Yatırım Fonlarından Para Kazanmanın 3 Yolu

27 Aralık 2019 Cuma, 09:00
Yatırım fonu getirileri 642x320 - Yatırım Fonlarından Para Kazanmanın 3 Yolu

Yatırım Fonları Nasıl Alınır?

Birikimlerinizi değerlendirmek amacı ile yatırım yapmak istiyorsanız pek çok yatırım aracı mevcuttur. Bunların başında yatırım fonları gelir.

Yatırım fonu farklı para birikim alanlarından gelen paralarla oluşturulan bir yatırım şeklidir. Bu havuzları farklı şekillerde para ve sermaye piyasası aracılığıyla kar elde etmek isteyen yatırımcılar oluşturur. Fonun sahibi olduğu portföyün belli bir kısmını satın almak sureti le bir fona ortak olunur. Daha basit bir anlatımla fonun karına ve zararına tüm yatırımcılar eşit miktarda ortak olur. yatırım fonu nedir sorusuna açıklık getirdikten hemen sonra şimdi sizlere fon çeşitleri neler onlardan bahsedeceğiz.

 

Fonlar profesyonel yöneticiler aracılığı ile işletilir ve farklı sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak kullanırlar. Bunlar; hisse senedi, özel ve devlet sektörleri borçlanma araçları, kıymetli madenler veya yabancı menkul kıymetler gibi çeşitlidir. Burada amaç belli hedefler doğrultusunda kar sağlamaktır.

 

 

Yatırım Fonuna Nasıl Yatırım Yapılır?

 

 

Fonları elde etmek

oldukça basittir. Yatırım fonlarının hisse senedine benzer katılma payları vardır. Bu katılma payları belli bir adete veya paraya denk gelerek satın alınır. Bu işlem için öncelikle bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir.  Fonlara katılım sağlamak için direkt bankalardan, fonun ait olduğu kuruluştan veya yatırım şirketlerinden satın almak gerekir. Ayrıca TEFAS yani Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu sayesinde işleme açık olan çoğu yatırım fonu bankalar ve yatırım şirketlerinden alım yapılabilir ve satım yapılabilirdir. Yani bunun için bankanızın telefon, internet şubesi ve ATM’sini kullanarak kolayca alım ve satım sağlayabilirsiniz. Yatırım fonu getirileri için TEFAS internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yatırım Fonu Ne Kadar Kazandırır?

 

 

Yatırım Fonu Ne Kadar Kazandırır - Yatırım Fonlarından Para Kazanmanın 3 Yolu

 

 

Yatırım fonlarından kazanç sağlamanın üç ayrı yolu vardır. İşte yatırım fonu ne kadar kazandırır sorusunun cevabı:

 

 

Fonun Getirisi

 

Başarılı olarak yönetilen fonlar kar sağlar. Fonun portföyünde olan menkul kıymet değeri arttıkça katılma paylarının karı artacaktır. Böylece elinizde bulunan katılma fiyatını aldığınız ücretten daha pahalıya satarak kar elde edebilirsiniz.

 

 

Menkul Kıymet Sermaye Kazancı

 

Fon yöneticisi menkul kıymet ücretinin artması noktasında o menkul kıymeti satarak kar sağlamayı düşünebilir. Böylelikle fon sahipleri çok büyük kar elde ederler.

 

 

Temettü ve Faiz Gelirleri

 

Yatırım fonlarının portföylerinde tahvil ve hisse senetleri gibi menkul kıymetler vardır. Fon sahibi elinde bulunan

fonun karı ve faiz geliri ile kar elde eder. Böylelikle elindeki katılma payı kadar pay alır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti Asgari ücret ile çalışan…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz