Bankaların Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları İncelemesi

23 Eylül 2019 Pazartesi, 20:51
Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları 642x320 - Bankaların Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları İncelemesi

En Yüksek Vadeli Döviz Mevduat Faiz Oranları

Yurtiçindeki bankaların sunduğu ‘vadeli döviz’ hesapları ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu sayede banka faiz oranları ile ilgili en yüksek avantajdan da yararlanmış olursunuz. Belirleyeceğiniz vade boyunca bankadaki paranız banka faiz oranınca artış gösterir. Vade boyunca paranızı bankadan çekmemelisiniz. Bankadan sadece bir kere çekebilirsiniz.

Vadeli döviz hesabı faiz oranlarını hesaplamak için bankaların mevduat hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Bankaların hesaplama araçlarını kullanarak vadeli döviz hesabı faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Hangi bankadan ne kadar döviz faiz getirisi elde edebileceğinizi görebilirsiniz. Size göre uygun olan bankaya belli bir süre sonra ya da istenilen anda çekebileceğiniz vadeli döviz hesabınızı oluşturabilirsiniz. Mevduat hesaplarınızda döviz alıp satabilirsiniz. Vadeli döviz faiz hesaplama oranlarınız için bu yazımızdan detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Bankaların döviz faiz oranları incelendiği zaman Türk Lirası hesapları ile farklı faiz politikası uygulandığı görülmektedir. Günümüzde Türk Lirasına sunulan faizler daha yüksek tutulduğu için karlı olmaktadır. Enflasyonun yüksek olmasına bağlı olarak bankaların döviz faiz oranları konusunda da Türk lirası faiz oranlarına nazaran bir iyileşme beklenmektedir.

 

En Yüksek Oranlı Vadeli Hesap Faiz Oranları

 

Döviz hesaba 32 günlük en yüksek faiz veren banka - Bankaların Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları İncelemesi

 

Vadeli döviz hesabınızı, mevduat hesabınızdan bulunan dövizi belli bir vade süresince çekmeyeceğinizle ilgili dilekçe vermelisiniz. Dilekçe verdiğiniz takdirde o döviz üzerinden faiz getirisi elde edebilirsiniz. Bankaların sunduğu vadeli döviz faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilirsiniz. Bankaların resmi internet sitelerine veya çağrı merkezlerini arayarak bilgi edinebilirsiniz. Faiz oranlarını öğrenmezseniz birikiminizin ne kadar değerlenebileceğinizi öğrenemezsiniz.

Faiz oranlarınızı hesaplamak için bahsedeceğimiz adımları sırasıyla takip edebilirsiniz. Döviz hesabınıza yatıracağınız anaparayı, banka hesaplarının faiz oranlarıyla çarpabilirsiniz. Bulduğunuz sonucu paranızın bankada kalacağı gün ile çarpmalısınız. En son işlem olarak bulduğunuz sonucu 36500 a bölerek faizinizi hesaplayabilirsiniz. Bankaların şubelerine giderek gün, ay ve yıllara göre paranızın nasıl değerlenebileceği hakkında konuşabilirsiniz. Çoğu bankanın resmi internet sitesinde otomatik faiz hesaplama makinelerini kullanabilirsiniz. Aldığınız sonuçlar doğrultusunda işlem yaparken bu oranları şubelerden teyit ettirebilirsiniz.

Vadeli döviz faiz oranları piyasa hareketlerine göre belirlenmektedir. Sadece yurtiçindeki piyasa hareketleri değil, dünya piyasası hareketlerine göre de faiz oranları değişmektedir.

 

Bankaların Döviz Faiz Oranları Analizi

 

En yüksek döviz mevduat faiz oranları - Bankaların Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları İncelemesi

 

Vadeli döviz hesabınızın size en uygun faiz oranı sağlayan bankadan hesabınızı açabilirsiniz. Döviz hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi olmanız size bazı avantajlar sağlayabilir. Döviz hesabı açacağınız bankanın müşterisi iseniz ATM ‘ lerden, mobil uygulamasından veya internet bankacılığı üzerinden vadeli döviz hesabı açabilirsiniz. Ülkemizde genellikle Euro veya Dolar üzerinden döviz hesapları açılmaktadır. Eğer döviz hesabı açacağınız bankanın müşteri değilseniz sadece şubelerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle sağlıklı bir şekilde döviz hesabınızı açabilirsiniz.

Vadeli döviz hesaplarında inceleme yapıldığında banka faiz oranları birbirinden farklı şekilde değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de banka müşterileri en çok faizi veren bankayı tercih etmektedirler. Vadeli hesap faiz oranları yüksek tutularak müşteri çekilmeye çalışılmaktadır. Bu faiz oranlarının belirlenmiş olması bankaların kendi inisiyatifinde olan bir olgudur. Bu sayede de vadeli hesap faiz oranları her yıl yeni kampanyalar eşliğinde düzenlenmektedir.

Vadeli döviz hesap incelemesinde bulunulduğunda günümüzde artık döviz hesabındaki faiz oranının da Türk Lirasındaki faiz oranını yakalamaya çalışması muhtemeldir. Bankaların hepsinin bu konudaki iyileşmeleri değerlendirilmektedir. En yüksek mevduat faiz oranları sunan bankalar, banka müşterileri tarafından derin bir araştırma içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle en yüksek mevduat faiz oranları sunan bankaların içerisinde büyük özel bankaların ilk sırada olduğunu belirmek gerekir. Kısa vadede yüksek faiz getiren bankaların inceleme alanında olduğu için 32 günlük en yüksek faiz veren banka konusu araştırılmaktadır.

 

 

Bankaların döviz faiz oranları - Bankaların Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları İncelemesi

 

Dolara En Yüksek Faiz Oranı Veren Bankalar

 

Alternatif Bank VOV Dolar Hesabı  3,50%
Yapı Kredi Vade Dönüşüm USD Hesabı  2,65%
DenizBank Vadeli Mevduat Hesabı USD  2,30%
Akbank Vadeli Mevduat Hesabı USD  1,25%
Garanti BBVA E- Vadeli Dolar Hesabı  1,00%
QNB Finansbank Vadeli Mevduat USD  0,75%
İş Bankası Vadeli USD Hesabı  0,10%

 

Euro Hesaba En Yüksek Faiz Oranı Veren Bankalar

 

Alternatif Bank VOV Euro Hesabı  1,00%
Yapı Kredi Vade Dönüşüm EURO Hesabı  0,70%
DenizBank Vadeli Mevduat Hesabı EURO  0,25%
İş Bankası Vadeli EURO Hesabı  0,20%
Akbank Vadeli Mevduat Hesabı EURO  0,15%
Garanti BBVA E- Vadeli Euro Hesabı  0,10%
QNB Finansbank Vadeli Mevduat EUR  0,05%

 

Derin bir banka kıyaslaması yapıldığı zaman 32 günlük en yüksek faiz veren banka kategorisinde Alternatif Bank, Yapı Kredi Bankası olduğu görülmektedir. Faiz oranlarının sürekli değişebileceğini dikkate alarak, bu bankalar döviz hesabı ile Türk Lirası arasındaki faiz oranı dengesini sağlayan ve ikisini de yüksek tutan bankalar arasında yer almaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gedik Yatırım Hisse Senedi Komisyon Oranları Yatırım yapmak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz