Ziraat Katılım – Faizsiz Bankacılık Hakkında Merak Edilenler

06 Eylül 2020 Pazar, 16:49
Ziraat Katilim Hesap Actirma 642x314 - Ziraat Katılım - Faizsiz Bankacılık Hakkında Merak Edilenler

Ziraat Katılım

Türkiye’de bankacılığın giderek yayılmasıyla birlikte ‘katılım bankası’ tabiri de yaşamın içerisinde kendine yer buldu. Bilindiği üzere ülkemizde faizsiz bankacılık veya İslami bankacılık denilince akıllara ilk olarak katılım bankaları geliyor.

 

2015 yılına kadar katılım bankacılığı özel finans kurumlarının tekelindeydi. Lakin 12 Mayıs 2015 tarihinde Ziraat Katılım Bankası’nın kurulumuyla ilk defa bir kamu bankası da bu branşa adım atmış oldu. O günden bu yana Türkiye genelindeki şube sayısını giderek artıran Ziraat Katılım her geçen gün portföyünü de genişletiyor.

 

Katılım hesabı başta olmak üzere çeşitli yatırım araçları ile kolay havale ve eft gibi hizmetleri nedeniyle Ziraat Katılım hesabı açtırmak için sadece nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunmak yeterli oluyor.

 

 

Ziraat Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

 

 

katilim bankaciligi nedir - Ziraat Katılım - Faizsiz Bankacılık Hakkında Merak Edilenler

 

 

Ziraat Katılım hesabı açtırmak isteyen kişiler T.C. kimlik kartları veya nüfus cüzdanları ile en yakın şubeye giderek kısa süre içerisinde işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 

Şubelerde bulunan müşteri temsilcileri tarafından yönlendirilen vatandaşlar, diledikleri gibi alt hesaplarda açtırarak hızlı bir şekilde yatırıma da başlayabilir ve katılım hesabı sahiplerine sunulan kar payı sayesinde faizsiz bir şekilde para kazanabilirler.

 

Özetle gelişen teknolojik imkanlar ve güvenlik sistemleri sayesinde sadece 15 dakika ayırarak bir Ziraat Katılım şubesine gitmek yeni bir hesap açmak için yeterlidir.

 

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 virüsü nedeniyle şubeye gitmek istemeyen kişiler ise internet, mobil şube ve telefon bankacılığı sayesinde yapılan yönlendirmelerle kolaylıkla Ziraat Katılım hesabı açtırabilirler.

 

 

Ziraat Katılım Sistemi Nedir?

 

 

Katılım sistemi, bankanın müşterisi adına faizsiz ticaret yaparak elde ettiği karı yatırımcıların koyduğu para miktarına göre bölerek tekrar hesaplarına yatırma işlemi olarak anlatılabilir. Yani banka hesabında yatan paranın vadesi bozulmadığı sürece giderek büyümesidir.

 

Buradaki ticaret ise örneğin 100 bin TL olan bir evi bankanın satın alıp sonra kendisinden finans desteği isteyen birine 72 ay taksitle 180 bin TL olarak satmasıdır. Bu aradaki 80 bin TL ise 72 ay vadenin bedelidir. Konusu geçen işleme İslam literatüründe murabaha denilmektedir.

 

Bu sistemi faizli bankacılıktan ayıran en önemli fark ise katılım bankacılığının hiçbir işleminde faizli kazanımın olmamasıdır. Bu nedenle İslam dini alimlerinin büyük bir çoğunluğu da bu sisteme onay vermektedir.

 

Haliyle dini hassasiyetler nedeniyle parasını faizli sistemle çalışan bankalara yatırmak istemeyen kişiler katılım bankaları sayesinde gönül rahatlığı ile paralarını muhafaza edebilmekte ve aynı zamanda katılım hesabı da açarak yatırdıkları parayı daha da artırabilmektedir.

 

Bu branşta faaliyet gösteren katılım bankalarının arasına 2015 yılında dahil olan Ziraat Katılım Bankası’da aynı sistem ile müşterilerine hizmet vermektedir.

 

 

Ziraat Katılım Kar Oranı Nedir?

 

 

Ziraat Katılım kar oranları yatırılan para miktarı, vade tarihi gibi çeşitli ayrıntılara göre değişiklik gösterebilir. Kar oranını öğrenmenin en kısa yolu bankanın sitesine girerek yatırılacak para miktarı ve vade tarihini girerek sonuç almaktır. Aynı zamanda telefon bankacılığı ve mobil şube gibi alternatif yöntemlerde bulunmaktadır.

 

Kısa bir örnek vermek gerekirse 100 bin TL gibi bir miktarı katılım hesabına yatıran bir kişi bu parayı 1 yıl vadeye bağlarsa örneğin yıllık kar payı oranı da %10 ise bu durumda 10 bin TL gibi bir kazanç elde etmiş olur. Elbette bu rakamlar sisteme anlatma amacıyla yazılmıştır. En sağlıklı bilgi Ziraat Katılım Bankası’ndan alınmalıdır.

 

 

Ziraat Katılım Finansman Türleri

 

 

ziraat katilim bankaciligi finansman turleri - Ziraat Katılım - Faizsiz Bankacılık Hakkında Merak Edilenler

 

 

 

Finansman desteği için Ziraat Katılım Bankası’na başvuranlar ise öncelikle ihtiyacının ne olduğunu belirlemelidir. Arsa, konut, araç, bireysel işyeri, ihtiyaç gibi çok sayıda alternatif finansman çeşidi vardır. Her finansman çeşidinin farklı hesaplaması ve ödeme planı vardır.

 

Mesela taşıt finansmanı için talep edilecek finansman tutarı fatura bedelinin azami %70’i kadar olmalıdır. Eklenecek vade tutarı taksit sayısına göre belirlenir. Bu yüzden başvuru öncesinde Ziraat Katılım internet sitesinin ziyaret edilmesi ve sitede bulunan otomatik hesaplayıcılar aracılığıyla bir yol haritası çizilmesi daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

 

Unutulmamalıdır ki finansman başvurusunda bulunurken mutlaka KKB yani kredi kayıt bürosu puanı kontrol edilir. Kişinin KKB puanına göre banka başvuruya dönüş yapar. Aynı zamanda finansmanın taksitlerinin ödenmesi içinde düzenli bir gelir beyanı ister.

 

Finansman başvurusundan önce dikkat edilen bu durumlar hakkında bir ön çalışma yapılması olumsuz bir cevap alınmaması için önemlidir.

 

Ayrıca finansman başvurularının hesabın bulunduğu şubeden yapılması yetkililer tarafından inisiyatif kullanılabilmesi gibi bir artı sonuçta doğurur.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz