Yeni Başlayanlara Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

21 Temmuz 2020 Salı, 22:04
hisse senedi hesabı açmanın yolları 642x320 - Yeni Başlayanlara Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senetlerinin piyasasında işlem yapmak yani diğer adıyla borsa oynamak zaman zaman oldukça kar getiren bir işlemdir. Alanında oldukça başarılı olan bir borsacı deneyimlerine ve kullandığı sistemlere bağlı olarak değişmekle birlikte sadece 1 senede bile yüz binlerce Türk Lirası değerinde para kazanabilir. Tabii ki borsaya hiç girmeyen insanlar bu kapıyı merak etmekte ve böyle bir fırsata seyirci kalmak istememektedir. Bugünkü makalemiz tam da o kişilere göre. Borsanın nasıl oynanacağını, paranızı nelere yatırmanız gerektiğini ve kayıp durumunda ne yapmanız gerektiğini, kısacası a’dan z’ye borsanın her şeyini anlatacağız. Peki, borsa nedir nasıl yatırım yapılır?

 

 

Borsaya Nasıl Girilir Yatırım Nasıl Yapılır?

 

 

Hisse senedi nasıl alınır - Yeni Başlayanlara Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

 

 

Borsaya girmenin ve yatırım yapmanın birden çok yolu bulunmaktadır. Borsaya nasıl girilir sorusunu merak edenler:

 

İlk olarak bir borsacı ile anlaşıp bilen kişi sayesinde yatırımınızı yapabilirsiniz. Borsa piyasasında borsaya ilk girecekler için yatırım tavsiyesi veren, sizler için işlemler yapan yüzlerce ünlü borsacı bulunmaktadır. Eğer tercihinizi bir borsacıdan yana kullanacaksanız bunu bulmanız çok zor olmayacaktır.

 

Borsaya nasıl girilir konusunun ikinci yolu ise hisse senedini alım satım yapmanız için fiyatları takip edebileceğiniz bir web sitesi ya da platform bulmanızdır. Yatırımını kendi yapmak isteyen borsacılar için onlarca çevrimiçi site bulunmaktadır. Ancak bu işlemi yaparken sürekli takip etmeniz gerekeceğini ve işlemleri sizin yapacağınızı hatırlatalım. Ayrıca kendi bankanızın da internet bankacılığı sayesinde kolayca borsada al sat işlemi yapabilirsiniz.

 

Üçüncü yol hisse senetlerine serbest emir vererek alım satım işlemi yapmaktır. Borsada hisse alıp satmak banka hesabınızdan döviz bozdurma kadar basit bir işlemdir. Siz borsadaki hissenize serbest emir verdiğiniz takdirde, kâğıdınız o anda bulunan en iyi fiyat üzerinden alım veya satım yapacaktır.

 

Serbest emiri riskli gören borsacılar için dördüncü yolumuz ise; limitli emir kullanmaktır. Pekala, Borsaya 500 TL ile girilir mi? Tabii ki girilir. Borsada yatırım için 1 tl bile yeterli olabilir.

 

Borsada para kazanmanın püf noktalardan birisi düşük fiyattan hisse alıp satabileceğiniz en yüksek fiyattan satmaktır. İşte riske girmek istemeyenlerin yardımına serbest emir burada koşmaktadır. Hisselerinizi almak veya satmak istediğiniz değerleri Emir olarak girdiğiniz takdirde kazancınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

 

Örnek vermek gerekirse hisse fiyatı 100 Türk lirası olan bir hisse senedinden 1 adet aldınız. Bu hisseden yüzde on kar elde etmeyi hedefliyorsunuz. Sisteme yüzde on emrini girdiğiniz takdirde hisseniz 110 TL’ye ulaşır ulaşmaz satılacaktır. Böylece kazancınız yüzde on olacaktır ve hedefiniz tutmuş olacaktır.

 

Beşinci ve en önemli olan adımlardan birisi de paranızı saklı tutmanızı sağlayan faiz hesaplarıdır. Birçok borsa firması size işlem yapmadığınız sürelerde paranızı saklayabileceğiniz ve faiz getiren hesap seçenekleri sunmaktadır. Eğer borsadan bir süreliğine çekilmek istiyorsanız paranızı buralarda muhafaza edebilirsiniz.

 

 

Borsada Yatırım Yapmak

 

 

Borsadan hisse senedi nasıl alını - Yeni Başlayanlara Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

 

 

Hesabınızda sürekli yeterli miktarda para bulunursa bu sizin yararınıza olacaktır. Bazı borsa platformları size sistemi anlayabilmeniz için avans para da sunmaktadır. Sisteme girdikten sonra anlık fiyatlara baktığımızdan emin olmalısınız. Çünkü borsada sistem oldukça hızlı değişir. Sizin şu anda baktığınız fiyat bir saniye önce değişmiş olabilir. Bu durumda bir mağduriyet yaşamamak için size anlık fiyat bilgisi gösteren bir platform bulmalısınız. En iyi işlemi gerçekleştirebilmeniz için bunu yapmanız şarttır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi borsada önemli olan düşük fiyattan alıp yüksek fiyatta satmaktadır. Bunu yapabilmeniz için yükselecek hisseleri çok iyi araştırmalı ve yatırımınızı bu hisselerden yana kullanmalısınız.

 

Ayrıca hedeflerinizi de mantık çerçevesinde tutmaya özen gösterin. Çünkü hayali rakamları düşünürseniz alım-satım işlemlerinde zorlanacak ve her geçen gün zarar edeceksiniz. Yatarım yaptığınız hissenin geçmiş yıllardaki yükseliş ve düşüşlerine bakarak makul fiyatını öğrenebilir, beklentinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Gerçek hayatta kullanılan borsa filmlerdeki gibi olmayacaktır. Yatırım yaptığınız şirketin bir anda Apple, Microsoft, Facebook gibi olmasını bekliyorsanız bu mümkün olmayacaktır. Uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız en mantıklı hisseye yatırım yapmanız yararınıza olacaktır.

 

 

Borsada Piyasayı Bilmek

 

 

borsa hesabı açmak - Yeni Başlayanlara Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

 

 

Borsaya para yatırmadan önce ve sisteme giriş yapmadan önce okuyabileceğiniz tüm makale ve haberleri okumanızı öneririz. Yazımızda bahsettiğimiz gibi bazı borsa firmaları sizlere sistemi öğrenebilmeniz için avans para vermektedir. İlk önce bu avans parayla al sat işlemleri yaparak sistemi öğrenmeye çalışın. Bir şekilde sisteme girdikten sonra yatırım yapacağınız firmanın da yıllık raporlarını mutlaka gözden geçirmelisiniz. Çünkü bu raporlar size firmanın geçmişte ne olduğunu ve ileride ne olacağını az çok söyleyecektir.

 

Yine de kendinizden emin olana kadar yatırımlarınıza küçük rakamlarla başlayın. Deneyiminiz ve bilginiz arttığı müddetçe aynı oranda yatırdığınız parayı arttırın. Eğer bu şekilde borsada ilerlerseniz borsadan sürekli ve kesintisiz bir kazanç sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra bir de borsa uzmanlarından destek aldığınız zaman artık kazanan kişilerle eş zamanlı işlem yapacak ve borsayı tamamen öğrenmiş olacaksınız. Unutmayın borsada kibir sizin en büyük düşmanınızdır. O yüzden hiçbir zaman oldum demeyecek sürekli bir şeyler öğrenmeye açık olacaksınız.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz