Yurt Dışı Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Altın Kural

11 Mayıs 2019 Cumartesi, 20:31
yurt dışı alışveriş 642x320 - Yurt Dışı Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Altın Kural

Yurt Dışında Alışveriş Yapmanın İpuçları

Farklı yerleri, ülkeleri, kültürleri gezip görmek amacıyla bazen de iş sebebiyle çıkılan yurt dışı seyahatlerinden şahsi kullanım için ya da arkadaşları ve sevdikleri için küçük de olsa birer hatıra getirmek istenir.

Ancak göz önünde bulundurulmayan bazı sebeplerden dolayı maalesef yapılmış olan yurt dışı alışveriş zaman zaman yorabilir ya da üzebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak amacıyla ve rahat bir alışveriş için hatırda kalacak birkaç ipucu yardımcı olacaktır.

 

Yurt Dışı Alışverişin İpuçları

 

yurt dışı alışveriş siteleri - Yurt Dışı Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Altın Kural

 

Yur dışından alışveriş yaparken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Güvenli ve sağlıklı bir alışveriş için göz önüne alınması gereken 3 altın kural şöyledir:

 

Alınan Eşyanın Taşınabilirliği

 

Gidilen ülkeyi tam olarak yansıtan güzel ve özel bir eşya görüldüğünde almak en iyi tercihlerden birisi olabilir. Ancak satın alma işleminden önce bu eşyanın eve dönüş yolunda ulaşım aracı olarak kullanılacak olan uçağa alınıp alınmayacağından emin olunması gerekmektedir. Bavula konulduğu takdirde zarar görebilir ve hatta kırılabilir. Eğer uçağa alınmaz türden bir eşya ise elde de taşımak mümkün olamayacaktır. Aksi takdirde hava alanındaki güvenlik görevlisine hediye olarak bırakılmak zorunda kalınabilir. Zira uçağa alınması yasak bir eşyayı güvenlikten geçirmek hiç de kolay olmayacaktır. Eğer kargo ile ilgili bir sorununuz varsa, yurt dışı alışveriş siteleri tercih ederek kargo sorunundan da kurtulmanız mümkündür.

Ayrıca hediye alışverişi yapılacaksa alışverişe çıkılmadan önce kimlere hediye alınacağına dair bir listeyi önceden hazırlamak büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylece kimse unutulan kişi konumuna düşmeyecektir.

 

Gidilen Ülkenin Para Birimi

 

Gidilen ülkenin para birimi ile TL karşılığı dönüştürme işlemlerine önceden çalışarak bu konuya hakim olunabilir. Bu konuda yurtdışına çıkılmadan küçük bir not kağıdı hazırlanabilir. 10 TL karşılığı, 50 TL karşılığı, 100 TL karşılığı ya da bunun gibi istenilen tutarların karşılığını gidilecek ülkedeki para birimi cinsine çevirerek hazırlanan küçük bir not kağıdı cüzdanda taşınabilir. Bu hem her seferinde hesaplama işlemi için hesap makinesi ya da telefon kullanımından kurtaracaktır hem de zaman kazandıracaktır. Ayrıca yurt dışı alışveriş limiti de dikkate alınması gereken önemli bir husustur.

 

Alışveriş Mekanlarını Önceden Araştırmak

 

Her ülke ve şehirde olduğu gibi bazı mekanlar ve lokasyonlar turistler için alışveriş noktaları halinde tasarlanmıştır ve bu gibi yerler her zaman daha göz önündedir. Fakat bu yerlerden yapılacak yurt dışı alışveriş biraz daha pahalıya gelebilir. Bu yüzden yurtdışına çıkmadan nerelerden alışveriş yapılabileceği araştırılmalıdır. Tabi aynı ürüne turistik bir yerde satılıyor diye daha fazla ödenmek istenmiyorsa.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Bankalardan kredi almak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz