Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

12 Kasım 2020 Perşembe, 09:07
En avantajli altin yatirimi 642x320 - Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Hangi Altına Yatırım Yapmalı?

Yatırım amaçlı altın satın alırken dikkat edilecek hususlar son derece önemlidir. Genellikle altın yatırımı denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk olarak çeyrek altın, cumhuriyet altını ya da bilezik gelmektedir. Ancak bunlarda işçilik maliyeti de olduğundan yatırım için alternatif seçenekler değerlendirilebilir. Yatırım yapılan altın fiziksel olarak saklandığında depren, yangın, çalınma ve buna benzer riskler ile karşı karşıya olacaktır. Bu nedenle kiralık kasa, bankada altın hesabı gibi yöntemler tercih edilebilir. İşte Altın yatırımı yapmak isteyenler için yatırım araştırması.

 

 

Altın Yatırımı Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Yatırım amaçlı altın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta altının gerçek olup olmadığıdır. Sahte altınla yatırım yapma riskini ortadan kaldırmak adına mutlaka altın kurumsal olan firmalardan satın alınmalıdır.

 

Altına yatırım öncesinde güncel gram altın fiyatları, altın türleri ve değerleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle kendi değerinden yüksek işçiliği olan modellerden yatırım amaçlı kaçınmak gerekir. Bu tarz ürünler nakde çevrilirken değer kaybetmektedir.

 

Yatırım için altın alımı yaparken altının marka, patent ve ayar bilgisinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Altın kendi içerisinde 8 ayar, 18 ayar, 14 ayar, 24 ayar ve 22 ayar gibi çeşitlere ayrılır. En karlı altın yatırımı hangisi genellikle yatırım için 22 ayar altın daha fazla tercih edilir. Altının ayarı ne kadar yükselirse içindeki saf altın oranı artacağından fiyatı da artacaktır.

 

 

Gram Mı Fiziki Altın Mı Almalı?

 

 

en iyi altin yatirimi - Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

 

 

Gram mı fiziki altın mı alınmalı sorusunun yanıtına yönelik net bir açıklama yoktur. Fiziki altın alımlarında eğer alınan altının işçilik maliyeti varsa bu durumda gram altın almak daha mantıklı olacaktır. Özellikle bankada altın hesabı açmak daha fazla tercih edilir. Bu hesaplar gram üzerinden değerlendirilmekte olup alım ve satımlarda o an geçerli olan altın kuru esas alınır.

 

 

Hangi Altına Yatırım Yapmalı?

 

 

En avantajlı altın yatırımı ile ilgili araştırma yapıldığında genellikle gram altının önerildiği görülür. Bu seçimi yaparken alış ile satış fiyatı arasındaki fark dikkate alınır. Eğer fiyat farkı ne kadar azsa yapılan yatırım o kadar karlı hale gelecektir. Gram altına alternatif olarak ise cumhuriyet altını ile minimum işçiliğe sahip olan bilezikler seçilebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz