Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

12 Ekim 2019 Cumartesi, 18:11
aracı kurum ve bankaların hisse senedi komisyon oranları 642x320 - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Borsa İçin En İyi Banka ve Aracı Kurumlar

Pay senedi piyasasında işlem yapmak için bir aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Bu aracı kurumlar alım ve satım emirlerinizi takasbank’a iletirler. Bu işlem içinde sizden bir miktar komisyon alırlar. Aracı kurumların asıl işi budur. Sistemin bir diğer tarafında ise bankalar bulunmaktadır. Eğer hisse senedi emirlerinizi borsaya iletmek istiyorsanız, bu kurumlara mutlaka ihtiyacınız vardır.

 

Bu makalemizde sizlere borsa için en iyi banka ve aracı kurumları listeleyeceğiz. Borsada hisse senedi alırken ve satarken en uygun fiyatla alım satım yapabileceğiniz bu kurumlarla borsadan para kazanmanız mümkün olabilir, maliyetiniz düşebilir. Biraz araştırma yaparak size en uygun banka veya aracı kurumu kolayca tespit edebilirsiniz.

 

 

Aracı Kurum ve Banka En Düşük Borsa Komisyonu

borsa için en iyi banka - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

Aracı kurumların aldığı komisyonların birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasından en yaygın olanı en bilinen ise, hacim üzerinden alınan komisyonlardır. Şimdi borsada işlem yaparken alınan hisse senedi komisyonu neye göre hesaplanır inceleyelim.

 

 

Hacim Bazlı Borsa Komisyon Oranları

 

Aracı kurumunuzu seçtikten sonra, size komisyon oranlarını belirtirler. Örneğin binde 2 olarak alınan bir komisyon, 1 bin TL’lik bir hisse senedi alışı ve satışında toplam 4 TL komisyon ödeyeceğiniz anlamına gelir. Eğer portföyünüz büyükse bu komisyon oranı binde 1’in de altına düşebilmektedir. Bankaların hisse senedi komisyon oranları için hacim oldukça önemlidir.

 

 

Pay Adedi Başına Borsa Komisyon Oranları

 

Aracı kurumların aldığı bir diğer komisyon çeşidi ise, pay senedi başına alınan komisyonlardır, bu komisyon tipinde aldığınız hisse senedi başına aracı kurum tarafından belirlenen komisyonu ödersiniz. Yan 100 TL’lik hisse senedi ile 1 TL’lik hisse senedine aynı komisyon oranını ödemiş olursunuz.

Bir örnek ile açıklayacak olursak eğer, pay başına 0,04 TL komisyon açıklayan bir aracı kurumda 1 TL’lik hisse senetlerinden bin adet aldığınızda toplam 40 TL komisyon ödemiş olursunuz. Ancak fiyatı 100 TL olan hisse senetlerinden de bin adet aldığınızda yine 40 TL komisyon ödersiniz. Sonuç olarak bankaların hisse senedi komisyon oranları için bin TL işlem hacminde 40 TL komisyon ödemiş iken, 100 bin TL işlem hacminde de yine 40 TL komisyon ödemiş olursunuz.

 

 

En Uygun Banka ve Aracı Kurum Komisyon Oranları

 

 

borsa aracı kurum komisyon oranları - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

 

Borsa Komisyon Oranları : Banka

 

Borsada işlem yapabilmenizi sağlayan aracı kurum çeşitleri iki adettir. Bunlardan birincisi bankaların kurduğu kendi kurumlarıdır. Bu kurumlarda hesap açmanıza gerek kalmadan direk internet şubesinden borsa hesabı açabilir sadece 1 dakika içerisinde borsada işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bankaların komisyon oranları diğer aracı kurumlara nazaran daha fazladır. Bankaların borsa komisyon oranları binde 1 ile onbinde 30 arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

 

Borsa Komisyon Oranları : Özel Aracı Kurumlar

 

Sadece bu iş için kurulmuş özel şirketler de bu hizmeti vermektedir. Bu şirketler hem pay senedi piyasasına aracılık hizmeti vermekte hem de, özel portföy yönetimi hizmeti vermektedir. Bu şirketler bankalara nazaran daha küçük olduğu için komisyon oranları çok azdır. Onbinde 1 komisyon ödeyebileceğiniz aracı kurum bulmanız bile pek tabi mümkündür. Aracı kurumlardan alacağınız en düşük komisyon teklifi ile hisse senedi alım satım maliyetinizi düşürebilirisiniz.

 

 

Bankaların Hisse Senedi Komisyon Oranları Analizi

 

 

Araştırmamızın bu kısmında sizlere bankaların borsa komisyon oranlarını sunacağız. Bankaların hisse senedi komisyon oranları diğer aracı kurumlara nazaran daha yüksektir. Fakat ek hizmetlerle beraber bankalardan borsa hesabı açtırmak daha avantaklı olabilmektedir. Bankaların aracı kurumları arasında en düşük borsa komisyon oranlarını veren en iyi aracı kurum aşağıdaki gibidir.

 

 

Garanti Yatırım

bankaların hisse senedi komisyon oranları garanti yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Özel sermayeli bir banka olan Garanti bankası uygun komisyon oranları ile borsa müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Garanti Yatırımın belirlemiş olduğu tabela komisyon oranı on binde 18 ‘dir. Alım ve satım toplam komisyon oranı binde 36’tir.      (%0,36) Portföyünüzün büyük olduğunu veya çok fazla hacim yapabileciğinizi düşünüyorsanız, özel komisyon talebi iletebilirsiniz. Avantajlı komisyon oranlarından yararlanabilmek için aylık bazda en az yüksek tutarlı işlem hacmi gerçekleştirmelisiniz. Hacminiz yüksek ise  garanti yatırımı arayarak komisyon oranınızı binde 95’e düşürmelerini isteyebilirsiniz. 3 aylık ortalama hacme göre komisyon oranları belirlenebilmektedir. Güncel Garanti Yatırım hisse senedi komisyon oranları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Akbank Yatırım

 

bankaların hisse senedi komisyon oranları ak yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

Özel sermayeli bir banka olan Akbank’ta da komisyon oranları son derece caziptir. İşlem hacmi üzerinden komisyon alan Akbank Yatırım’da toplam komisyon oranı onbinde 20’dir. (%0,20) Bu oran alım ve satım toplam oranıdır. Hacminiz yüksek ise komisyon indirimi talep edebilirsiniz. Ak Yatırım hisse senedi komisyon oranları için bu linkten bilgi alabilirsiniz.

 

 

DenizBank Yatırım

bankaların hisse senedi komisyon oranları deniz yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Borsa için en iyi banka hangisi diye soruyorsanız Denizbank Yatırım’ı tercih edebilirsiniz. Denizbank Yatırım alım ve satımda ayrı ayrı olmak üzere binde 44 komisyon almaktadır. Fakat şu an bir kampanya düzenleyen yatırım şirketi şu oranlarda komisyon kesmektedir:

 

Hisse senedi hacmi:

 • Başlangıç Paketi – 99 TL :1 ay – günlük 10 Bin TL‘ ye kadar komisyon alınmıyor.
 • Avantaj Paketi – 199 TL : 1 ay – günlük olarak 25 Bin TL‘ ye kadar komisyonsuz.
 • VIP Paketi – 499 TL : 1 ay – günlük olarak 50 Bin TL‘ ye kadar komisyonsuz.

 

En güncel olarak Deniz Yatırım hisse senedi komisyon oranları listesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

 

Yapı Kredi Yatırım

 

bankaların hisse senedi komisyon oranları yapı kredi yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Borsa’da en az komisyon alan banka hangisi sorusuna  Yapı Kredi Bankası nı da seçenekler arasına alarak cevap verebiliriz. Yapı Kredi Yatırım’ın tabela komisyon oranı az olmasa da yüksek portföyler için ciddi anlamda avantajlı komisyon oranı verebiliyorlar. Yapı Kredi Yatırım tabela komisyon oranı binde 1,19 ‘dur. Bu oran sadece alım komisyonu olup, satımda aynı komisyon alınmaktadır. Yeni yayınlanan  Yapı Kredi Yatırım hisse senedi komisyon oranları tablosuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

Halkbank Yatırım

 

bankaların hisse senedi komisyon oranları halk yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

Halkbankası da borsada en az komisyon alan banka listemizdedir. Halkbank borsa için en iyi banka veya en iyi  bankalardan birisi diyebiliriz. Tabela komisyon oranı alım ve satım için ayrı olmak üzere onbinde 9’dur (%0,90)  İşlem hacminiz aylık bazda yükseldikçe bu oran değişebilmektedir. Güncel listeye şu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

Ziraat Yatırım

bankaların hisse senedi komisyon oranları ziraat yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Kamu çalışanlarına özel binde 1 komisyon oranı ile hizmet veren Ziraat Yatırım, Matriks sistemi haricinde kendine özel aracılık sistemi ile müşterilerine hizmet vermektedir.  Komisyon oranlarını onbinde 4 e kadar çekmeniz mümkündür. Hesap işletim ücretinin bulunmadığı borsa hesaplarında komisyon oranını daha da aşağıya çekmeniz mümkündür. Ziraat Yatırım hisse senedi komisyon oranları için güncel tablo buradadır.

 

 

Aracı Kurumların Hisse Senedi Komisyon Oranları Analizi

 

 

Düşük maliyet ile hisse senedi al sat yapabileceğiniz aracı kurumları inceleyebileceğiniz bu bölümde aracı kurumlarla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Pay senedi piyasasına aracılık eden özel aracı kurumların borsa komisyon oranları aşağıdaki gibidir.

 

 

A1 Capital

bankaların hisse senedi komisyon oranları a1 capital yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

A1 Capital özel bir portföy yönetimi şirketidir. Hisse senedi alım satımına da aracılık etmektedir. Özel portföy yönetim şirketlerini tercih edecekseniz, A1 Capital aracı kurumunu tercih edebilirsiniz komisyon oranları onbinde 7, alım satım toplam on binde 14’dur (0,14). A1 Capital borsa komisyon oranları ise şuradaki adreste yer almaktadır.

 

 

Gedik Yatırım Menkul Değerler

bankaların hisse senedi komisyon oranları Gedik Yatırım Menkul Değerler - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

En iyi aracı kurum hangisi diye soruyorsanız Gedik Yatırım’ı tercih edebilirsiniz. Komisyon oranları sadece onbinde 2’dir. Alım- satım toplam komisyon oranları onbinde 4’dür. Yüksek hacimlerde komisyon oranları onbinde 1’e kadar indirebilmektedir. Gedik Yatırım ile yapacağınız alım satım işlemleri avantajlı komisyon oranları ile gerçekleşecektir. Ayrıca komisyonlar işlem hacmine göre değişebilmektedir. Yüksek işlem hacmi ile komisyon oranlarınızı daha da aşağıya çekmeniz mümkündür. Ayrıntılı bilgi ve güncel komisyonlar için Gedik Yatırım internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Gedik Yatırım borsa komisyon oranları için burayı inceleyebilirsiniz.

 

 

Osmanlı Yatırım Menkul Kıymetler

 

bankaların hisse senedi komisyon oranları Osmanlı Yatırım Menkul Kıymetler - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

En çok kullanılan aracı kurumlardan birisi olan Osmanlı Yatırım’da borsa için tercih edeceğiniz en iyi aracı kurum sayılabilir. Komisyon oranları yalnızca on binde 4,25’tir. Yüksek portföyler için özel komisyon oranları sunulabilmekte ve ayrıca kişiye özel portföy yönetimi hizmeti de verilmektedir. Güncel borsa komisyonları için şuradan bilgi alabilirsiniz.

 

 

Tacirler Yatırım

 

bankaların hisse senedi komisyon oranları Tacirler Yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

Taciler Yatırım sunmuş olduğu avantajlı komisyon oranları ile yeni müşterilerini beklemektedir. Tacirler Yatırım komisyon oranı yalnızca onbinde 7,50 dir. Alım satım toplam komisyon oranı ise onbinde 10’ür. En yeni hisse senedi komisyon oranları için şirketin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

 

 

Ahlatcı Yatırım

 

bankaların hisse senedi komisyon oranları Ahlatcı Yatırım - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Borsa aracı kurum komisyon oranları arasında en az komisyon alan aracı kurum Ahlatçı Yatırım’dır. Sadece onbinde 1 komisyon almaktadır. 100 bin TL’lik bir pay alış satışında toplam 20 TL komisyon ödersiniz. Ahlatçı Yatırım hisse senedi komisyon oranları için burayı ziyaret edebilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Borsa Komisyon Oranları : Özel Aracı Kurum – Banka Karşılaştırması

 

borsada en az komisyon alan banka - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

Araştırmanın buradaki bölümünde ise borsada en düşük komisyonlarla işlem yapabilmeniz için sizlere birkaç bilgi paylaşmak istedik. Bu bilgiler daha çok banka ve özel aracı kurum karşılaştırması bazında verilecektir. İşte borsada en uygun komisyonlarla işlem yapabilmenizi sağlayacak olan banka ve aracı kurum avantajları.

 

Neden Borsa İçin En İyi Banka ?

 

 • Yaygın şube ağı
 • Borsadaki paranın anında aktarılmasında EFT – havale komisyon avantajı
 • Teknolojik gelişmiş altyapı
 • Gelişmiş sistem
 • Banka ile çalışma avantajı
 • Özel yazılımlar

 

 

Neden Borsa İçin En İyi Aracı Kurum ?

 

 • Bankaya göre oldukça düşük komiyon
 • Hem hacim hem de adet olarak uygun maliyet
 • Uzman desteği
 • Yüksek hacme göre hem yazılım ücreti hem de alım-satım komisyon avantajı
 • Uygun fiyatlı özel yazılımlar
 • Teknolojik altyapı

 

Not : Borsada hangi kurum ile çalışacaksanız, hsap açmadan önce uygulanan komisyon ve yazılım ücretlerini mutlaka öğrenmelisiniz. Eğer günlük olarak oldukça fazla al sat yapacaksanız ve borsadaki mevduatınız yüksekse bu kurumlar ile pazarlık yapmayı unutmayın.

 

 

Aracı Kurum – Banka Borsa Komisyon Hesaplama

 

borsa için en iyi aracı kurum hangisi - Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Komisyon Oranları

 

Hisse senedi al sat yaparken aracı kurumunuza / bankanıza ödeyeceğiniz komisyon oranını hesaplamak için basit bir yöntem kullanabilirsiniz. İlk yapmanız gereken alış ve satışta toplam ödeyeceğiniz komisyon yüzdesini belirlemektir. Biz aracı kurumların borsa komisyon oranları on binde 10 olarak ele alalım. 1,000 TL’lik bir portföyünüz var ise, ödeyeceğiniz komisyon oranını hesaplamak için aldığınız hisse senedi adedi ile fiyatını çarpmanız gerekir. Tanesi 10 TL’den 100 adet hisse almışsanız 1,000 TL’lik hisse senedi almışsınız demektir. Sonrasında ödeyeceğiniz komisyon oranını (%0,10) aldığınız hisselerin toplam fiyatı ile çarpınız. 1,000 X 0,10 = 100, bu işlemden çıkan sonucu 100’e bölünüz,    100%100 = 1 TL, evet ödeyeceğiniz toplam komisyon oranı bu olacaktır. 

Eğer küsüratlı bir işlem yapacaksanız hesap makinesi kullanabilirsiniz. Bir örnek daha verecek olursak 18,950 TL’lik bir hisse senedi alım satımında ne kadar komisyon ödeyeceğinizi hesaplayalım.

 

Bankaların borsa komisyon oranları hesaplama için bir diğer örnek; ödeyeceğiniz toplam komisyon oranı bu sefer 0,12 olsun. Bu komisyon alım satım toplam komisyonudur. Hisseyi alıp sattığınızda ne kadar komisyon ödeyeceğiniz ifade eder. 18,950’yi 0,12 ile çarpalım. 18950×0,12 = 2274, çıkan sonucu 100’e bölmemiz gerekiyo ancak bölme işlemi ile hiç uğraşmanıza gerek yok. Çıkan sonuçtan iki virgül sola atarsanız ödeyeceğiniz komisyoın ortaya çıkacaktır. Bir virgül atıldığında 227,4 iki virgül attığımızda ise, 22,74 sonucuna ulaşıyoruz. Yani toplam ödeyeceğiniz komisyon 22 TL 74 Kuruş’tur.

 

Not: Yukarıda yer alan veriler makalenin hazırlandığı tarihteki araştırma neticesinde tespit edilmiştir. Güncel borsa komisyon oranları tablosuna kurumların internet sitesinden erişebilirsiniz.

Yorum

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz