Yatırım Hesabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

24 Ağustos 2020 Pazartesi, 21:27
Yatirim Hesabi Nedir Yatirim Hesabi Nasil Acilir 642x320 - Yatırım Hesabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım hesabı tasarrufları çeşitli yatırım araçlarıyla çeşitli yatırım ürünlerine dönüştürerek gelir elde etmek için açılan hesaptır. Yatırım yapılan ürünler genellikle hisse senetleri, hazine bonoları, devlet tahvilleri, çeşitli fonlar, eurobond yatırım ürünleri veya altın gibi değerli birimlerdir.

 

 

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

 

 

Genellikle bankalarda yatırım hesapları açılabilmektedir. Ancak yatırıma aracılık eden çeşitli kurumlarda veya şirketlerde de yatırım hesabı açılabiliyor. Her iki durumda da şubelerden, ATM’lerden, telefon bankacılığı ile, bankaların internet şubelerinden veya mobil uygulamalar üzerinden bir yatırım hesapları açılır.

Ancak, hangi banka veya aracı kurumun aracılığıyla yatırım hesapları açılacağı doğru seçilmedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en temel unsur, o banka veya aracı kurumun işleme alınması istenen yatırım ürünleri için yatırım şansı sunup sunmadığıdır. İkinci önemli unsur ise banka veya aracı kurumun yatırım hesabı için hesap işletim ücreti alıp almayacağıdır. Bu sırada yapılacak işlemlerde alınacak ücretler için önceden anlaşılması gerekmektedir.

Yatırım hesabının açılmasıyla birlikte yatırımcı, istediği yatırım ürünlerine yatırım yapmaya hazırdır.

 

 

Yatırım Hesabı Ürünleri

 

 

Yatirim Hesabi Urunleri - Yatırım Hesabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

Hisse Senetleri: Sermaye şirketlerinin ortaklarına verilen ve sermaye paylarını gösteren değerli belgeler hisse olarak adlandırılır. Yatırımcılar istedikleri firmaların hisselerini alarak Borsa İstanbul’da ortak olurlar. Bu yöntem sırasında, yönetimde görev alarak takdir edilen haklar kazanırlar, kâr payı alırlar, oy pusulaları ve sermayeleri de artırılır.

 

 

Yatırım Fonları: Yatırımcılardan toplanan birikimler için karşılıklı olarak hisse senedi, tahvil, hazine bonosu gibi sermaye piyasası araçlarını veya özel sektör borçlanma araçlarını ve altın gibi kıymetli madenleri içeren portföyler oluşturulur. Bu portföyler, fon yönetim şirketleri tarafından yönetilmektedir. Yatırımcılar portföyden hisse satın alır.

 

Hazine Bonoları: Devlet tarafından ihraç edilen bir yıldan az vadeli TL veya yabancı para iç borçlanma senetleri hazine bonosu olarak adlandırılır. Devlet, kısa vadeli finansman isteklerini yerine getirmek için hazine bonoları çıkarı. Yatırımcılar aldıkları hazine bonolarından faiz elde ederler.

 

Tahviller: Devlet veya özel sektör kuruluşlarınca kaynak yapmak amacıyla ihraç edilen ve vadesi genellikle bir yıldan uzun olan iç borçlanma senetlerine tahvil denir.

 

Eurobond: Devlet veya kamu dışı kuruluşlar tarafından yabancı ülkelerden fon üretmek için kurulan uzun veya yarı vadeli borçlanma senetlerine Eurobond denir.

 

Altın: Altın, geçmiş tarihten beri güvenilir ve sağlam bir yatırım aracı olmuştur. İstanbul Altın Borsası bünyesinde, altın maliyetleri ağırlık ve özellikler esas alınarak belirlenir.

 

Tam teminatlı opsiyon: ilişkili opsiyon grubu eylemi, merkantilizm ilkesini destekleyerek, çok sınırlı bir vadede uzak bir döviz için alışveriş yapmaya uygun, müşterinin istediği miktarı, bankaya ve müşteriye bu grup hareketi için karşılıklı olarak prim ödemesidir.

 

 

Yatırım Hesabı Ücreti

 

 

Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca, yatırım araçları ihraç edilmiş ve fiziki olarak tevdi edilmiştir. Bu hakların kesin olduğuna dair sistem terk edilmiş ve kayıt tutma sistemi benimsenmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tercihi doğrultusunda kaydileştirme yöntemi tamamlanan sermaye piyasası araçları, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) tarafından takip edilir. Depozito ücreti olarak yatırım hesaplarından ücret alınmaktadır. Üç ayda bir olmak üzere hisse senedi, tahvil, yatırım fonları, borsaya kote fonlar, devlet iç borçlanma fonlarının ortak Türk lirası değerleri dikkate alınarak, bu yatırım hesabı saklama ücreti alınır.

 

 

Yatırım Hesabı Saklama Ücreti Ne Kadar?

 

 

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda açılacak olan her hesap için 1,05 TL ücret alınır.

 

Bir yatırım hesabı günlük piyasa değeri 100 TL ve üzerinde ise bu hesaplar için aylık olarak 0,00735 TL hesap bakım ücreti alınır.

 

Alım-Satım gerçekleşen işlemlerde üyeler arası ve üye içi yatırım fonu için 0.015 TL ve %5 BSMV ücreti ÖSBA için 0,02 TL ve %5 BSMV ücreti alınır. DIBS için %5 BSMV ücreti alınır. Alım-Satım gerçekleştirilen bütün işlemler için bu ücretler aylık olarak alınır. (Ücretler değişebilmektedir.)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz