Yazın Yükselen Hisseler

23 Mayıs 2020 Cumartesi, 09:42
Yazın Yükselen Hisseler 642x320 - Yazın Yükselen Hisseler

Yazın Yükselen Hisseler

Yazın yükselen hisseler sektörel bazda yaz aylarında yükselişe geçen hisselerdir. İnşaat, çimento, gıda, içecek, turizm, havayolu şirketleri, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlere ait hisseler yaz aylarında yükselişe geçer. Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesi ile tatil ve seyahat talebi turizm ve havayolu şirketlerine ait hisselerin yükselişini sağlar. Yine sıcak günlerde soğuk içecek ihtiyacının artışı içecek sektöründe hisse değeri artışına neden olur. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları inşaat sektöründe yaşanan hareketlilik çimento ve inşaat sektörü hisselerinin yükselmesini sağlar. Yazın yükselen hisseler mevsimsel faktörler çerçevesinde arz talep dengesine doğru orantılı olarak yükselişe geçer.

 

 

Yaz Aylarında Yükselen Hisseler

 

 

Yaz Hisseleri - Yazın Yükselen Hisseler

 

 

Yazın yükselen hisseler konusunda açıklama yapan borsa analistleri yaz aylarında en çok yükselebilecek hisselerin sektörel bazda değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Yaz sezonunda borsada yükselişe geçebileceği düşünülen hisseler genelde turizme bağlı hisseler olarak göze çarpmaktadır. Yaz dönemi için açıklanan bilanço ve temettüler göz önünde bulundurulduğunda çimento sektörü hisselerinin de sürekli yükselişte olduğu görülüyor.

 

Borsa uzmanları yaz ayları için mevsimsel faktörler göz önünde bulundurulduğunda içecek sektörüne ait hisselerin de hızlı bir yükselişe geçebileceğini ön görüyorlar. Borsa uzmanı analistler yazın yükselebilecek hisselerin takibi ile kazanç getirebilecek yatırımlar yapılabileceğini açıklıyor. Burada önemli olan yazın yükselen hisseler analizi yaparak en çok yükselen hisse senetlerini incelenebilir.

 

Örneğin, yaz aylarının ramazan ayına denk gelmesi market alışverişinde artışa sebep olacağından BIMAS, SOKM, ULKER gibi gıda üzerine kurulu şirket hisse senetleri prim kazanabilmektedir. Bununla beraber, faizlerin düşmesi ile GYO şirketlerinde hareketlenme gözlemlenebilir.

 

Ayrıca yaz aylarının gelmesi ile piknik aktiviteleri artacağından tavukçuluk ve etçilik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde de hareket gözlemlenebilmektedir. Bunlara bağlı olarak da içecek sektöründe hareket görülebilir. Bu nedenle, CCOLA gibi hisseler de yükselişten etkilenebilecek yan sektörler arasında yer alabilir.

 

Özetle Yaz Hisseleri seçerken dikkate alınabilecek sektörler şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Gıda
  • Turizm
  • Beyaz Eşya
  • GYO – İnşaat
  • Ulaştırma
  • Mobilya

 

 

Fakat kışın ve yazın yükselen hisseler genelde mevsimsel talebe bağlı olarak değişim yaşadığından hisseler iyi analiz edilmeli, spekülasyon yapılan hisselere değil de sermayesi güçlü şirketlere yatırım yapmak kazancınızı arttırabilecektir. Ayrıca analiz yaparken ekonomik koşullara göre de değerlendirme yapmak önemlidir.

 

Yazın yükselen hisseler ile ilgili analizi bu bölümden yapabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz