Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

01 Ocak 2019 Salı, 13:29
Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar 642x320 - Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Yeni Şirketlere Kredi Veren Bankalar

Günümüzde pek çok kişi kendi işini kurmak istemektedir. Yeni esnafa kredi veren bankalar sayesinde sizde işinizi büyütebilir ve istediğiniz noktaya getirebilirsiniz. İşlerinizi büyütmek isteyen esnaflarımız nefes kredisi fırsatından yaralanarak işletmelerine haat veriyor.

 

Günümüzde birçok banka esnaflara özel devlet destekli kredileri verilmeye başlandı. Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası üzerinden kredi başvurusu gerçekleştiren esnaflar KGF teminatı ile düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabiliyor. Uzmanlar kredi başvuru tarihi dolmadan anlaşmalı bankalardan kredi almanızı tavsiye ediyor. Piyasa faizinden oldukça düşük faiz oranı ve uygun faiz oranları ile kolayca kredi alabilirsiniz. Bankalar genel olarak yeni kurulmuş şirketlere kredi verme konusunda tereddüt eder. Şirketin geliri tespit edilemediğinden yeni şirketler kredi almakta zorlanırlar. Fakat bazı özel kredilerle yeni kurulmuş şirket de kredi alabilir. Yeni esnafa kredi veren bankalar ile nakit hitiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası bir araya gelmesi ile hayata geçirilen, nefes kredisi başvuruları başladı. Piyasada yer alan ekonomik problemlerden en fazla etkilenen kobileri rahatlatmak için çıkarılan nefes kredisinden sizde faydalanabilirsiniz. Kobilerin bu krediden yararlanmaları için ticaret ve sanayi odaları üzerinden mevduatlarını Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası’na aktararak kullanabiliyor. Kredi üst limit 150 bin lira olarak belirlendi. 12 ay vadeli alınabilen Nefes Kredisini % 9.9 faiz oranı esnaflara sunuluyor.

 

Nefes Kredisi Başvurusu

 

TOBB nefes kredisi başvuru şartları - Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Kobilerin ekonomik problemlerine yardımcı olmak için kullanılan bu desteği kullanmak isteyen kobilerin bu krediden yararlanmaları için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ne (TOBB) bağlı olmaları gerekir. Sadece oda üyelerine özel kullandırılan bu krediler sınırlı üyelere kullandırılmaktadır. Bu üyelikle beraber başka kriterlerde yer almaktadır. Bu kriterler ise;

  En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

 

 • Vadesi gecikmiş vergi ve sgk borcu olmayanlar
 • İflas ya da fesih süreci geçirmeyenler
 • Bankalar tarafından kanuni takibe alınmayanlar
 • Şirketin ve şirket ortak/sahibinin kredi notu düşük olmayanlar

 

Ziraat Bankası ve Vakıfbank üzerinden Nefes Kredisi’ne şahıs olarak yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır. Bu krediye başvuru gerçekleştirmek için Kobi olmanız gerekir.

 

Nefes Kredisi Başvuru Koşulları

 

Şirketlere 6 ay sadece faiz ödemeli ve kalan 12 ayda eşit taksitlerle kredi imkanı veren Nefes Kredisi nin amacı işletmelere nefes aldırmak kısa vadeli nakit sorununu çözmelerine yardımcı olmaktadır. Bu kredi sınırlı olduğundan kredi üst limiti de sınırlıdır. İşletmelerin kredi kapsamında 150 bin liraya kadar limiti yer alıyor. Fakat bu limit değişebilir. Nefes Kredisi başvuru koşulları ise;

 

 • Yıllık olarak ciro oranları 40 milyon TL’nin altında olması ve çalışan sayılarının 250 kişiden az olması gerekir.
 • TOBB’a üye oda ve borsalara kayıtlı olmalısınız.
 • En az 6 ay faaliyet göstermeniz gerekir.
 • Kanunda belirtilen KOBİ tanımına uymanız gerekir.

 

Bununla beraber krediden yararlanmak için faaliyet alanınızın alt tarafta yer alan listeden birisi olmaması gerekir. Bu krediden faydalanamayacak şirketler ise şunlardır:

 

 • Kooparatifler
 • Döviz büroları
 • Factoring firmaları
 • Emlakçılar
 • Mali müşavirler

 

Üst tarafta yer alan şartları taşıyan kişiler Nefes Kredisi ne başvuru gerçekleştirebilmektedir. Başvuru yapabilmek için standart kredi başvurularında istenilen evraklarla beraber oda ve borsadan alınan üyelik belgesini götürmeniz gerekir. Kobilerin nefes kredisi imkanından faydalanması için kredi başvurularını Denizbank ve Ziraat Bankalarına yapması gerekir.

 

Nefes Kredisi Taksit Tablosu

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olan işletmelerin yararlanacağı Nefes Kredisi hakkında detayları vermemiz gerekirse;

 

 • Kredi taksit süresi maksimum 18 ay olarak hesaplanmıştır. Bu sürenin 6 ayı sadece faiz ödemeli kalanı ise eşit taksitlidir.
 • Kredi ödemesi aylık olarak yapılır.
 • Kredi de yıllık faiz oranı % 9,9 olarak hesaplanmıştır. (Piyasa koşullarına göre değişmektedir.)
 • KGF kredisi başvurularının masrafı 250 TL olarak açıklanmıştır. Masraf; banka tarafından belirlenebilir.
 • Kredi kullanımı ile beraber sizlerden 250 lira tahsis ücreti alınır.
 • KGF komisyon oranı ise % 0,5 olarak açıklandı.
 • Kredide çekilecek en üst limit 150 bin TL’dir. Limit banka tarafından belirlenir.
  Senetle Kredi Veren Bankalar

 

Nefes Kredisi Veren Bankalar

 

Nefes Kredisi için tercih edebileceğiniz bankalar ise şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası

 

Yeni esnaflara hayat veren bu destekten yararlanmak için son başvuru tarihi dolmadan kayıt yaptırabilirsiniz. KOSGEB aracılığı ile verilen hibe ve diğer esnaf kredileri konusunda detayları da banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. KGF destekli verilen krediler düşük faizli olarak sizlere sunulduğundan kredi almadan önce bankalarla konuşmanızda fayda vardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı? Piyasa ve borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz