Yeni Başlayanlara Teknik Analiz Eğitimi

24 Şubat 2019 Pazar, 13:51
teknik analiz eğitimi 642x320 - Yeni Başlayanlara Teknik Analiz Eğitimi

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz , bir yatırım aracınının ( hisse senedi, emtia, altın, dolar gibi ) geçmiş fiyat hareketlerine bakarak geleceği ön görme işlemi olarak görülebilir. Teknik analiz nedir ? diye merak edenler teknik analizin sadece fiyat hareketleri ile ilgilendiğini bilmeleri gerekmektedir. Sadece fiyat hareketi ile ilerleyen günlerdeki fiyatları tahmin etme işlemi olan teknik analiz; birçok bilim insanının yaptığı bilimsel çalışmalarla daha teknik bir anlam kazanmış ve profesyonel bir yapıya dönüşmüştür. Teknik analiz eğitimi yazımıza Dow teorisi’ni açıklayarak devam ediyoruz.

 

DOW Teorisi ve Teknik Analiz

 

Ekonomi gazetecisi olan Charles Dow tarafından geliştirilen DOW teorisi, hisse senetlerinin fiyatlarını incelemekle beraber; Dow, okuyucularına hisse senetleri hakkında hem teknik hem de mali bilgiler vererek borsa konusunda ilk yayın yapan basın kuruluşunun da sahibidir. Ayrıca Dow, borsadaki firmalarla ilgili endeksler oluşturarak piyasa analizi de yapmış bir kişidir. Bu veriler ışığında Wall Street Journal gazetesi kurulmuş ve bu gazetede hisse senedi analizleri yayınlanmıştır. Hisse senedi analizleri konusunda öncü olan Dow’un belirttiği teoriler ise şöyledir:

  • Piyasada 3 tane trend vardır. ( Trend = yön ) Piyasanın yönünü belirten trendler pozitif, negatif veya yatay olabilir. Pozitif trendler boğa piyasasına işaret ederken, negatif trendler ayı piyasasına işaret etmektedir. Trend endeksin yönü anlamına gelmektedir. Bu negatif ya da pozitif olabilir. Pozitif trendler Boğa piyasası, negatif trendler ise Ayı piyasası olarak adlandırılır. Ana trend (uzun vadeli trend) bir yıldan kısa ya da birkaç yıldır süren bir fiyat hareketi olabilir, asıl fiyat hareketini gösterir. ikincil trendler (orta vadeli trend) ise ana trendin aksi yönünde oluşan, 10 günden 3 aya kadar sürebilen fiyat hareketleridirler. Tepki hareketi olarak da adlandırılırlar. Son olarak, kısa vadeli trendler ise birkaç saat ile birkaç hafta arasında süren ana trendle aynı yönde ya da aksi yönde oluşan fiyat hareketleridir.
  • Bir hisse senedi veya endeksin fiyatını tüm haber, beklentiler ve yatırımcıların psikolojisi belirler.
  • Fiyat yukarı yönlü hareket ediyor ve hacimde bunu destekliyorsa güçlü bir trend vardır. Yani hacim, ana trend ile bağlantılıdır.
  • Aynı mali yapıya sahip endeksler birbiri ile aynı performansı sergilemelidir. Bu, trend teyiti için önemlidir.
  • Ana trendi sonlandıran sinyal gelmediği sürece trendin yönü sabittir. Yani fiyatlar ana trendin aksi yönünde hareket edebilir ama ana trend bozulmadıysa tekrar fiyat hareketi görülebilir. Bir bakıma trendin sonlanıp sonlanmadığını öğrenmek için formasyon veya göstergeler kullanılabilir.

Dow Teorisi eleştirilse de hisse senedi analizleri içinde hala çok sık kullanılan bir analizdir. Teknik analiz eğitimi sürecinde DOW Teorisi’ne sıkça yer vereceğiz.

 

Teknik Analizde Kullanılan Grafik Türleri

 

Teknik Analizde Kullanılan Grafik Türleri 1 - Yeni Başlayanlara Teknik Analiz Eğitimi

Bir hisse senedi üzerinde teknik analiz yaparken kullanılan birkaç grafik türü vardır. Hisse senedinin fiyatı üzerinden çizilen bu grafikler ile hisse fiyat analizi yapmak mümkündür. Hisse senedi analizinde kullanılan grafik türlerini şöyle sıralayabiliriz:

 

 

teknik analiz eğitimi çizgi grafik 1024x435 - Yeni Başlayanlara Teknik Analiz Eğitimi

Çizgi Grafik: Hisse senedi kapanış fiyatlarının birleştirilmesi ile oluşur. İki fiyatın bir çizgi ile birleştirilmesi ile oluşmaktadır.

 

teknik analiz eğitimi bar grafik 1024x435 - Yeni Başlayanlara Teknik Analiz Eğitimi

Bar Grafik: Mum çubuklarının birleştirilmesi ile oluşur. Mum çubuklar gibi hisse senedi fiyatına ait açılış fiyatı, kapanış fiyatı ve en yüksek ile en düşük fiyat bu grafiklerde mevcuttur. Grafiğin üst noktası güniçi en yüksek seviyeyi gösterirken, grafikteki en düşüş seviye gün içi en düşük seviyeyi gösterir.

 

teknik analiz eğitimi mum grafik 1024x435 - Yeni Başlayanlara Teknik Analiz Eğitimi

Mum Grafikleri: Profesyonel analistler tarafından kullanılan mum grafikler oldukça geniş kitlelerce kullanılmaktadır. Bu grafik türü ise hisse senedi fiyatının en düşük ve en yüksek seviyesi ile açılış, kapanış fiyatlarından oluşur. Hisse senedi fiyatının yönü hakkında bilgiler de sunan mum grafikler tıpkı bar grafikler gibi işlemektedir. Fakat hisse senedi fiyatı hakkında en geniş bilgi bu grafiklerde mevcuttur.

 

Teknik analiz eğitimi içinde baz aldığımı teknik analiz grafik türü ise mum grafiklerdir. Bu sebeple, mum grafikler hakkında daha detaylı bilgiyi bir sonraki sayfamızda bulabilirsiniz.

 

 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz