Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

20 Mayıs 2020 Çarşamba, 09:01
Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler 1 550x320 - Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Geleneksel gelir kaynakları artık günümüzde yavaş yavaş terkedilmekte ve bireyler finans – borsa – yatırım üçlüsüne değer vermektedir. Dünyada yüksek gelir hacmine sahip pek çok birey elde ettikleri varlıklarını doğru hisselere yatırım yaparak kazanmaktadır. Çok kısa biyografiler okunarak bu durumun dediğimiz şekilde vücut buluğunu kavrayabilirsiniz.

 

Peki, finans ve borsa yatırımlarında nispeten finansörlere daha az bilgiye sahip olan bireyler hangi tip hisselere yatırım yapmalıdırlar? Bu hususta yükseliş potansiyeli yüksek hisseler tercih etmek doğru yatırım için en isabetli tavır olacaktır. Aksi takdirde doğru yapılmayan ve düşüşte olan hisselere yatırım yapılırsa doğrudan doğruya gelir elde edilmeyeceği gibi var olan mevcut bakiye de zarar konumuna düşecektir.

 

 

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisse Nedir?

 

 

Bu tip hisse senetlerini kavramak ve bunlara yatırım yapmak anlatıldığı kadar kolay olmamaktadır. Zira ekonomi; siyaset ve ülke içi dinamiklerden de etkilendiği için nispeten her konuda günceli takip etmek gerekmektedir. Bu takip esnasında kolay bir şekilde görülecek ki bazı hisseler ivmeli bir şekilde yatırım hacmine kavuşacaktır. Borsa literatüründe bu tip hisseler yükseliş potansiyeli yüksek hisse olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda bu tanım yükseliş potansiyeli yüksek hisse nedir sorusunun da yanıtıdır. Ayrıca bu tip hisseler yoğun ekonomi bilgisi istemediği ve sadece günceli takip ederek gelir kazandırdığı için son yılların en popüler hisse yatırım tipini oluşturmaktadır.

 

Örneğin, koronavirüslü bugünlerde virüse karşı korunaklı olduğu bilinen kolonya, temizlik ürünleri ve maske, eldiven gibi koruma ürünlerini üreten şirketler yükseliş potansiyeli yüksek hisseler arasında yer almaktadır. Bir başka değişle, yatırımcılar tarafından aşırı talep gören şirketler ve hisse senetleri yükseliş potansiyeli bulunan şeyler arasında yer almaktadır. Şirket cirosunun artacağı ve şirket karının artacağı düşüncesi ile yatırımcıların talebi artar ve beklenti yükselir. Böylece şirket hisselerinde de fiyat artışları ortaya çıkar. Kısacası, iktisattaki gibi az olan şey değer kazanır, bol olan şey ucuz ve değersizdir.

 

Özetle, yükseliş potansiyeli yüksek hisseler tespiti için izlenmesi gereken bazı analizler şunlardır:

 

  • Ekonomik durum
  • Sektör durumu
  • Şirketin finansal oranları
  • Güncel küresel gelişmeler

 

 

Bu açıklamalardan hareketle, getiri potansiyeli yüksek hisseler tespiti için sektör, ekonomi, şirketin finansal durumu iyi analiz edilmeli, beklentisi yükssek olan hisse senetleri irdelenmelidir. Böylece yatırımcıların merak ettiği borsada gelecek vaad eden hisseler çok rahatlıkla bulunabilir.

 

Siz de analiz yaparak yükseliş potansiyeli olan hisseleri tespit edebilirsiniz. Bunun için buradaki linki kullanabilir, BİST şirketleri finansal oranlarını inceleyebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gedik Yatırım Hisse Senedi Komisyon Oranları Yatırım yapmak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz