Varlık Yönetim Şirketleri ile Anlaşma Nasıl Yapılır?

11 Mart 2021 Perşembe, 22:45
Varlik Yonetim Sirketleri ile Anlasma 642x320 - Varlık Yönetim Şirketleri ile Anlaşma Nasıl Yapılır?

Varlık Yönetim Şirketleri ile Anlaşma

İcraya düşen ve ödeme sıkıntısı çektiğiniz borçlarınız, varlık yönetim şirketlerine devir edildiyse, ödeme planı için, ilgili varlık yönetim şirketi ile anlaşma yaparak, borcunuzu kapatabilirsiniz. Sizi telefondan arayan ve borcunuzu ödemenizi isteyen karşı tarafın, ilgili alacaklı olduğunu teyit etmek için, önce kendi vatandaşlık numaranızla e-devlet portalına giriş yaparak, arama bölümüne “ UYAP vatandaş” yazarak üyap resmi sitesine yönlendirileceksiniz. Bu alanda dava dosyaları menüsünden, icra dosyaları kelimesini aratarak, sizin hakkınızda açılmış tüm icra dosyalarının en ince ayrıntılarını dahi görebilirsiniz.

Sizi, varlık yönetim şirketinden aradığını söyleyen kişiye, ilgili dosyanın numarasını sorarak teyit edebilirsiniz. İcra dosyanız, üyap sitesinde dosya no ile ve borcunuzun tüm detayları ile birlikte görünecektir. Karşı taraf, dosya numaranızı size söyleyecektir böylece siz de sizi arayan kişinin ilgili varlık yönetim şirketinden aradığını teyit etmiş olacaksınız. Sizi arayan şirket temsilcisi ile, ödeme planını birlikte oluşturup anlaştıktan sonra, ilgili varlık şirketi size bir protokol gönderecektir. Borcunuzu ödemek istediğinizde, karşı taraf da size kolaylık sağlayacağı için, her iki tarafın uyum ve çözüm odaklı anlaşmaya varması yararlı olur.

 

Ödemelerinizi Yaparken, Açıklama Kısmına İlgili Dosya İçin Ödemedir Şeklinde Not Düşün

 

Bu protokolde, borcunuzun tutarı, ( anlaştığınız indimli tutar) ve taksitleri yazacaktır. Siz, karşı tarafa, mümkünse dosyanızın “tahsil harcı” tutarını da ekleterek, borç bitiminde dosyanızın infaz edilmesini sağlamayı isteyebilirsiniz. Protokol size mail yolu ile gönderildiğinde, ilgili hesap numarasına ödeme yapmaya başlayacak ve ödemeler bittikten sonra dosyanızın kapanması için varlık şirketini arayarak; dosya ile ilgili alacaklarının kalmadığını, icra dairesine bildirmelerini isteyeceksiniz. Onlar da kendi anlaşma yaptıkları avukatları aracılığı ile, başvuru yaparak icra dosyanızı infaz ettirmeyi talep edeceklerdir.

Siz de ilgili icra dairesine tahsil harcını yatırarak bu dosyanın kapanmasını bizzat sağlayabilirsiniz. Ancak ödemeleri yaparken, mutlaka, icra dosya numaranıza ait olan ödeme planı içindir, açıklamasını da not düşün. Makbuzlarınızı ve protokolünüzü saklayın. Borcunuzu ödediğiniz günden itibaren 15 gün içinde, e-devlet veya UYAP sisteminden dosyanızın durumunu kontrol edin. Eğer dosya kapatılmamışsa şirketin müşteri temsilcisini arayın ve tahsil harcını yatıracağınızı, şirketin de kendi avukatları aracılığı ile icra dosyasının infazı için işlemleri başlatmasını isteyin.

 

 

Varlık Yönetim Şirketleri ile Anlaşma

 

 

Varlık yönetim şirketleri, bankaların ve diğer alacaklıların, sizden tahsil edemediği borçları, makul bir oranda ihale usulü ile satın alarak bu borçları tahsil etmeye çalışırlar. Bu şirketler de işinizi kolaylaştırmak ve gerekirse taksit planları oluşturarak borcunuzu kapatmanızı talep ederler. Siz de tüm iyi niyetinizle borcunuzu ödeyip tertemiz bir finansal sicile kavuşmak için ödeme yapmaya razı olduğunuzda, gücünüzün yettiği kadarı ile bir plan oluşturup, karşı tarafla anlaşarak borcunuzdan kurtulabilirsiniz.

Sizi arayan şirket temsilcisine, durumunuzu izah ederek, çözüm için yol arayabilirsiniz. Onlar da sizin ödeme yapmayı istemeniz durumunda son derece yapıcı yaklaşarak sorunu çözmeye çalışacaklardır. Borcunuzun aşırı faiz ile günden güne büyüyorsa, bu şirketlerle makul bir ödeme planı oluşturarak anlaşmaya gidebilirsiniz. Çünkü ödenmeyen borç, size ve çocuklarınıza yük olacaktır. Kredi almanızın önünü kapatan icra borçlarından bir an önce kurtularak temiz bir finansal sicile kavuşabilirsiniz.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz