Yatırımda Külçe Altın Dönemi

01 Ağustos 2020 Cumartesi, 08:36
Külçe Altın Yatırımı 642x320 - Yatırımda Külçe Altın Dönemi

Külçe Altın Yatırımı Neden Popüler Oldu?

Doğada saf halde bulunabilen altın elementi, kolaylıkla işlenebilmesi ve kişilerin üzerinde şık durabilmesi nedeniyle toplumların her daim ilgisini çekmektedir. Altın madenleri, diğer elementlere göre daha kolay şekil alması ve yoğunluğu daha yüksek olduğu için ticari amaçlarla daha sık tercih edilmektedir. Yatırım amacıyla alışveriş işlemlerinde kullanılan külçe altın ürünleri ise genellikle 24 ayar şeklinde üretilmektedir.

 

Ülkemiz çapında üretim dahilinde altın, 1 gram kütle çapından 1 kiloya kadar çıkabilmektedir. Günümüzde 1 kilo gelen külçe altının fiyatı, yaklaşık 448.813 lira seyrinde değişim göstermektedir. Yüklü birikimi olan ve fiziksel yatırımı altın hesabına göre daha çok tercih eden bireyler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle son zamanlarda bankalardan altın satışına vergi gelmesi ve vergi sebebiyle altın maliyetinin yükselmesi yatırımcıları fiziki altın alımına teşvik etmiştir.

 

 

Külçe Altın Neden Tercih Ediliyor?

 

 

Külçe Altın avantajı - Yatırımda Külçe Altın Dönemi

 

 

Külçe altın nedir diye açıkladıktan sonra niye tercih edildiğine bir bakalım. Külçe altının yatırım amacıyla kullanılması, eski çağlardan beri toplumlarda süregelen bir gelenek halini almıştır. Özellikle ülkemiz çapında altın yatırımına gösterilen değerin yüksek olması, kişilerin gelir elde etme konusunda külçe altına yönelimlerini de popüler hale getirebilmektedir.

Genel tercih nedenleri arasında ise altın oranının yüksek düşüşler yaşamaması ve satım işlemlerinde yüksek getiriler kazandırmasıdır. Yüklü miktarda mevduat hesabı bulunan ve karını fiziksel altın üzerinden kazanmak isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Altın hesabı ve fiziksel altın yatırımı arasında kalan bireylerin külçe konusunda banka mevduatlarını tercih etmemeleri, güvenlik ve zarar yaşanmaması açısından daha mantıklı bir tercih olacaktır.

 

 

Külçe Altının Özellikleri Nelerdir?

 

 

Külçe altın içerisinde yer alan elementlerin kimya konusundaki saflığı yüzde ile ifade ediliyorken kuyumculuk sektöründe ise bu durum karat olarak belirtilmektedir. Bu duruma göre 24 ayar külçe altın denildiğinde %100 oranında saflık belirtilirken ayar biriminin düştüğü durumlarda külçe altınların saflık oranı da otomatik olarak düşmektedir. Külçe altının modellerine farklı elementlerin karıştırılmasıyla farklı renkte ürünler elde edilmekte ve saflık oranına göre mücevher piyasası tarafından değer biçilmektedir.

Ayrıca yatırım ürünlerinin kütle olarak en hacimlisi olan külçe altının düğünlerde sarrafiye olarak takılmasına ve değişik şekiller verilerek küpe, kolye ve bileklik olarak satışa sunulabilmesine de zemin hazırlanılmaktadır. Bu sayede kütle altının değişik versiyonlarla ticari amaçlarla potansiyel müşterilere sunulması sağlanmış olur.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz