Yeni Başlayanlara Borsadan Para Kazanma Tüyoları

25 Mart 2019 Pazartesi, 21:13
Borsadan Para Kazanma Tüyoları 642x320 - Yeni Başlayanlara Borsadan Para Kazanma Tüyoları

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Hemen herkesin aklındaki soruların başında gelen borsadan nasıl para kazanılır birçok aşamadan oluşur. Öncelikli olarak bu soruya yanıt vermeden önce kişinin son derece donanımlı ve bilgili olması gerekirken borsanın nasıl bir çalıştığının öğrenilmesi de şarttır. Aksi durumda kazançların yalnızca kaybedileceği unutulmamalıdır. Borsanın işleyişinin öğrenilmesi ve deneyim etkisi ise yalnızca yeterli olan hususlar değildir. Bundan dolayı da profesyonel yardım alınması gerekebilir. Borsadan para kazanma yolları ile ilgili tüyolara geçmeden önce borsa hakkında bilgiler sunacağız.

 

Borsa Nedir, Borsada Hesap Nasıl Açılır, Nasıl İşlem Yapılır?

 

borsa nasıl oynanır nasıl para kazanılır - Yeni Başlayanlara Borsadan Para Kazanma Tüyoları

 

Daha ziyade kazanç elde etmek için girilen borsa bir pazar yeri olarak da tanımlanabilirken taraflar arasında çeşitli yatırım araçlarının değiştirilmesi prensibine dayanır. Burada her işlemde farklı limitler ve tutarlar belirlenir, borsa nedir nasıl para kazanılır sorusu da belirlenen unsurların önceden tahmin edilebilmesine dayanır. Taraflar arasında var olan işlem emirleri borsa üzerinden gerçekleşirken fiyatlandırmalarda arz-talep dengesi korunur. Yani, bir hisse senedinin çok fazla kişi tarafından talep edilmesiyle fiyatı artmaktadır. Kıymetli kağıt olarak da tanımı yapılan hisse senedi işlemlerinde borsadan nasıl para kazanılır forum sitelerinde de çokça anlatılırken farklı püf noktaları da bulunur. Mutlaka borsa işleyişi hakkında bilgi sahibi olunması ve devamlı olarak işlemlerin takibi önemlidir. Ayrıca tam anlamıyla sabır ve strateji odaklı düşüncenin gereklilikler arasında olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Borsada işlemler yapabilmek için hesap açılmalıdır. Bunun için bankalar ya da aracı kurumlarla iletişime geçerek müşteri portföyü ve hizmetleri hakkında bilgi alınabilir. Aracın kurumların sahip olduğu güvenilirlik yapısı ve komisyon oranlarıyla işlem ücretleri değişkenlik gösterir. Borsada para kazanma teknikleri arasında işlem ücretlerine de önem vermek gerekmektedir. Bundan dolayı en uygun şartları sunan şirketlerle çalışılması kazanç durumlarında verilecek oranların da az olmasını sağlayacaktır. Yatırım hesabı açılarak işlemler yapılabilir. Ancak bundan önce bir süre piyasa hareketlerinin incelenmesi ve bu doğrultuda bir hareket alanı oluşturulması da borsanın altın kuralları arasındadır.

Borsaya giriş için tutarların çok büyük bir önemi bulunmamaktadır. Burada işlemlerin yapılmasında doğru stratejiler belirleyici olurken 1 adet hisse senedi fiyatı ve buna bağlı olarak aracı kurum komisyonu ile süreç başlatılabilir. Hali hazırda döviz hareketlenmelerin çok farklı boyutlarda olmasından dolayı tercih edilen borsada yatırım araçlarından en fazla kullanılan hisse senetleridir. Bunun haricinde işlemlerde tahvil, bono, endeksler ya da emtialar değerlendirilebilir, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri üzerinden kazançlar elde edilebilir. Borsadan para kazanılır mı sorusu olumlu yanıtlanırken borsa işlemlerinde tek bir yatırım aracına yüklenilmesi yanlış bir hamle olacaktır. Var olan kaynağın çok daha verimli bir şekilde harcanması için mutlaka birkaç farklı yatırım aracında işlemlerin bulunması gerekir. Bu sayede olabilecek olumsuz durumlarda tüm yatırımın kaybedilmesi engellenir. Tek bir hisse senedi üzerinden işlemler yapılması da kazançlar açısından büyük risk içerir.

 

Bankaların Borsa Komisyon Oranları Nedir?

 

Bankaların Borsa Komisyon Oranları - Yeni Başlayanlara Borsadan Para Kazanma Tüyoları

Bankaların Borsa Komisyon Oranları da borsada işlem yaparken oldukça dikkate almanız gereken konular arasında yer almaktadır. Hisse senedi ve borsa işlemlerinde kişinin hesap açması gerekirken bankaların sundukları komisyon oranları da birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Her banka tarafından oranlar kendi komisyon skalası üzerinden belirlenir. İşlem yapma olanakları çok daha yüksek müşterilerde düşük komisyon oranları görülürken kişiye göre de farklılaşma durumu mevcuttur.

Hali hazırda 2019 yılında Garanti Bankası borsa komisyon oranı binde 1.75, Akbank 1,60 ve Denizbank 1,50 seviyelerindedir. Yapı Kredi Bankası komisyon oranı binde 1,60 olurken Halk Bankası 1,70 ve Türkiye İş Bankası borsa komisyon oranı binde 1,80’dir. 100.000 TL’lik bir borsa işleminde bazı aracı kurumları ve bankalar komisyon oranı gereği 50 TL alım yaparken bazılarında bu 250 TL ‘ye kadar çıkabilmektedir. Bundan ötürü hangi banka müşterisi olunmasında borsa komisyon oranları etkili olur. Borsadan para kazanmak için düşük komisyonlu bankaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Ayırca borsadan para kazanmak helal mi sorusunda ise faiz eksenli görüşler vardır. Buna göre; bilindiği gibi borsadaki bazı şirketlerin faiz üzerinden işlemin yapması haram olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu konuda farklı görüşler de mevcuttur. Bu tartışma için sitemizde araştırma yapabilirsiniz.

 

Borsada Uzun ve Kısa Vadede Nasıl Para Kazanılır?

 

Borsada Uzun ve Kısa Vadede Nasıl Para Kazanılır - Yeni Başlayanlara Borsadan Para Kazanma Tüyoları

Anlık olarak piyasaların takip edilmesi ve gerekli analizlerin doğru bir şekilde yapılmasıyla borsadan para kazanma imkanı elde edilir. Borsa stratejisi ise var olan tecrübeyle paralellik gösterir. “A şirketinin hisse senetlerinden x zaman diliminde y kadar alım yapılmalı, z zaman diliminde ise q tutardan satılmalı” şeklinde planlı bir şekilde hareket edilebilmesiyle önemli düzeylerde kazançların sahibi olunabilir. 

Hisse senetleri üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde aracı kurum tarafından sunulan geleceğe dair analizlerin doğru yorumlanması, stratejilerin doğru bir şekilde oluşturulması ve belirli bir plan doğrultusunda hareket edilmesiyle borsada para kazanmak nasıl olur sorusu yanıtlanır. Aracı tarafından işlemlerin borsaya bildirilmesinde her hamle anlık gelişmelere bağlı olarak değerlendirilir. Dünya ve ülke ekonomisinin ortaya koyduğu tüm faktörlerle ilişki içerisinde hisse senetlerinin yükselmesi ya da düşmesi söz konusudur.

Herhangi bir şirketin hisse senedinin düşük olması ve ilerleyen günlerde şirket açısından önemli gelişmelerin yaşanacağı tahmin edilirse hisse senetleri alınabilir. Böylelikle doğru bir yatırım yapılmış olur. Ancak borsada gerçekleştirilen her hamlenin doğru olacağı ya da o doğrultuda gelişmelerin gerçekleşeceği bilinmemektedir. Bundan dolayı hem kısa hem de uzun vadeli tüm borsa işlemlerinde riskler vardır. Burada önemli olan husus ise risklerin çok daha düşük oranlara gelmesini sağlamaktadır.

 

borsadan para kazanılır mı - Yeni Başlayanlara Borsadan Para Kazanma Tüyoları

 

Kısa vadede borsada kazanma yolları çok daha büyük riskler barındırırken kazanç oranları ise yüksektir. Ancak hem bilgili hem de şanslı olmanın şart olduğu durumlardandır. Çünkü işlemlerde çok hızlı bir şekilde kararlar alınması lazımdır. İhtiyaçlara göre günlük dahi yapılacak kısa vadeli yatırımlarda her değişimin anlık izlenmesi de gerekir. Kısa vadeli yatırımların yapılmasının tercih edilmesiyle kaybın çok düşük seviyelerde tutmaya devam edilebilir. Hisse senedi fiyatlarında hareketlenme başlanması ve yükselme trendine girmesiyle yatırımın parçalar halinde yapılması gerekir. Bununla birlikte ani hamleler düşüş olmasında ise doğrudan tüm para çekilmelidir.

Kısa vadeli süreçlerden çok farklı olan uzun vadeli borsa yatırımlarında ise güvenilir hisselere yatırımlar gerçekleşir. Çok daha büyük şirketler tercih edilirken borsa nasıl oynanır nasıl para kazanılır sorularının cevapları da uzun vadeli süreçler sonunda verilir. Farklı sektörlerdeki hisselerin satın alınmasıyla işlemler başlanırken portföyün çeşitlenmesi de ani kayıpların yaşanmasını engeller. Ayrıca sektör gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olunması da yatırımlarda avantaj getirmektedir. Borsa düşerken nasıl para kazanılır gibi sorularda ani hamlelerle yapılan işlemlerle cevap alırken kazançların belirlenmesinde yatırım aracının oranları da söz sahibidir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gedik Yatırım Hisse Senedi Komisyon Oranları Yatırım yapmak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz