Yatırım İçin Altın Mı, Dolar Mı?

28 Temmuz 2020 Salı, 08:58
Yatırım için dolar mı altın mı almalı 642x320 - Yatırım İçin Altın Mı, Dolar Mı?

Yatırım İçin Altın Mı, Dolar Mı Almalı?

Birçok insanın yatırım amacıyla tercih ettiği altın ve dolar pek çok insanın da kafasında soru işareti bırakıyor altın mı daha karlı, yoksa dolar mı? Korana virüs döneminde altın ve dolarda inanılmaz tırmanışlar meydana geldi ancak bu tırmanış devam mı edecek yoksa gerilemeye doğru mu gidecek derseniz cevabı önümüzdeki dönemlerde virüs olayının seyrine bağlı. Altın ise daha çok orta ve uzun vadede kazanç getirecek gibi görünüyor olsa da kısa vadede kazanç sağlamaya başladı. Genel anlamda da altının garantisi dolara göre çok daha fazla.  Nedeni ise altının her ülkede geçerliliğinni olması. Ayrıca altın da sert hareketler çok fazla beklenmezken doların hareketleri daha sert ve risklidir. Peki, yatırım için altın mı dolar mı almalı ? Şimdi bu konuya bir değinelim.

 

 

ALTIN FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 

 

Altın ne zaman almak gerekir - Yatırım İçin Altın Mı, Dolar Mı?

 

 

Altın fiyatlarını etkileyen birçok neden bulunuyor. Gelecekte altın fiyatları nasıl olacak sorusunu her dönem için sorup cevap beklemek yerine bu faktörleri bilmek çok daha önemlidir. İlk olarak bizim de yaşadığımız bu dönemden örnek verecek olursak tüm dünyayı etkileyen korona virüsü altın fiyatlarını ciddi şekilde etkilemiştir. Bununla birlikte Fed’ in faiz kararı altın fiyatlarını etkiler eğer Fed faiz indirdiğinde altın fiyatı artarken, faiz arttırdığın da ters etki yaparak altın fiyatları azalır.

 

Yatırım için dolar mı altın mı almalı, bunun dışında dolar endeksinde düşüş meydana geldiğinde altın fiyatı artar, dolar endeksinin yükselmesi altın üzerinde baskıya neden oluyor. Savaş, terör gibi olaylar bunun içine başta bahsettiğim gibi bizim de şuan içinde bulunduğumuz hastalık dönemi de altın fiyatlarını pozitif yönde etkiler.

 

Arz ve Talep miktarı da altını etkileyen bir diğer faktördür. Talep ne kadar artarsa altın fiyatları da o kadar yükselişe geçer. Dünyanın önemli ülkelerinin de merkez bankaları genişlemeci para politikası uyguladığında altın için pozitif, sıkılaştırıcı politika uyguluyorsa altın için negatif seyre sebep olacaktır.

 

Siyasal gelişmelerde altının geleceğinden haber veren bir diğer faktördür. Enflasyon oranı da yine altını etkiler. Ticaret savaşları örneğin yakın zamanda Çin ve Amerika arasında yaşanan gerilim de altını pozitif yönde etkilemiştir. Bunların yanında Vix endeksi de altın fiyatını etkiler. Piyasa da meydana gelen riskleri öne çıkardığı düşünülen bu endeks arttığında altın fiyatı da olumlu yönde yol izler. Bununla beraber yatırım için dolar mı altın mı almalı dersek doların değeri de göz önünde bulundurulduğunda altının fiyatı tahmin edilebiliyor.

 

 

ALTIN FİYATLARI DOLARI ETKİLER Mİ?

 

 

Çoğunlukla altın (ons altın) ve doların arasında ters bir ilişki gözleniyor. Dolar düştüğünde genellikle yatırımcılar paralarını korumak amacıyla altına yöneliyor. Bu şekilde altına olan talep artıyor. Altının fiyatını etkileyen faktörlerde de dediğim gibi talebin artması altının değerini arttırdığından dolayı altın fiyatları yükselişe geçiyor. Altın en tepeye ulaşmaya başlayınca da yatırımcılar ellerinde bulunan altınları satmaya başlıyorlar ve böylelikle altının değeri tekrardan düşüşe geçiyor. Genellikle altın ve dolar arasında bu ters ilişki meydana gelse de her zaman bu ilişkinin bu şekilde olacağı ön görülemez. Tarihte çok az da olsa bu ilişkinin bozulduğu görülüyor. Bazı özel durumlarda bu ilişki bozulabileceği ekonomistler tarafından söyleniyor. Altın ne zaman almak gerekir sorusunu merak edenlerin bu ikili arasındaki ilişkiye dikkat etmesi gerekir.

 

 

DOLARI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

 

 

Doların artması ve azalması altında da olduğu gibi Arz ve Talebe bağlıdır. Bir ülkede yeteri kadar dolar bulunmuyorsa şirketler ve vatandaşların dolar ihtiyacı yeterince karşılanamıyorsa ülkede cari açık vardır. Cari açık olduğu sürece doların fiyatı artacaktır. Dolar ne kadar az bulunuyorsa bir ülkede o kadar Doların değeri yükselir. Ancak sadece Arz ve Talep dolar piyasasını etkilemez. Siyasi olaylar da doların inip çıkmasında büyük rol oynar. Bunun yanında küresel gelişmeler, Çin-ABD ilişkileri, FED kararları gibi etkenler de doların fiyatının yükselmesi veya düşmesini sağlar. Bunların yanında ülkemizdeki gelişmeler de dolar kurunu etkileyebilmektedir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz