Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

13 Eylül 2020 Pazar, 15:02
halka arz merak edilenler 642x263 - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

Borsada Halka Arz Hakkında Merak Edilenler

Borsa üzerinde sıkça tercih edilen yatırım araçlarının başında hisse senedi yatırımları gelmektedir. Hisse senedi yatırımlarında şirket sahipleri kendilerine ait olan hisseleri paylar haline getirerek yatırımcılara sunar. Yatırımcıların hisse senetlerinden sunulan payları alması ile şirketlerle aralarında bir ortaklık oluşur. Yatırımcı ve şirket arasında oluşan bu ortaklık her iki taraf için de kazanç anlamına gelmektedir.

 

Hisse senedi satışı yapacak olan şirketin borsa üzerinden paylarını alıma uygun hale getirmesine borsada halka arz kavramı ile açıklanmaktadır. Şirketin hisse satışını gerçekleştirmesi için Sermaye Piyasa Kurulu üzerinden gerekli izinleri alması gerekir. Sermaye Piyasa Kurulu’nun vereceği izinle birlikte şirketlerin sunduğu paylar halka arz edilecektir.

 

 

Borsada Halka Arz Nedir?

 

 

Halka arz, bir şirketin hisse senetlerini satışa çıkardığını çeşitli kanallar yoluyla ilan etmesi ve bu senetlerin hissedar olmak isteyen herkese açık bir şekilde satılması demektir. Şirketler halka arz ile hisselerin belirli bir kısmını paylara bölerler. Sermaye Piyasa Kurulu tarafından onay alan bu paylar Borsa İstanbul Pay Piyasası üzerinde satışa hazır olarak bekletilir. Hisse senendi yatırımcıları ise gerekli araştırma ve değerlendirmeleri yaparak şirketlerin sunduğu bu payları alabilmektedir.

 

 

Halka Arz Neden Yapılır?

 

 

halka arz sureci - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

Şirketler tarafından hisselerin ufak paylar halinde halka açık bir şekilde satışa çıkarılmasının genellikle iki nedeni vardır:

 

 

Büyüme

 

Şirketlerin çalışma hayatına başladıktan sonraki en büyük hedefleri düzenli olarak büyümeler gerçekleştirmektir. Her şirket sadece belirli oranda kar elde etmek amacıyla değil büyüyerek elde edilen karların artırılması amacıyla kurulur. Halka arz ise şirketlerin büyüme hedefine hizmet eden durumlardan biridir.

 

Büyümek isteyen ya da gelişme gösteren şirketler paylarını halka arz ederek farklı sermayelerin şirkete dahil edilmesini sağlar. Şirket kendi içerisinde sermaye artırımına gittiği gibi zamanla yeni yatırımlar yaparak hisselerini güçlendirebilir. Bu durum ise halka arz ettiği hisselerin değerlenmesi demektir. Bir şirketin hisseleri ne kadar güçlenirse, hisse alım satımı yapan kişilerin gözünde ve piyasalar üzerinde o kadar değeri artar. Halka arz edilen hisseler şirketin güçlenmesi ile daha fazla alım satımla karşılık bulur. Şirket ise bu alım satımlar ile değer kazanmaya ve büyümeye devam eder.

 

Halka arz ile satılan hisselerde büyümenin tam tersi şirketin iş hayatında yaşayacağı sorunlar nedeniyle düşüşlerde olabilir. Böyle bir durumda şirketin hisselerine yapılan yatırımlar azalacak ve büyüme yerine küçülme durumu görülecektir.

 

 

Borçlanma

 

Şirketler dönem dönem borçlanmaya başlayabilir. Şirketin kendi içerisindeki borçları ödeyebilmesi için karşısında çoğu zaman iki seçenek bulunur. Bu seçeneklerden birincisi bankalardan alınacak olan kredilerdir. Kredi alınması halinde faiz oranları ile geri ödenmesi ve dönemlik ödemelerin yapılması şirketi zorlayabilir. Şirketler böyle bir durum yaşamamak adına hisselerini paylara bölerek halka arz eder. Hisselerin bu şekilde satılması ile şirkete her pay için sermaye girişi olur. Şirket ise elde ettiği sermayeler ile biriken borçlarını kapatma imkanı bulur. Çoğu şirket için borçların ödenmesine hisse satışı yapmak bankalardan kredi almaya göre daha avantajlı görülmektedir.

 

 

7 Adımda Halka Arz Süreci

 

 

halka arz hisse almak - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

Borsada halka arz yapmak isteyen şirketler;

 

 • Halka arz edecekleri hisselerin miktarını belirlemelidir.
 • Hisselerin halka arz edilebilmesi için payların üzerinde herhangi bir devir, kısıtlayıcı durum ya da pay sahibinin arz işlemini gerçekleştirmesine engel bir durum varsa kaldırılması gerekir.

 

 

Peki, bir şirket halka arz için hangi aşamalardan geçmesi gerekir. İşte halka arz aşamaları:

 

        1.Aracı Finansal Kurum Seçimi

 

Halka arz işlemlerinin yapılabilmesi için şirketlerin belirlemiş oldukları payları öncelikle aracı kurumlara bildirmesi ve aracı kurum ile sözleşme imzalaması gerekir. Türkiye’de bir şirketin halka arz süreci Halka arz işlemlerinde seçilecek olan aracı olan kurumun halka arz işlemini yürütecek yetkiye sahip olması gerekir. Bu nedenle aracı kurum seçimi yaparken halka arz yetkisinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.

 

 

       2.Sermaye Piyasası Kurulu İzni ve Borsa İstanbul Başvurusu

 

Hisselerini halka açmak isteyen şirketlerin aracı kurum ile sözleşme yapmalarının ardından Sermaye Piyasası Kurulu tarafından sunulan sözleşmeyi imzalamaları gerekir. İmzalanacak olan sözleşmeye göre şirketin çalışmalarını SPK tarafından uygulanacak olan standartlarla uyumlu hale getirmesi gerekir. Ayrıca şirket bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra SPK tarafından denetlenebilir olduğunu da yazılı olarak kabul etmiş sayılır.

 

Halka arz süreci aşamaları arasında oldukça önemli olan 2. aşama şirketlerin SPK tarafından izin almalarının ardından aracı finansal kurum, şirketin hisselerinin piyasada halka arz edilebilmesi için SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapması gerekir.

 

Aracı kurumlar tarafından yapılacak olan bu başvuruda;

 

 • Hisselerini halka açacak olan şirkete ait bir izahname hazırlanır.
 • İzahname üzerinde şirketin hisselerine, almış olduğu izinlere ve hisselerin ne kadara satılacağına dair bilgiler bulunur. Ayrıca şirketin hisselerini hangi nedenden dolayı satışa çıkardığı, şirketin ilerleyişine dair bilgiler ve şirkete dair detaylı bilgiler bulunur.
 • İzahname aracı kurumun başvurusunu takip eden 5 gün içerisinde halka arz için açılacak şirketler adı altında oluşturulan taslaklarda görülebilir. Hisse alımı yapacak olan yatırımcılar buradaki taslak izahnameleri inceleyerek genel olarak hisseyi alıp almayacaklarına dair bir karara ulaşabilmektedir.

 

 

        3. Şirket Değerlendirilme Süreci

 

Halka arz talebinde bulunan şirketler adına aracı finansal kurum tarafından SPK ve Borsa İstanbul’a yapılan başvurular değerlendirmeye alınır. Bu süreç içerisinde hisselerini halka açmak isteyen şirketin genel durumu değerlendirilir. Halka arz süreci aşamaları, halka arz edilecek olan hisselerin mevzuatlara uygun olup olmadığı, talep edilen hisse tutarlarının piyasaya uygunluğu gibi konular değerlendirmeye alınır. Finansal tabloların incelenmesi ve hukuki değerlendirmelerin yapılmasından sonra şirketler ile ilgili genel bir sonuca varılır.

 

 

       4. Halka Arz Başvurusunun Onaylanması

 

SPK ve Borsa İstanbul için şirketler adına yapılan başvurular incelenir. Yapılan incelemeler sonucunda hisselerin halka arz edilmesinde herhangi bir sorun görülmüyorsa başvurular onaylanacaktır. Şirketlerin halka arz başvurusu onaylandığında hem şirkete ait web sitesi üzerinde hem de aracı finansal kurumun web sitesinde halka arzın onaylandığına dair duyuru görünecektir.

 

 

      5. Hisselerin Halka Arzı ve Taleplerin Toplanması

 

SPK ve Borsa İstanbul onayının ardından aracı finansal kurum şirkete ait olan hisseleri izahnamede belirtilen esaslara göre halka arz etmeye başlar. Aracı kurumlara ek olarak halka arzda talep toplayabilmek amacıyla oluşturulan konsorsiyumdan da yardım alınabilir. Hisse alımı yapacak olan kişiler ise şirketin genel durumu ve hisselerin geleceği ile ilgili araştırmalar yaparak hisse alım talebi oluşturur. Yatırımcılar bu taleplerini aracı kurumlar ya da bankalar aracılığı ile şirketlere bildirebilir. Halka arz taleplerinin toplanmasının ardından gerekli değerlendirmeler yapılarak halka arz edilen hisseler belirli düzenlemelere göre satışa çıkarılır.

 

 

      6.Borsada İşlem Görmeye Başlama

 

Halka arz süreci sonunda taleplerin toplanmasının ardından borsada işlem süreci başlar. Alınan talepler doğrultusunda satış işlemleri gerçekleştirilir. Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından yapılan duyurular sonrasında şirketin hisseleri borsa üzerinde işlem görmeye açık hale gelir.

 

 

     7. Halka Arz ve Yatırım

 

Borsada işlem görmeye hazır hale gelen ve halka arz edilen hisseler, hisse yatırımcıları tarafından değerlendirilir. Olumlu değerlendirmelerde bulunan yatırımcılar halka arz edilen hisseleri alır ve şirketin bir ortağı haline gelirler. Halka arz ile ortak haline gelen yatırımcılar bir süre sonra şirketin yıllık karından temettü alma hakkına da sahip olurlar.

 

Halka arz süreci hakkında merak edilenleri bu klavuzda inceleyebilirsiniz.

 

 

Halka Arzın Şirketlere Katkısı

 

 

halka arz asamalari - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

Finansman Desteği

 

Halka arz ile hisselerin satışa çıkarılması şirketler için büyük bir finansman kaynağıdır. Yeni yatırımlar ve yönelimler yapabilmek için her şirketin belirli bir finansmana ihtiyacı vardır. Yeni halka arz hisse Halka arz ise şirketlerin ihtiyaç duyduğu büyüme finansmanını sağlayabilecek en karlı seçimlerden biridir.

 

 

Borç Ödeme İmkanı

 

Borçlu olan şirketlerin borçlarını kapatarak sektörleri içerisinde daha emin adımlarla ilerlemesi için gerekli olan finansman kaynağı yine halka arz ile oluşturulabilir. Yeni halka arz edilecek hisseler Faizle borç alma yöntemine göre oldukça karlı olan halka arz sayesinde kısa vadede borçların kapatılması sağlanabilir. Ayrıca halka arz ile yeni bir borçlanma yerine sermaye artışı da elde edilebilir.

 

 

Borç Büyüme Dengesi

 

Şirketlerin borç ve büyüme dengesi sağlayabilmelerinde halka arz oldukça etkilidir. Büyümek isteyen ancak belirli bir kısım borçları olduğu için yeni yatırımlara yönelemeyen şirketler halka arz sayesinde borçlarını temin ederek yeni yatırımlar gerçekleştirebilmektedir. Bu durum ise borç ve büyüme dengesi kurmalarını sağlamaktadır.

 

 

Prestij Kazanma

 

Borçlarını ödemiş ve büyüme yönünde adımlar atan şirketler piyasalarda prestij kazanılmasını sağlar. Halka arz süreci içinde prestij sahibi şirketlerin ise hisse senetlerinin değeri yükselir. Sektör içerisinde güvenli bir görüntü sergilediklerinden dolayı büyüme hedeflerine daha rahat bir şekilde ulaşabilirler. Ayrıca prestij artışı şirketlerin bilinirliğini artırarak isim yapmasına da imkan tanır.

 

 

Likidite

 

Halka arz ile hisseleri değerlendirilmeye açılan şirketler şeffaf bir değerlendirmeye tabi tutulurlar. Tarafsız ve şeffaf bir değerlendirme sonrasında şirketin aktif olduğu ve kazanç getirisinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılması halinde şirket likiditesi artacaktır. Likiditesi artan şirketler ise daha fazla rağbet görürler.

 

 

Mali Güç

 

Halka arz süreci ile güçlenen şirketlerin mali yapısı güçlenir. Sermayesinde artış olan şirket aynı zamanda borç alabilme açısından uygun pozisyona yükselir.

 

 

Kredibilite Artışı

 

Şirketin halka arzı sırasında çoğu bilgisi şeffaf bir şekilde sunulduğundan dolayı yatırımcılar ve müşteriler açısından kolaylıkla değerlendirilme imkanına sahiptir. Bu yüzden halka arz yapan şirketler genel olarak güvenli olarak sınıflandırılırlar. Güvenli kabul edilen şirketler ise sektör içerisinde ilerleme kaydeder.

 

 

Kurumsallaşma ve Globalleşme

 

Şirketin halka arzı ile birlikte sınırlı olan yapısı kurumsal bir hal alır. Değerleri kurumsal olarak ortaya konan şirketler artık belirli bir kurumsal yetkinliğe ulaştığını kanıtlamış sayılır. Ayrıca hisselerin açık hale gelmesi şirketin global borsalar içerisinde işlem görmesine de imkan tanımaktadır.

 

Borsada Halka arz başvurusu yapan şirketler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Halka arzın dezavantajları ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Maliyet : Halka arz süreci maliyetli bir süreçtir.
 • Kurumsal Yönetim : Halka arz edilen bir şirket kurumsal değerlere hakim olmalı ve buna göre düzenleme yapmalıdır.
 • Şirket Hisseleri Dağılımı: Halka arz sonrasında şirket hisseleri yabancı kaynaklara devredilmektedir.

 

 

 

Halka Arz Hisse Senedi Nasıl Alınır?

 

 

halka arz kazandirir mi - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

Halka arza katılmak isteyen yatırımcıların şirketler tarafından sunulan izahnameleri incelemesi gerekir. Halka arz başvurusu yapan şirketler listesi SPK nın duyurularında yer alır. Şirketlere ait detaylı bilgilerin bulunduğu izahnameler aynı zamanda şirketin yatırım için uygun olup olmadığı ile ilgili önemli bilgileri içerir. Şirketin hisselerine ait fiyat tespit raporları, şirketin gelecekteki ilerleyişine dair ipuçlarının bulunduğu faaliyet raporları izahname üzerinden incelenebilir. Yeni halka arz hisse nasıl alınır sorusunu merak edenler öncelikle şirket raporlarını / izahnameleri incelemeldirler.

 

Şirketin sektörü ve piyasa üzerindeki genel prestiji ve konumu ile ilgili araştırmalar yapılarak ve varsa ortaklarının incelenmesi ile genel bir kanıya ulaşılabilir. Halka arz edilen hisselerin alınması istenmesi halinde şirketin mali istikrarı gibi konular değerlendirilebilir. Bütün değerlendirmelerin olumlu olması halinde halka arza katılmak isteyen yatırımcılar hisselerin borsada işleme açılması ile hisse alımı yaparak sisteme katılmaları sağlanmaktadır. Halka arz edilen şirketin hissesi nasıl alınır? merak eden yatırımcılar öncelikle herhangi bir yatırım kuruluşundan hesap açtırmalı ve hisse alım emri vermelidir.

 

Halka arz hisse senedi almak isteyen yatırımcıların halka arz edilecek olan hisselerle ilgili kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılan duyuruyu takip etmesi ve borsada halka arz işlemlerinin açılmasını beklemesi yeterlidir. İşleme açılan halka arz edilmiş hisseler alım talebi gönderilerek işleme tabi tutulur.

 

 

 Halka Arz Hisse Senedi Kazandırır Mı?

 

 

halka arz edilen sirketler - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

 

Halka Arz Edilen Hisse Senedini Almak Avantajlı Mı?

 

Halka arz edilen hisse senedini almanın yatırımcılara önemli avantajları bulunmaktadır. Halka arz ne kazandırır mereak edenler için halka arzın şu gibi avantajları vardır:

 

 • Halka arz edilen hisseler nedeniyle hisselerini satışa çıkaran şirket ile ilgili şeffaf bir bilgi akışı söz konusudur. Halka arz ile hisse alacak kişiler izahnameler üzerinden şeffaf bir şekilde sunulan bu bilgileri inceleyerek genel bir kanıya ulaşabilirler.

 

 • Halka arz edilen hisseler genel olarak yüksek olarak değil uygun fiyatlı bir şekilde satışa sunulurlar. Özellikle büyük şirketlerin halka yapacağı bu arzlar ile piyasa değeri avantajlı sayılabilecek şirketlerden hisse alma imkanı vardır.

 

 • Halka arz süreci içerisinde sürekli olarak kontrollerin yapılmasından dolayı denetim ve gözetim sürekliliği bulunmaktadır. Bu durum ise yatırımcılar açısından artı bir avantajdır.

 

 • Halka arz hisselerin alınması sırasında sürekli bir bilgi akışı vardır ve bilgiler şeffaflık taşıdığından dolayı risk ve yanıltma payı düşüktür. Aynı zamanda getirisi de yüksektir. Yeni halka arz hisse nasıl alınır sorusu bu aşamada önemlidir.

 

 • Halka arza açılmış olan hisselerin alınması durumunda yatırım çeşitliliği de bulunur.

 

Halka arz hisse almak bütün incelemelerin yapılması halinde kazandıran yatırımlar arasında görülmektedir. Şirketlerin genel durumları hakkında bilgi sahibi olmayı ve yatırımı da bu yönde yapmayı sağlayan halka arz durumu kazandıracak hisse senetlerini tespit etmeyi sağlayacaktır.

 

 

2020 yılında halka arz edilen 4 şirketin BİST performansını incelediğimizde;

 

Halka arz edilen hisse senetlerinin ilk halka arz sonrası tavan fiyattan işleme başladıkları, şirketlerin değerinin arttığı ve yatırımcıların para kazandığı görünmektedir. Bu yükseliş birkaç gün sürmüş ve daha sonra hisse senedi fiyatı dengeyi bulmuştur.

 

 

 

bayrk halka arz grafik 1024x343 - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

 

fade halka arz grafik 1024x348 - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

dnisi halka arz grafik 1024x342 - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

ardyz halka arz grafik 1024x349 - Yeni Başlayanlara Halka Arz Rehberi

 

 

 

Halka Arz Hakkında Merak Edilenler

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz