Kategoriler: Borsa

Yatırımcıların Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Yatırımcıların Sıklıkla Yaptığı Hatalar Neler?

Piyasada deneyimli ya da deneyimsiz hemen hemen bütün yatırımcıların hata yapmaya müsait olduklarını söyleyebiliriz. Yatırımcılar tarafından sıklıkla yapılan hataları sizler için paylaşıp, bu konularda olabildiğince iradeli ve bilinçli olmanız halinde bu tip durumlara karşı çeşitli önlemler alarak yatırımlarınızı güçlendirebilirsiniz.

 

 

Yatırımcıların Sıklıkla Yaptığı Hatalar

 

 

Yatırımcılar yaptıkları hataların pek çoğunu teknik bilgi birikim eksikliği sebebiyle gerçekleştirirler. Bu tip eksikliklerin giderilebilmesi kolaydır ancak tecrübe ve zaman gerektiren bir konudur. Bir diğer faktör ise, yatırımcılar için psikolojik faktörlerden ibarettir. Psikolojinizi ne kadar sağlam tutarsanız o kadar yatırımlarınıza karşı daha planlı ve sistematik ilerleyişinizi sürdürebilirsiniz. Net bir biçimde ifade edilebilecek bir diğer yapılan hata faktörü ise, başka kişiler tarafından yapılan ve kişinin fikirlerini etkileyen yanlış yönlendirmeler sonucu gerçekleşir.

 

Bu tip hataların hiçbirine düşmemeniz ve bu tip hatalar başınıza gelmeden önce bilmeniz gereken, sıklıkla yapılan 10 yatırımcı hatalarını sizler için derledik. Yatırımın tam olarak bir süreçten ibaret olduğunu bilmenizde sizin için fayda var. Yaptığınız hatalar için çeşitli notlar almalı ve bu notları gözünüzün önünde duracak şekilde konumlandırarak sonraki koşullarda bu tip hataları yapmadan önce kendinizi önlemelisiniz.

 

 • Teknik donanım yeterliliğine sahip olmama

 

 • Bir takım üçüncü kişilerin fikirlerini dikkate alarak, onların yönlendirmeleriyle hareket etme.

 

 • Gazete, dergi ve sosyal medyada çıkan haberlere çok fazla göz atarak bu haberlerden etkilenmek

 

 • Aşırı özgüvene sahip olmak ya da tam tersi olarak özgüven eksikliğinin olması. Her iki koşulun da aşırısının fazla olduğunu bilmeniz gerekir

 

 • Portföy oluşturmadan hareket etmek. Tek bir yere bağlı kalmak riskinizi tek yerde toplamak demektir. Bunun için portföy oluşturup riskinizi dağıtmalısınız

 

 • Yeterli birikiminiz olmadan yatırım yapmaya çalışarak, küçük ama sizin için değerli olan yatırımı da kaybetmenize sebep olabilir.

 

 • Özellikle kaldıraçlı işlem piyasalarında küçük sermaye ile işlem yapmanız tüm varlığınızın kaybolmasına sebep olabilir.

 

 • Zarardan ders çıkartmamak, kardan nasibinizi almamak. Her iki koşulda da nerede duracağınızı ve yatırımdan çıkacağınızı bilmeniz gerekir.

 

 • Teknolojiyi takip edememek. Gün geçtikçe teknik bakımdan ilerleyen piyasa koşullarını teknolojiden mahrum bir şekilde ilerletmeniz artık çok güç yapılan yatırım şeklidir.

 

 • Maliyet kontrolü yapamamak. Bir yatırıma başlamadan önce girişeceğiniz yatırım için maliyet çalışması yapmanız gerekir.

 

 • Kısa vadeli dar alanda düşünmek. Bu düşünce yapısıyla kısa olumsuz hareketlerden ciddi anlamda etkilenip psikolojik baskıyla işlem yaparak hatalara sebebiyet vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

 

 • Yatırım işini profesyonel yürütmeyen bireylerin yatırım vadelerini olabildiğince uzatması gerekir. Vadelerin uzak olması elbet kar ihtimalini yüksek tutacağı için kişi ekonomiden anlamasa dahi piyasa koşullarının iyi gidişatından kendisi de nasibini alacaktır.

 

 

Derlemiş olduğumuz bu 11 basit ama herkesin yaptığı hatalardan ders çıkartarak ilerlemeniz yatırımlarınıza güç katacaktır. Bu işlemlerin her birini tecrübenizle test etmeniz halinde bir daha uygulamamanız adı kendinizi geliştirmeniz gerektiğinin göstergesidir.

 

Share