Yeni Başlayanlara Borsa Rehberi

04 Mart 2019 Pazartesi, 21:48
Borsa öğrenmek istiyorum 642x320 - Yeni Başlayanlara Borsa Rehberi

 

 

Borsa Öğrenmek İstiyorum

Alıcı ile satıcının karşılaştığı teknik bir pazar olarak da tanımlanabilen borsa, doğru işlemlerin yapılmasıyla yüksek kazançların elde edildiği kurumsal piyasalardır. Fiyatlar arz-talep eksenli şekillenirken aynı zamanda bazı püf noktaların bilinmesi de çok daha isabetli kararların verilmesini beraberinde getirmektedir. Borsaya yeni başlayanlar ise Borsa Öğrenmek İstiyorum  diye söylemlerde bulunarak borsa hakkında detaylı eğitim talep etmektedirler. Peki, hisse senetlerinin işlem gördüğü borsa nedir?

 

Borsa Nedir?

 

Herkesin girmek istediği ancak bir türlü bilgi sahibi olunmamasından dolayı korkulan bir piyasa alanı olan borsa, hisse senetleri gibi kıymetli kağıtlarla ticari mal olarak tanımlanan emtiaların işlem gördüğü kurumsal piyasalardır. Yatırımcı olunmasıyla birlikte borsa işlemleri yapılabilirken çeşitli gelişmelere bağlı olarak da ülke borsalarında inişler ya da çıkışlar olabilmektedir. Yalnızca ulusal gelişmeler değil, uluslararası gelişmelerin tamamı da borsa üzerinde etkilidir.

 

Borsa Nasıl Öğrenilir?

 

Borsa Nasıl Öğrenilir - Yeni Başlayanlara Borsa Rehberi

Borsa konusunda sahip olunan eğitimle yapılacak yatırımlar arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Borsa öğrenimi sonrasında işlemlerin gerçekleştirilmesi için kişinin yatırımcı sıfatına sahip olması gerekir. Yapılacak yatırım ile borsa piyasasından çok para kazanmak mümkündür. Bunun içinde borsa özelinde işlemler gerçekleştirilen aracı bir kurum veya banka üzerinden yatırımcı hesabı açtırılması lazımdır. Bu noktada herhangi bir aracı kurumu tercih edilmesi ise var olabilecek kazanımlar üzerinde etkilidir. Çünkü borsa işlemleri için gerekli olan hesabın açılmasında kurumların şartları, güvenilirlik halleri ve ek kesinti durumlarında değişkenlikler olmaktadır. Komisyon oranları ya da işlem ücretlerinde farklılık olması da borsa üzerinden elde edilecek kazançları da doğrudan etkileyecektir. Bu sebeple; aracı kurumlar canlı borsa takibi, alıcı satıcı görünümü vb. özellikler için sizden belli bir ücret talep edebilirler. Bundan dolayı borsaya yeni başlıyorsanız, bazı adımları iyice araştırmanız gerekmektedir.

Birinci adım borsa için aracı kurum belirlenmesidir. Sonrasında ise ne kadarlık tutarlarda oynanması gerektiği iyi hesaplanmalıdır. Borsaya başlangıç yapılması durumunda kişinin belirli bir hesabı ve planı olmalıdır. İşlemlerin tamamı bu strateji çerçevesinde geliştirilmelidir Belirli bir süre içinde belirli bir miktarın elde edilmesi için doğru adımların atılması buna bağlıdır. Borsada kullanılan paranın borç ya da kredi olma durumu söz konusu değildir. Bundan dolayı kazançların değerlendirilmesi şarttır. Yüksek bir tutarın olmaması halinde borsanın pek bir getirisi de olmayacaktır. Ayrıca borsaya yatırılan paranın unutulması ve geri beklenmemesi de önem taşır. Hatta borsada kendinizi denemek istiyorsanız; sanal borsa oyunları ile piyasayı keşfedebilirsiniz.

 

borsa hisse senetleri eğitim - Yeni Başlayanlara Borsa Rehberi

Yatırım aracı üzerinden borsaya yeni giriş yapanların büyük bir kısmı yatırımlarını hisse senetlerine yapmaktadır. Ancak bunun haricinde tahvil, bono, döviz, türev araç vadeli işlem seçenekleri de mevcuttur. Risklerden büyük oranda arındırılmış bir şekilde işlemlerin yapılması çok daha iyi olacaktır. Bunun için öncelikli çok küçük tutarların borsa değerlendirilmesi önerilir. Borsa takip isteyen bir iş olduğundan yatırım yaptığınız ortamı ve şirketi iyi değerlendirmek zorundasınız. Ayrıca kazancı küçük olacak yatırımların yapılması da iyi bir seçenek olacaktır. Büyük risklere girilmesi ya da tek bir yatırım aracına çok yüksek meblağlar konulması her zaman için risktir. Yatırımların eşit düzeyde farklı araçlara paylaştırılması ve bu şekilde değerlendirilmesi de kayıpları azaltacaktır. Ayrıca uzman aracı kurumların borsa tüyoları da riskinizi azaltacak, karlı yatırımlara yönelmenize yardımcı olacaktır.

 

Borsada Eğitimin Önemi Nedir?

 

borsa eğitimi - Yeni Başlayanlara Borsa Rehberi

Tecrübeli hale gelene kadar borsada değerlendirilecek işlemlerin belirli bir strateji özelinde olması gerekir. Bunun için alınacak öneriler ve borsa eğitimleri çok daha iyi bir şekilde yatırımcının ilerlemesini sağlayacaktır. Özellikle borsalar arasındaki değerlendirmeler, piyasa koşulları hakkındaki görüşler ve yatırım araçlarının nasıl kullanılacağına dair eğitimlerle borsanın verimli bir yer olabileceği unutulmamalıdır. Rastgele şirketlere yatırımlar yapılması, çok riskli hisse senetleri alınması gibi durumların ortaya çıkmaması içinde borsada eğitimli olunması şarttır.

Borsada öncelikli olarak riskin düşük olduğu seçimlerin yapılması gerekir. Ayrıca belirli bir süreye kadar küçük tutarların oynanması da kayıpların düşük seviyelerde tutacaktır. Kişinin ilgilendiği sektörlerdeki hisse senetleri üzerinden işlemlerin yapılması da çok daha iyi bir seçenektir. Fikir sahibi olmayan sektörlerde yapılacak yatırımlar ise beraberinde büyük kayıpları getirebilmektedir. Bu nedenle, yatırım yapacağınız şirket için hisse analiz yapmak önem taşımaktadır.

 

Kısa ve Uzun Vadeli Hisse Senedi Yatırımı

 

borsa kısa ve uzun vade tercihi - Yeni Başlayanlara Borsa Rehberi

Sermaye şirketlerinin ortaklıklarını belgeleyen hisse senetleri, borsada en çok alımı yapılan yatırım araçlarından olurken aynı zamanda çeşitleri de bulunmaktadır. Kısa vadeli hisse senedi yatırımı kazanç odaklı bakıldığında çok daha büyük riskler taşımaktadır. Herhangi bir şirket özelinde alımı yapılması durumunda olası kısa süreli değişikliklerle etkilenmesi mümkün olmaktadır. Çok daha büyük bir sabır gerektiren uzun vadeli hisse senedi yatırımı ise kazançlarıyla caziptir. Ancak ilerleyen yıllarda değer kazanmasına verilen ihtimalin yüksek olması gerekir. Olası tüm şartlarda iyi bir değerlendirmenin yapılmasıyla alım işlemi tamamlanırken sektör analizi de şarttır. Uzun vadeli hisse senedi yatırımlarında kazançlar daha düşük seviyelerde olurken garanti durumlarında küçük yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Ancak bu tarz yatırımların tamamında temel ve teknik analizi faktörlerinin bilinmesi de belirleyici rol oynayacaktır. Peki, borsa şirketleri hisse senetlerine yatırım yaparken dikkate alacağımız temel ve teknik analiz kavramları nedir?

 

Borsada Temel ve Teknik Analiz Nedir?

Borsada Temel ve Teknik Analiz Nedir - Yeni Başlayanlara Borsa Rehberi

Borsa uğraşılarında kazançlı yatırımların gerçekleştirilmesi için analiz yeteneğinin var olması, gelişmiş olması ve kullanılabilir olması önem taşır. Yapılabilecek temel ve teknik analizler sayesinde yatırım araçlarının fiyatları önceden belirlenebilir. Borsa Öğrenmek İstiyorum diye söylemlerde bulunan kişiler borsa eğitimi için öncelikle teknik ve temek analiz kavramlarını öğrenmelidirler. Temel analiz daha çok şirketin mali bilgilerinin analizine dayanırken, teknik analiz ise hisse senedi fiyatının geçmiş hareketine dayanarak ön görüde bulunmaktır. Olası ulusal ve uluslararası gelişmelere bağlı olarak fiyatlardaki dalgalanmaların önceden belirlenmesi de teknik analizlerle olmaktadır. Yapılacak işlemlerin etkisi bilinebilir, piyasa koşullarının ilerleyen günlerdeki durumu hakkında da doğru tahminler gerçekleştirilebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz