ise eseri üreten kişi tarafından belirlenmektedir. Fiziki ortamda bir esere para verip aldığımız gibi, dijital ortamlarda bulunan ve sanat eseri olan NFT’ler,  para ile satılmaktadır. Dijital bir varlık olan NFT coin, benzersiz olduğundan, kripto para ile takas edilmesi mümkün değildir. NFT’ler, kripto para birimleri gibi blockchain sistemini kullanmaktadır. Nasıl ki kripto para birimlerinin karşılığı bulunmaktaysa, NFT’lerinde fiziksel anlamda parasal değeri bulunmaktadır. NFT’ yi değerli yapan başka kimsede olmayan dijital dosyalar olmasıdır.

 

Örneğin; Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey attığı ilk tweetini NFT olarak 2.5 milyon dolar değerinde paraya satmıştır. Aslında Dorsey’in attığı tweeti ekran görüntüsü alarak da kaydedebilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tweet blockchain ile kaydedildiği zaman, eşsiz bir koda sahip olması sayesinde, eserin değerli olmasını sağlıyor.

 

 

NFT’nin Alıcı ve Satıcı Açısından Yararları Nelerdir?

 

 

Covid-19 pandemisiyle birlikte gelen sanal sergi ve müzayedelerde artış yaşanmıştır. Bu alanlarda ki güvenlik açıklarını yok etmek maksadıyla blokzincir teknolojisi eserlerin güvenliği için kullanılabilmektedir. Bu anlamda NFT’nin dijital sertifika ve kimlik doğrulama gibi özellikleri kullanılarak, tüm dünyada mücadele edilen eser hırsızlığının önüne geçilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Maddi açıdan da fayda sağlayan NFT, eser sahiplerinin eserlerini düşük maliyetlerde sertifikalandırmasını da mümkün kılmaktadır. Aracı bir kuruma ihtiyaç duyulmaksızın eserlerini güvence altına alabilmeleri sağlamaktadır.

 

NFT, hukuk alanı içerisinde de takip edilen konulardandır. Önümüzdeki yıllarda yükselişte olan blokzincir teknolojisi ile eşsizlik kazanan NFT’nin, delil niteliği taşıyıp taşımayacağı ise merak konusu. NFT dünyasında ki bu gelişmeler hız kesmeden devam etsede, geleceği noktayı şimdiden tahmin etmek biraz zor.

 

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
4 Maddede Temettü Hisseleri Nasıl Seçilir? Temettü emekliliği…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz