Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

21 Aralık 2019 Cumartesi, 19:15
en çok kazandıran fonlar 642x320 - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

En Çok Kazandıran Fonlar

Yatırım fonu nedir hususunda, yatırım yapmak isteyen kişilerin konunun en başından başlaması gerekir. Yatırımcıların yatırım fonu hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmalı ve hangi yatırım fonu alınmalı sorusuna kendi iradeleri ile yanıt vermeleri önemlidir. Yatırım fonuna alternatif olarak sunulan vadeli hesapların da bu kapsamda değerlendirilmesi önemlidir. Yatırımcının fon mu vadeli mi yanıtını ve kararını kişinin kendisi vermesi beklenmektedir. Yatırım fonu hesaplama araçları ile birlikte parasını hangi risklerde değerlendirmek istediği ve bunun hesaplanma yöntemleri kişinin kendisinin sorumluluğunda tutulmaktadır.

 

Bir kişinin ya da şirketin sahip olduğu mal varlığı, kira sertifikası ve sisse senedi vb. sermaye araçları ile altın madeni gibi materyallerin tamamına portföy denilmektedir. Bu portföylerin yönetim işleri ile ortaya çıkan araçlara da yatırım fonu denilmektedir. Portföy o mal varlığına ait bir bütündür ve her bir yatırımcı da bu portföyün bir parçasına ortaklık talep eder. Yatırım yapılacak ve bu ortaklıktan doğacak yatırım fonu parçasını yönetecek bilgi ve birikime sahip olunması gerekmektedir. Bazı durumlarda anapara ile ilgili bazı durumlarda ise getirisi olan kar ile ilgili bir takım risklere girmek gereklidir.

 

 

en iyi yatırım hangisidir - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

Yatırım fonlarına bakıldığı zaman en iyi yatırım fonu hangisi kapsamında bir soru sorulacak olursa, buna yanıt en kapsamlı şekilde kişinin kendi bütçesi içinde dahil olduğu süreci anlatmaktadır

 

Şirketlerin ya da özel mülklerin bir kısmının halka açılması ve burada halktan toplanılan para ile hisse senedi yönetiminin yapılması durumudur. Sadece hisse senedi değil aynı zamanda; vadeli işlemler, altın başta olmak üzere diğer kıymetli madenler, kira sertifikası ve diğer ara birimleri açısından bir çok farklı finans açısında portföy oluşumu bulunmaktadır. Yatırım fonu incelemelerine bakıldığında yatırım fonu getirileri durumuna uygun olarak yatırım araçlarına dahil olmak gerekmektedir. Yatırım fonu getirileri yüksek olan fonlar her zaman daha sık tercih edilir. Ancak getirinin yüksek olduğu yerde riskin de yüksek olduğu unutulmamalarıdır

 

Katılım payları birim fiyatları oluşturulurken bu payların toplam fonun değerinin, payın değerinin yansıtılacağı gün elde edilen kara ve pay sayısına bölünerek ortaya çıkarılan bir sistemi bulunmaktadır. Kişiler birim fiyatı üzerinden değerlendirme yaparak kaç birime ortak olacakları konusunda kendi yatırım durumlarını oluşturmaktadır. Bu yazıda en çok kazandıran fonlar hakkında bilgi verilmeye çalışılmış ve bu fonlar üzerine çeşitli incelemelerde bulunulmuştur.

 

Yatırım fonu ne kadar kazandırır sorusu yatırım fonlarına ilgi duyan ve bir yerden başlamakla isteyen her yatırımcının merak ettiği sorulardan olmaktadır.

 

 

Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir?

 

 

para piyasası fonu mu mevduat mı - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

Para piyasası fonu mu mevduat mı, bu soruyu yatırım yapmak isteyen herkes kendine en az bir kere sormuştur. Bunun için en ideal yanıt yatırım fonu getirileri hesaplama işlemi olacaktır. Zamana göre ve dönemlik olarak değişen bu getiriler bazı durumlarda çok kazançlı bir hale bürünürken bazı durumlarda ise yerinde saymaya mahkum olmaktadır. Bu nedenle kişilerin dönemin şartlarına uyun olarak gerçek bir yatırımcı gibi parasını işlemeyi bilmesi gerekmektedir.

 

Yatırım fonlarının birden farklı türü bulunur. Bu durum da seçeneği çoğaltarak insanların kendilerine kar olarak gördükleri alanı bulmalarına olanak tanınmaktadır.

 

Yatırım fonu çeşitleri en çok kazandıran fonlar olarak farklılık göstermektedir. Altın fonu, kıymetli madenler fonu, emeklilik yatırım fonu, likit fon, hisse senedi fonu, faizsiz fon, sektör fonu, serbest yatırım fonu, karma fon, değişken fon…

 

Görüldüğü üzere fon çeşitlerinin birçok farklı alanda sayısız avantajına göre, farklı türleri de bulunmaktadır. Aşağıda en sık tercihe dilen ve en çok araştırılan birkaç fon hakkında detaylı bilgi verilecektir. Bu sayede küçük yatırıcılar da fon alımları hakkında ve fonlar hakkında genel bilgiler edinmeye başlayabilmektedir.

 

Fonlar, aktif olarak faal bir durumda hareket ederek, belirli iniş çıkışlar ile materyalin işlem sürecinin risk getirilerinden kar elde etmeyi amaçlamaktadır. Burada şirketlerin ortaklık paylarından kar elde edilmesine yönelik çalışma söz konusudur. Risk algısı ne kadar yüksek olursa, o oranda orta vadeli ya da uzun vadeli yatırımların getirisi ifade yüksek olmaktadır. Yatırım fonları yönetilirken bağlı bulunan şirketin kar – zarar tablosuna ve işlem hacmine yönelik iyi değerlendirme yapmak gerekmektedir.

 

Yatırım fonlarına dahil olunabilecek hisse senetlerinin daha az risk teşkil etmesi durumu altın materyali ya da dövize endeksli konular ile daha risksiz bir hale getirilmeye çalışılabilmektedir. Yatırım fonu çeşitleri ve bu fonların yatırım fonu getirileri yazımızda detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yatırım fonuna ait getiriler ve yatırım fonu ne kadar kazandırır sorusundan önce, yatırım fonlarının neler olduğu ve bunların nasıl değerlendirildiği hususunda bilgi toplamakta fayda vardır.

 

 

Altın Yatırım Fonu

 

 

altın yatırım fonu - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

Altın yatırım fonu; altın fiyatlarının takibine uygun olarak şekillenen ve bu ölçüde de dalgalanmalara meydan veren bir fon biçimidir. Hisse senedi gibi düşünülmemelidir. Çünkü bu fonun karının belirlenme işlemini altının asıl değeri belirlemektedir. Altın yatırım fonu en çok kazandıran fonlar arasında yer almaktadır.

 

Altın yatırımı Türk milleti olarak, çok eski zamanlardan bu yana büyüklerimizin gerçekleştirdiği bir sistemdir. Yastık altı sistemi olarak aslında anneannelerimiz, babaannelerimiz bu fonu kendi imkanları ile birlikte yaratmaya çalışmış gibi görünmektedir. Günümüzde de bu geleneği sürdüren birçok aile bulunmaktadır. Ancak altın biriktirme sistemine dayalı bu işlemin ne yazık ki muhafazası oldukça güçtür. Çalınma riski olmasına karşın artık bankalar altın hesabı olarak kişilerin birikimlerini bu alana yönlendirmeye çalışmışlardır.

 

Fiziksel olarak altın bulundurmanın oldukça fazla zararı bulunur. Kuyumcudan al sat yapılırken eski tarih yeni tarih olmasına göre ya da kuyumcunun insafına göre yüzde beş oranında komisyon kesintisi ile satış gerçekleşebilmektedir. Birçok yatırımcı en iyi yatırım fonu hangisi sorunun yanıtına altın fonu olarak cevap verebilir. Bunun nedeni ise, altın fonunun getirisinin iyi riskinin düşük olmasından kaynaklıdır. Yatırım fonu getirileri bu hususta dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Yatırım fonu ne kadar kazandırır sorusunun merak edilen bir numaralı fon aracı altın yatırım fonudur. Çünkü ülkemizde altın fonuna aşırı şekilde bir rağbet görülmektedir.

 

Bankaların açmış oldukları altın hesabı ise, 1 gram üzerinden işlem yapılabilen, kuyumcunun komisyon kesintisini ortadan kaldıran, altının çalınma sıkıntısını ortadan kaldıran fiziksel materyal olarak değil de sanal hesap ile yönetilen bir olgudur. Altın bulundurmaya göre daha avantajlı bir seçenektir. Ancak bunun da üstü bir avantaj vardır ki o da altın fonudur.

 

Altın fonları şirketlerin sağlamış olduğu özelliklere uygun şekilde farklı isimler ile ve farklı türler ile adlandırılabilmektedir. Anapara korumalı altın fonu ya da altın yatırım fonu olarak bilinmektedir.

 

Altın fonları risk almayı sevemeyen ancak elindeki parayla da bir şekilde gelir elde etmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir sistemdir. 6 aylık ya da 12 aylık olmak üzere iki farklı seçenekte vade farkı belirlenerek, bu fonların altın cinsinden paraları işlenmekte ve kazançları da düzenli şekilde vade farkına uygun miktarda hesaba yansıtılmaktadır. Altın yatırım fonları vadesi olmayan, fon yönetim ücreti olan ve anapara korumalı altın yatırım fonuna göre daha riskli konumda olan bir fon türüdür. Kişilerin risk alarak bu fona ortak olmaları ve daha fazla kazanç elde etmeleri ya da risk alamayarak anapara korumalı şekilde sadece karı işleterek altın fonuna göre daha az oranda kazanç elde etmeleri oldukça muhtemeledir.

 

 

Faizsiz Yatırım Fonu

 

 

hangi yatırım fonu alınmalı - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

Faizsiz yatırım fonu alınacak olan fonlardan faiz kazancı sağlamaya yönelik olmayan sadece “para ve sermaye piyasası”na ait araçların kazançlarına ortak olunan yatırımcılar için değerlendirmeyi kapsamaktadır.

 

Faizsiz yatırım fonları, kazancından faize dayalı olmadan kar etmeyi kapsamaktadır. Altın fonu, kıymetli madenler fonu, ortaklık payı, katılım fonları faizsiz yatırım fonu içerisinde değerlendirilmektedir.

 

Sermaye piyasası kurlu tarafından diğer fonlara uygun görülen faiz dağılımlarından muaf tutulan fonları kapsamaktadır. Faizsiz yatırım fonu en çok kazandıran fonlar arasında talep yoğunluğuna bağlı olarak son beş yıllık değerlendirme içerisinde yer almaktadır.

 

 

A ve B Tipi Yatırım Fonları Nelerdir?

 

 

yatırım fonu hesaplama - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

A tipi ve B tipi yatırım fonlarına ait bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Yatırımcıların en iyi yatırım fonu hangisi olduğuna yönelik kendileri karar vermeleri ve bu süreçteki A ve B tipi yatırımları incelemeleri gerekmektedir. Bu sayede en iyi yatırım fonu hangisi sorusu yanıt bulacaktır.

 

 

A Tipi Yatırım Fonu

 

 

Hisse senedini ağırlık tutarak portföyün en az yüzde 25 oranı ve daha üzeri yatırımlarını Türk şirketlerine gerçekleştiren yatırım fonuna A tipi yatırım fonu denilmektedir. Fon içerisinde meydana gelen dağılımın payı risk faktörünün onayını belirlemektedir. A tipi yatırım fonlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Buna aşağıda yer verilmiştir.

 

Hisse Fonu: Fonun payı minimum yüzde 51 hisse senedinden oluşmaktadır. Bu fon A tipi fonları içerisinde hem şirket sahibine hem de yatırımcıya en yüksek riski getirecek ve aynı orantıda da en yüksek kazancı sağlayacak fonları sağlamaktadır.

 

Karma Fon: Bu fonun minimum 2 sermaye aracı bulunmaktadır. Döviz, değerli maden, hisse senedi vb. alanlarda en az iki taneden değerlendirmesi alınarak karma bir şekilde kar elde edilmeye çalışılır.

 

Değişken Fon: Burada yatırım aracı olarak açılan payın herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

 

Sektör Fonu: Bir sektöre ait şirketin portföyünün yüzde 51 ve daha fazlası olacak şekilde açılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde sektör fonu olarak katılımcılar fon portföyüne ortak olabilir.

 

 

B Tipi Yatırım Fonu

 

 

B tipi yatırım fonlarının diğer ismi likit fonlardır. Bu fonun risk düzeyi oldukça düşüktür. Bu nedenle de vade süreci uzun tutulmaktadır. Faiz getirisi ile 180 güne kadar olan vadeli bicilerde sunulan fonlardır. Faiz getirisinin yüksek olması bu fonu en çok kazandıran fonlar arasına dahil eder.

 

Yatırım araçlarının değerlenmesi ile birlikte belirli bir faiz işler. Bu faizin getirisi de müşterilerin hesaplarına yansıtılır. Bu işlemin asıl amacı, faizi ile desteklenmesinin olmasının temel nedeni; enflasyona yenik düşerek zaman içinde eriyen TL’ nin değer kazanabilmesi ve mevcut değerini koruyabilmesidir.

 

B tipi likit fonlar anlık alım satım ile değerlendirilebilmektedir. Kısa süreli kazanç elde etmek isteyen kişiler, al sat yapmak isteyen kişileri istedikleri zaman uzun süreli değer kazancına bırakmak isteyen her kişi için uygun prensipte çalışmaktadır.

 

 

En Riskli ve Yüksek Getirili Fonlar

 

 

en risli kazandıran fonlar - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

Risk Yapısına Göre Fonlar Nasıl Sıralanır?

 

Risk yapısına göre fonların sıralanma işlemleri göz önünde bulundurulduğunda birçok açıdan değerlendirmeye tabi tutulduğu görülmektedir. Çeşitli fon faiz ve getiri testleri ile birlikte hesaplanarak fonlar kendi içerisinde bir sıralamaya girmektedir. Bir fonun belirlemiş olduğu performans düzeyine ilişkin üst sıralarda yer almasını o fonun yüksek getirisi ile açıklamak mümkündür. Yüksek getiri ve düşük risk her zaman yatırımcılar için daha cazip bir hale bürünmektedir. Bu durum da fonlara olan yönelimi gösterir. Aynı doğrultuda kişilerin talepleri, risk faktörü ve getiri düzeyi incelenerek fonların gerçek anlamda son 3 aylık, altı aylık, 1 yıllık, 5 yıllık ve on yıllık faaliyetleri sıralanabilmektedir. Yatırım fonu getirileri risk açısından sıralamada bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

yatırım araçları risk seviyeleri 1024x596 - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

En iyi yatırım fonu hangisi diye bakılacak olduğunda risk yapısına göre bu fonların sıralanışlarına dikkat etmeleri muhtemeldir. Risk yapısına göre fonları değerlendirmeye alarak hangi fon alınmalı sorusunu kişinin kendisi belirlemeli ve bunun için de yatırım araçları değerlendirmelerinden faydalanması gerekmektedir.

 

Aynı fon özelliğine sahip getirilerin derecelendirilmesi işlemi de bu sıralama için önemlidir. Türk sermaye piyasaları başta olmak üzere birçok açıdan tartışma konusu olan değerlendirme sıralamaları da risk yapısına uygun bir şekilde getiri ve zarar üzerinden hesaplanabilmektedir.

 

 

En Çok Kazandıran Fonlar

 

yatırım fonu getirileri hesaplama - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

Son 1 Yıl En Çok Kazandıran Fonlar

 

Son bir yılın en çok kazandıran fonunun başında şüphesiz ki altın fonu gelmektedir. Altın yatırım fonu devletin de teşviki ile yastık altındaki altınların ortaya çıkarılmasında ve bankaların kendi şirket avantajları işle altın yatırım fonuna ve altın hesabına ağırlık vermesinden kaynaklı olarak oldukça popülerlik göstermiştir. Hem yatırımcısına hem de şirket sahibine büyük oranda kar dağıtımı gerçekleştirerek oldukça kapsamlı bir imkan sunmuştur. Yatırım fonu ne kadar kazandırır diye merak eden kişilerin son bir yılda en çok kazandıran yatırım fonlarını incelemesi tavsiye edilir.

 

Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu son bir yılda kazanç sağlanmasına yönelik gelişen bir numaralı fondur. 28.07 oranı ile bu fonun hemen arkasında başa baş giden yüzde 27 lik kazanç oranı ile Hisse senedi şemsiye fonu yer almaktadır. Bu iki fonun son bir yıl içinde oldukça fazla işlem hacminde bulunduğu ve kazançlarını da istikralı şekilde sürdürdükleri görülmektedir. Kıymetli madenlerin her zaman bir numaralı kazandıran fon olmasının nedeni altın gibi değerli madenlerin kaybetme riskinin az olmasından kaynaklı ve toplumumuzun kıymetli madenlere bakış açısından kaynaklanmaktadır.

 

Sektördeki payın büyüklüğü ve fon durumuna bağlı olarak son bir yıl içerisinde en çok kazanan ve yatırımcısına da kazanç sağlayan fon listesi aşağıda verilmiştir.

 

 

 1. Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
 2. Hisse Senedi Şemsiye Fonu
 3. Borçlanma Araçları şemsiye Fonu
 4. Karma Şemsiye Fonu
 5. Değişken Şemsiye Fonu
 6. Serbest Şemsiye Fonu
 7. Katılım Şemsiye Fonu
 8. Para Piyasası Şemsiye Fonu
 9. Fon Sepeti Şemsiye Fonu

 

 

Son 1 yılda en çok kazandıran fon çeşitleri ise şöyledir:

son 1 yıl en çok kazandıran fonlar - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

Son 1 yılda en çok kazandıran fonlar :

Fon Adı 1 Yıl (%)
Tacirler Portföy Değışken Fon 118
İstanbul Portföy Ark Iı Serbest Fon 84
İş Portföy Bist Teknoloji Ağırlıklı Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 69
Actus Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 67
Marmara Capıtal Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 66
Gedik Portföy İkinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 65
Qinvest Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Yoğun Fon) 64
Tacirler Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 61
Ak Portföy Mimka Serbest Özel Fon 59
Ak Portföy Rth Serbest Özel Fon 58
Hedef Portföy Kuzey Hisse Senedi Serbest Fon (His.Sen.Yoğ.Fon) 57
Fiba Portföy Hisse Senedi Fonu(Hisse Senedi Yoğun Fon) 54
Strateji Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu(Hisse Senedi Yoğun Fon) 52
Gedik Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 51
Mükafat Portföy Katılım Hisse Senedi Fonu ( Hisse Senedi Yoğun Fon ) 50
Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu 48
Yapı Kredi Portföy İkinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 46
Azimut Pyş Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 45
Tacirler Portföy Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu 44

 

 

Yukarı tabloda ise son 1 yılda en çok kazandıran fon isimlerini görebilirsiniz. Bu analize göre hisse senedi yoğun fonların ağırlığı dikkat çekicidir.

 

 

Son 5 Yıl En Çok Kazandıran Fonlar

 

Son beş yılda kazanç sağlayan fon listesine ve bu listedeki yüzdelik işlem hacmine aşağıda yer verilmiştir. Yatırım fonu ne kadar kazandırır şeklinde kuşku yaşayan kişilerin bir yıllık beş yıllık ve on yıllık uzun süreçli yatırım fonlarını incelemesi tavsiye edilmektedir.

 

 1. Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
 2. Fon Sepeti Şemsiye Fonu
 3. Katılım Şemsiye Fonu
 4. Serbest Şemsiye Fonu
 5. Borçlanma Araçları şemsiye Fonu
 6. Hisse Senedi Şemsiye Fonu
 7. Para Piyasası Şemsiye Fonu
 8. Değişken Şemsiye Fonu
 9. Karma Şemsiye Fonu

 

 

Son 5 yılda en çok kazandıran fon çeşitleri :

son 5 yıl en çok kazandıran fonlar - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

 

Son 5 yılda en çok kazandıran fonlar :

Fon Adı 5 Yıl (%)
Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu 289
Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu 281
Ak Portföy  Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu 247
Kare Portföy Değişken  (Döviz) Fonu 245
İş Portföy Py Eurobond Borçlanma Araçları (Döviz) Özel Fonu 231
Qinvest Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon(Hisse Senedi Yoğun Fon) 225
Deniz Portföy Beyaz Serbest Özel Fonu 224
İş Portföy Bist Teknoloji Ağırlıklı Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 219
Ak Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu 216
Azimut Pyş Birinci Serbest Fon 213
Tacirler Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 203
İş Portföy Bayraktarlar Holding Değişken Özel Fon 200
Gedik Portföy G-20 Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 196
Tacirler Portföy Değışken Fon 189
Ziraat Portföy Altın Katılım Fonu 185
İş Portföy Altın Fonu 182
Ak Portföy Altın Fonu 181
Teb Portföy Altın Fonu 180
Marmara Capıtal Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 179

 

 

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu ve Diğer Yatırımlar Karşılaştırma:

yatırım fonu getiri karşılaştırma - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

Ek karlı fon hangisi sorusunu merak edenler, yukarıdaki tablodan da görülebileceği gibi yabancı para cinsinden yatırım araçları en çok kazandıran fonlar arasında yer almaktadır. Hisse senedi yoğun yatırım fonlarını ise altın fonları takip etmektedir.

 

 

 

Son 10 Yıl En Çok Kazandıran Fonlar

 

1 ve 5 yıllık kazandıran fonları incelemeye alınarak son 10 yılın en çok kazanç sağlayan fon sistemi incelemeye alınmıştır. Son 10 yılın en çok kazanç sağlayan yatırım fonu içerisinde kıymetli madenler ve hisse senedi yoğun fonlar yer almaktadır. Özellikle altın yatırım fonu son on yıldır birinci sırada değerlenen ve oldukça önemli bir paya sahip olan işlem hacmine sahiptir. Bunu da Aynı zamanda Katılım fonları takip etmektedir.

 

Son zamanlarda ülkemizde girdiği andan itibaren popülerlik göstermeye başlayan katılım fonları, faizsiz fon avantajı ile borsadan faiz nedeni ile uzak duran bir kesimi harekete geçirmiş ve onları bu fonlara yönlendirmiştir. Hisse senedi fonları, yatırım fonlarının en vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar ve bu kapsamda da değerlendirme sürecinde oldukça önemli bir paya sahiptir.

 

 

En İyi Yatırım Aracı

 

 

hangi fon alınmalı - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

Son 1 – 5 ve 10 yıllık yatırım fonları değerlendirmeye alındığı zaman burada dikkat edilmesi gereken en uygun işlemin yatırım fonları içerisinde altın ve Dolar-Euro’ nun sürekli değer kazanmasına bağlı olarak, kaybın minimum yaşandığı kar getiren ve bu karın da yatırımcılarına dağıtıldığı fonlardır. Bankaların ve büyük şirketlerin açmış olduğu yatırım fonları değerlendirmeleri içerisinde son on yıl içindeki Euro ve gram altın cinsinden değerlendirmeler ile altın yatırım fonları son derece kazanç sağlamaktadır.

 

 

Türkiye’nin En Büyük Yatırım Fonları

 

 

yatırım fonu getirileri - Yatırımcısına En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

 

Ülkemizde birçok banka ve kurum yatırım fonu oluşturarak yatırımcılarına en iyi hizmeti sunmaktadır. TEFAS sitesinden alınan bilgilere göre ülkemizde faaliyet gösteren yatırım fonlarının 2019 yılı büyüklükleri şöyledir:

 

 

Kurum Ünvanı İşlem Hacmi (TL) Oran (%)
Akbank T.A.Ş. 7.033.443.454,50 14,7
Yapı Ve Kredi Bankası A.Ş. 6.379.048.413,30 13,33
Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 5.757.931.012,96 12,04
Qnb Finansbank A.Ş. 2.888.434.984,74 6,04
Odea Bank A.Ş. 2.560.466.554,45 5,35
Hsbc Bank A.Ş. 2.467.143.026,91 5,16
Türkiye İş Bankası A.Ş. 2.225.080.664,59 4,65
Burgan Bank A.Ş. 2.194.967.320,39 4,59
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. 1.750.751.304,63 3,66
Ing Bank A.Ş. 1.446.622.377,03 3,02
Diğer 13.138.735.062,20 27,46
Toplam 47.842.624.175,70 100

 

 

En çok yatırım yapılan yatırım fonları ise şu şekildedir:

 

Fon Türü İşlem Hacmi (TL) Oran (%)
Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu 15.415.275.171,01 32,22
Değişken Şemsiye Fonu 12.510.636.481,97 26,15
Para Piyasası Şemsiye Fonu 7.743.706.529,16 16,19
Katılım Şemsiye Fonu 4.894.791.921,08 10,23
Hisse Senedi Şemsiye Fonu 3.526.910.593,81 7,37
Fon Sepeti Şemsiye Fonu 2.056.065.500,32 4,3
Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu 1.537.414.817,30 3,21
Karma Şemsiye Fonu 128.797.715,77 0,27
Serbest Şemsiye Fonu 29.025.445,28 0,06
Toplam 47.842.624.175,70 100

 

Kaynak : TEFAS

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz