Yapı Ruhsatı Hakkında Merak Edilenler

14 Kasım 2020 Cumartesi, 11:29
KONUT Yapi Ruhsati 642x320 - Yapı Ruhsatı Hakkında Merak Edilenler

Yapı Ruhsatı Nedir?

Yapı ruhsatı belirtilmiş olan projeye göre bölgede inşaatın başlatılabilmesi için verilen izin belgesidir. İmar Kanunu hükümleri ve yönetmeliklerine göre yapı ruhsatının alınması kanuni açıdan büyük önem taşımakta ve alınmaması halinde proje inşaatının başlatılamamaktadır. Bu belgenin alınmış olması projenin İmar kanunu hükümlerinin tamamını yerine getirdiğinin göstergesidir. Bu belgenin alınabilmesi için ilgili kurumlara bazı belgelerin iletilmesi ve sonrasında onay alınması gerekecektir.

   

Yapı Ruhsatı Nereden Alınır?

 

 

Yapi Ruhsati Gerektirmeyen Yapilar - Yapı Ruhsatı Hakkında Merak Edilenler

 

 

Taşınmaz inşaatının uygunluğunun tespiti ve inşanın başlatılabilmesi için alınan yapı ruhsatı almadan hemen önce Tapu Kadastro müdürlüklerine gidilmelidir. Bu müdürlüklere projenin inşa edilmek istendiği bölgelerin imar durumu iletilmiş olmalıdır. Aynı zamanda yol ve parsel kotu tutanağının bildirilerek, bu nokta ve kotların yapı için uygunluğu tescillenmelidir.

 

Yapı ruhsatı almak için Tapu Kadastro müdürlükleri haricinde belediyeler ve valiliklerde geniş çaplı hizmet verebilmektedir. Bu ruhsat bölgenin ve inşaatın yapım aşamalarının Yapı Ruhsatı yönetmeliği için uygun olması ile alınabilecektir. Yapı ruhsatı alabilmek için gerekli olan belgeler arasında şunlar yer almaktadır;

 

Yapı Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

 

 • İmar durumunu gösterir belge,
 • Tapu sureti,
 • Yapı ruhsatı için dilekçe,
 • Vergi borcunun olmadığını gösterir belge,
 • Tekli tapu sureti
 • Aplikasyon krokisi,
 • Mimari projeler,
 • Betonarme Projeler,
 • Elektrik Projeler,
 • Mekanik Tesisat Projeleri,
 • U.S taahhütnamesi,
 • Mimar Büro Tescili Taahhütnamesi,
 • Aplikasyonun taahhütnamesi,
 • Sürveyan taahhütnamesi,
 • U.S Büro Tescil belgesi,
 • Zemin Etüd Raporu,
 • Gerekli durumlarda muvaffakatname ve vekaletnameler bulundurulmalıdır.

 

Yukarıda yer alan proje, tescil belgesi ve taahhütnamelerin tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden alınabilmektedir. Bu belgelerin bir örneklerinin hazırlanması ve ilgili birimlere iletilmesi sonrasında yapı ruhsatının değerlendirme süreci başlatılmaktadır. Yapı ruhsatı başvurusunda herhangi bir eksiklik ve aksiliğinin çıkmaması halinde ise, başvuru olumlu kabul edilecektir. Başvurunun kabulü sonrasında ise ortalama 30 gün içerisinde yapı ruhsatı verilebilecektir.

 

Yapı Ruhsatı Alınmazsa Ne Olur?

 

Yapı ruhsatı alınmazsa ne olur sorusu, herhangi bir proje inşaatı öncesinde müteahhitlerin sorguladığı konuların başında gelmektedir. Yapı ruhsatı başvurusunda olumsuz herhangi bir durum söz konusu ise mal sahibi ya da müteahhite bildirilmekte ve eksikliği gidermesi istenmektedir. Eksikliği ilgili kişiler tarafından giderilmesi ile yapı ruhsatının yeniden alınabilmesi söz konusu olabilecektir. Bu noktada yapı ruhsatı eksikliğin giderilmesinden en geç 15 gün içerisinde verilebilmektedir.

 

Ruhsatın alınmaması ve projenin inşaatının başlaması durumunda, ortaya çıkan yapı kaçak sayılacaktır. Bu belge kanuni açıdan uygunluk ve işleyiş için büyük önem taşımaktadır. Kaçak yapılarda ilerleyen dönemlerde inşaatı durdurma ya da yıkım kararları alınabilmektedir. Bunun yanı sıra müteahhit ve mal sahibi gibi kişiler hukuki yollardan yüksek para cezalarına çarptırılabilecektir.

 

Yapı Ruhsatı Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

 

Yapi Ruhsati Icin Gerekli Belgeler - Yapı Ruhsatı Hakkında Merak Edilenler

 

Yapı ruhsatı alan kişilerin bu ruhsat için belirli bir meblağ ödemesi gerekecektir. Ödenecek meblağ belediyeler üzerinden öğrenilebilmekte ve ilgili miktar burada ödenebilmektedir. Yapı ruhsatı başvurusunun olumlu bulunması ve alınması halinde geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

 

Ancak mal sahibi ya da müteahhitin yapı ruhsatı alması sonrasında en geç 2 yıl içerisinde inşaata başlaması gerekecektir. Bu noktada yapı inşaatın sürdürülebilmesi için toplam 3 yıl süre verilmiştir. İnşaat sürerken oluşturulmuş olan proje üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması halinde, yeniden yapı ruhsatının alınması şartı bulunmaktadır. Yapı ruhsatının geçerlilik süreci içerisinde inşaatın bitmemesi sonucunda yapı kaçak sayılabilecek ve hukuki yönden yaptırımlar uygulanabilecektir.

 

Yapı Ruhsatı Gerektirmeyen Yapılar Hangileridir?

 

Ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılar hangileridir? birçok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Hızlı kurulum, düşük maliyet ve portatif kullanım açısından oldukça değerli olan prefabrik evlerde farklı bir işleyişin bulunduğu bilinmektedir. İnşası için imarlı bir arsaya ihtiyaç duyulan prefabrik evler içinde yapı ruhsatına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Ancak prefabrik evler için alınan yapı ruhsatı, taşınmazlar için alınan yapı ruhsatı süreci kadar katı ilerlememektedir. Prefabrik evlerin kurulumu için verilen izin belgesinde şartlar, her belediyeye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle prefabrik konutun inşa edileceği belediyeden izin belgesi konusunda bilgi alınmasında yarar vardır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz