Yatırım Fonu Nedir?

30 Aralık 2018 Pazar, 13:21
yatırım fonu nedir 642x320 - Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonu Nedir – Fon Alımı Nasıl Yapılır?

Yatırım, insanların geleceğe daha güvenli bir şekilde bakabilmelerine olanak sağlamaktadır. Yatırım fonları da geleceğe güvenle bakmak isteyen kişilerin tercih ettiği yatırım araçları arasında yer almaktadır. Bir kişinin yatırım yaptığı araçların tümü portföy aracılığı ile bir araya gelmektedir. Yani bir kişinin portföyünde yatırım yapmış olduğu hisse senedi, kira sertifikası, döviz ve bunun gibi yatırım araçları yer alır. Yatırım fonları da yine yatırım yapan kişinin portföyünde saklanmaktadır. Peki, yatırım fonu nedir? Öncelikle bu konuya bir değinelim.

Yatırım fonu temel olarak yatırım konusunda uzman olmayan kişilerin profesyonel olan kişilerden yardım alması anlamına gelmektedir. Yani yatırım fonları profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilirler. Fon türüne göre belli bir yatırım kaynağına ağırlıklı olarak yatırılabilir. Bu da hangi yatırım aracına yönelmek istiyorsanız o yatırım fonunu tercih etmenize imkân tanır.

Direkt olarak altına, dövize veya hisse senedine yatırım yapmak yerine yatırım fonlarını tercih etmek, maksimum düzeyde kar elde etmenize ve en düşük oranda zarar görmenize neden olur. Yani direkt bir yatırım aracını tercihe etmek yerine yatırım fonunu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

Yatırım Fonu Nasıl İşliyor?

 

yatırım fonu çeşitleri - Yatırım Fonu Nedir?

Bir yatırım fonu aldığınız zaman o yatırım fonuna aldığınız fon değeri tutarınca ortak olmuş olursunuz. Yani yatırdığınız para kadar yatırım fonu alırsınız. Sizin paranız bu yatırım fonuna eklenir ve yatırım fonu yöneticisi sizin adınıza fon türüne göre yatırım yapar. Bu fonu satın alan diğer kişilerin paraları da yine aynı şekilde fon yöneticisi tarafından değerlendirilmektedir. Fon yöneticileri ise profesyonel ve yatırım fonları konusunda uzman kişilerdir. Tüm fonlarda yöneticinin kim olduğu raporlarda belirtilmekte ve yatırımcıların bunu görerek yatırım yapmalarına imkân tanınmaktadır. Ülkemizde profesyonel kişiler tarafından yönetilen yatırım fonları birçok kategoride sunulmaktadır. Yatırım fonu çeşitleri kurumdan kuruma değişmektedir. Fakat yatırım fonları A ve B diye ayrılmıştır. Ülkemizde yatırımcılara sunulan fonlar ise; Tahvil ve bono , Hisse senedi, Altın ve diğer kıymetli madenler, Sektör, Grup, Yabancı menkul kıymetler,  Değişken, İştirak, Karma, Likit ve Endeks fon olarak ayrılmaktadır.

  Forex Nedir?

Fonu yöneten kişi, fon türüne göre çeşitli materyallere yatırım yapmaktadır. Bu nedenle yatırım yapacağınız fonun hangi enstrümanlara yöneldiğini ve neye ağırlıklı olarak yatırım yaptığını iyi analiz etmelisiniz. Birçok banka yatırım fonları için ayrıntılı rapor hazırlamakta ve müşterilerine internet sitelerinde sunmaktadır. Bu raporlara ulaşarak yatırım fonlarını analiz etmeniz, yatırım fonlarının hangi araçlarda hangi oranlarla değerlendirildiğini görmeniz ve geçmiş yıllara ait fon getiri oranlarına ulaşmanız mümkündür. Böylece yatırım yapmak istediğiniz fonu daha bilinçli bir şekilde seçebilirsiniz.

 

Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

 

Yatırım fonu almak için bankaların yatırım hesaplarını kullanabilirsiniz. Çalışmakta olduğunuz bankadan yatırım hesabı açarak kendi bankanızın ve diğer bankların çıkarmış olduğu yatırım fonlarını satın alabilirsiniz. Her fonun değeri farklı olmakla beraber adet olarak veya para miktarı olarak satın alma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım fonu satın aldığınızda bu hesabınıza anında yansımamakta ve alım – satım işlemleri gafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Alım – satım emri verdiğinizde bu ertesi gün gerçekleşmektedir. Yani yatırım fonlarında anında alım – satım söz konusu değildir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da yatırım fonu net karınızın yüzde 10’luk kısmı vergi olarak alınmaktadır. Stopaj vergisi alındığından dolayı net karınızı buna göre hesaplamanız gerekir. Ayrıca fon türüne göre alım satım işlemleri anında veya 2-3 gün içerisinde gerçekleşebilir. Alım – satım işlemlerinin gerçekleştiği andaki fon fiyatı işlemde geçerli olabilir. Bu tür kritik noktaların ne şekilde işlediğini bankanızın fon yatırım raporundan daha net bir şekilde öğrenerek buna göre hareket edebilirsiniz.

Yatırım fonu ne kadar kazandırır diye merak edenler; fon yatırımı genel olarak uzun vadeli yatırımı hedefleyen kişiler için uygundur. Bu nedenle eğer kısa vadeli yatırım düşünüyorsanız fon alımı yapmanız size uygun olmayabilir. Minimum 6 – 12 ay fon yatırımı için gerekli olan süreçtir. Yatırım yaptığınız fon türüne göre en az 6 ay beklemeli ve karınızı bu süre zarfında daha net bir şekilde görmelisiniz.

  Kredi Yapılandırma Nedir?
Bunları da Beğenebilirsin:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz