Yeni Şirket Kuranlara Kredi İmkanları

21 Şubat 2019 Perşembe, 22:08
yeni şirket kuranlara kredi imkanları nelerdir inceleme 642x320 - Yeni Şirket Kuranlara Kredi İmkanları

 

Yeni Şirket Kuracağım, Ne İmkanlar Var?

Girişimci ruha sahip insanların verecekleri kararların başında kendi şirketini kurmak vardır. Şirket kurma aşamasından önce doğru bir planlamanın yapılması ve olanakların iyi bir şekilde belirlenmesiyle çok daha zahmetsiz bir kolay bir şekilde şirket kurma mümkün olabilmektedir. Her ne kadar çok zor ya da aşılması zor engellerin var olduğu söylense de desteklerin alınmasıyla birlikte herkes şirket sahibi olabilir. Yeni şirket kurdum kredi alabilirmiyim, yeni şirket kuranlara kredi imkanları nelerdir, yeni şirket kurma kredini nasıl alınır gibi soruları sıkça soran girişimciler için hazırladığımız yeni şirket kuranlara kredi makalesini şirket tanımı ile sürdürüyoruz.

 

Şirket Nedir?

 

Ticari olarak bir ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiren kuruluşlar olarak tanımlanan şirketler farklı şekillerde kurulabileceği gibi sahip oldukları olanaklar bakımından da değişkenlikler göstermektedir. Şahsi şirket kurulum işlemleri çok daha hızlı yapılabilir, süreçler tamamlanabilir. Limited ya da anonim şirketleri ise çok daha kapsamlıdır.

 

Şirket Nasıl Kurulur?

 

Şahıs şirketleri oldukça pratik olmasından dolayı bir günde kurulabilmektedir. Yine, gerekli görülmesi halinde bir günde kapatılabilir. Genellikle işlemler muhasebeci vekaletiyle yürütülmektedir. Çok daha pratik olmasından dolayı güvenilir bir muhasebeciye vekalet verilmesi yeterli olacaktır. Bunun haricinde şahıs şirketi kuruluşu için gerekli olan belgeler arasında kimlik fotokopisi, ikametgâh, noter üzerinden alınan imza sirküleri, iş yeri adresinin kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi yeterli olmaktadır.

Gerçek ya da tüzel kişiler tarafından kurulacak limited şirketlerde ise bir ticari unvan adı altında işlemler gerçekleştirilmektedir. Yasaklı olan sektörler dışındaki tüm ekonomik faaliyetlerde limited şirketler hizmet sunabilmektedir. Bununla birlikte bankacılık ve sigortacılık faaliyetlerinin gösterilmesi ise söz konusu değildir. Birden fazla ortaklık yapısı olabileceği gibi maksimum ortak sayısı 50 ile sınırlıdır.

Şirket kurmak isteyenlerin öncelikli olarak birçok konuda iyi bir araştırma yapması şarttır. Şirketin faaliyet göstereceği sektörde piyasanın takip edilmesi, olanakların bilinmesi, son gelişmelerin takip edilmesi çok daha iyi bir seçim yapılmasını sağlayacaktır. Ayrıca doğru zamanda ve doğru şekilde şirket kurulabilmesi için profesyonel yardımda alınabilir. Tüm süreçlerin tamamlanmasının ardından şirketin faaliyetlerine başlaması da olabilecek sorunları en aza indirecektir.

 

Şirket Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

 

irket Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekli - Yeni Şirket Kuranlara Kredi İmkanları

Girişimcilerin ticaret hayatına atılırken sıklıkla değindiği yeni şirket nasıl kurulur konusunu incelersek; limited şirket açabilmek için istenen belgeler arasında ikişer nüsha olması kaydıyla ikametgâh belgesi bulunmaktadır. Tüm ortakların ikametgâh ve kimlik fotokopileri gerekli görülmektedir. Her ortak için 3’er adet vesikalık fotoğraf, kurulacak şirket adresi, iş yeri kira sözleşmesi, kurulacak şirkete ait unvan, şirket sermaye tutarı belgesi, sermaye payları, şirket temsilcisi belgesi talep edilen diğer gerekli hususlardır.

Limited şirket için sermaye tutarının 10.000 TL’den fazla olması gerekmektedir. Anonim şirketleri gibi tahvil durumları ya da halka açılma durumları limited şirketler için geçerli değildir. Anonim şirket süreçlerinde esas sermaye bildirimi 50.000 TL, kayıtlı sermaye ise 100.000 TL olmak zorundadır. Çok daha yüksek sermaye ve ortak sayısına sahip olmasının yanı sıra, masrafları limited şirket kurmaya göre daha düşüktür.

 

Yeni Şirketler İçin Kredi İmkanları Nelerdir?

 

Yeni Şirketler İçin Kredi İmkanları Nelerdir - Yeni Şirket Kuranlara Kredi İmkanları

Şirket kuruluşu sonrasında KOSGEB üzerinden hibe ya da faizsiz kredi destekleri alınabilir. Bunun haricinde çeşitli bankalar tarafından verilen girişimci kredileri, iş kurma kredileri ya da kobi kredileri avantajlarına bakılabilir. Yeni şirket kuracaklara kredi imkanları arasında en popüleri kuşkusuz ki KOSGEB tir.

 

KOSGEB

 

Ekonomik kalkınmaya dair çeşitli hibe ve kredileri sağlayan KOSGEB, girişimcilik ruhuna sahip kişiler içinde en avantajlı kurumların başında gelmektedir. Girişimciliğin desteklenmesi ve başarılı işletmelerin kurulabilmesi amacıyla “Girişimcilik Destek Programı” oluşturulmuş olup ihtiyaç duyulan maddi destekler bu şekilde alınabilir. 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz destekler var olurken 100.000 TL’ye kadar geri ödemeli kredi seçenekleri de bulunmaktadır. Böylelikle bir işletme için 150.00 TL’ye varan maddi desteklerin alınabilmesi söz konusu olmaktadır. Kuruluş süreçleriyle birlikte makine, teçhizat, ofis ve yazılım destekleri kapsamında geri ödemesiz 18.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Kadın girişimci olunması, şehit yakını ya da engelli olması durumlarında da avantajlar mevcuttur. İşletme giderleri özelinde destek 30.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

 

Yeni Şirket Kuranlara Bankacılık Kredi İmkanları

 

Halk Bankası tarafından verilen girişimcilik kredilerinde ise en iyi seçenekleri sunmayı sürdürmektedir. Yeni bir fikre sahip olan ve patentli kişiler için 75.000 TL destek alımı bulunmaktadır. 30 yaşını aşmamış genç girişimciler ise şirket kurma süreçlerinden sonra 50.000 TL’ye kadar kredi alabilmektedir. Ayrıca 30 yaşın üstündeki kişilerin 5 yıl usta olarak çalışma şartıyla birlikte 30.000 TL işyeri kurma kredisi alabilmesi de ihtimal dahilindedir. 36 ay vadeli 250.000 TL’ye kadar girişimcilik kredisi sunan İş Bankası ise kadın ortaklık firmalara çok daha cazip seçenekler sağlamaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank, TEB girişimcilik ve kobi kredilerinde farklı fon destekleri sunmaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Bankalardan kredi almak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz