Vadeli – Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

02 Ekim 2019 Çarşamba, 22:17
en iyi altın hesabı hangi bankada 642x320 - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

En İyi Altın Hesabı Hangi Bankada?

Vadesiz altın hesabı nedir sorusu bilmeyenler için merak uyandıran bir konudur. Düğünlerde, nişanlarda veya özel olarak hediye edilen altınları güvenli bir şekilde saklamak için bankaları tercih edebilirsiniz. Bankalarda saklayacağınız altını dilediğiniz zaman nakite çevirebileceğiniz, dilediğinizde altın alarak altınlarınızın üzerine koyabileceğiniz bir hesaba ihtiyacınız var. Vadesiz altın hesabı olarak açacağınız bir altın hesabı ile altınlarınızı güvenli bir şekilde saklayabilir, istediğiniz zaman kullanabilir veya istediğiniz zaman üzerine altın ekleyebilirsiniz. Vadesiz altın hesabı açarken vadesiz altın hesabı karlı mı sorusu aklınıza gelebilir. Vadesiz altın hesabı; altınlarınızı güvenli bir şekilde saklamanızı sağlayan, dilediğinizde kuyumcuya gitmeden bozdurabileceğiniz bir hesap olduğu için karlı bir hesaptır.

 

 

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

 

 

vadeli altın hesabı ne demek - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Vadeli altın hesabı ne demek: Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesabı ile aynıdır. Altınlarınızı vadeli altın hesabına yatırdığınızda banka tarafından belirlenmiş olan vade sürelerine göre işleyen faiz oranları ile altınlarınız birikmeye devam eder. Altınlarınızın güncel değeri üzerinden hesaplanan TL miktarına karşılık verilen faiz ile ek gelir elde edebiliyorsunuz. Bu nedenle altın yatırımı yapmadan önce vadeli altın hesabı ne demek, hangi banka daha avantajlı sorularına yanıt bulmanız faydalı olacaktır. Vadeli altın hesabı faiz oranları ile altınınız durduğu yerden ek gelir getirecektir.

 

 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

 

en iyi altın hesabı - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Altın fiyatları her ülkenin ekonomik verilerinden etkilenebilen, gün içerisinde aniden yükselebilir veya aşağı yönlü olarak hareket edebilir. Altın fiyatlarının bu kadar hareketli olmasında şu etkenler başroldedir.

 

Fed açıklamaları ve para politikaları: Faiz oranı; fırsat maliyeti yarattığı için altın fiyatları üzerinde çok etkilidir. Fırsat maliyeti, yapılacak bir yatırımda daha fazla getiri elde etmenizi sağlayan ve bu getiri için garantili yatırımdan vazgeçmenizi sağlayan bir maliyettir. Yüksek faizli bir alana yatırım yapmak için altından vazgeçtiğinizde altın fiyatları hareketlenecektir.

 

Ülkelerin ekonomik verileri: ABD gibi büyük ülkelerin ekonomik verileri altın yatırımcısını yönlendirdiği için ekonomik veriler etkilidir.

 

Enflasyon: Mal ve hizmetlerin yükselen fiyatları yatırımcıları altına yönlendirdiği için altın fiyatı üzerinde etkilidir.

 

Para birimi hareketliliği: Para birimleri yatırımcılar için güvenli getiri kapılarıdır. Bu nedenle para birimlerinde oluşan hareketlilik yatırımcıları altına yönlendirir. Bu durum altın fiyatlarını hareketlendirir.

 

Arz ve talep: Talep çok fazla olduğunda yükselen, talep düştüğünde ise düşen altın fiyatları arz ve talep ilişkisinden çok fazla etkilenmektedir.

 

Belirsizlik: ekonomik planlar olmadığında, tutmadığında ve belirsizlik hüküm sürmeye başladığında yatırımcılar doğrudan güvenli liman kabul ettikleri altına yönelirler. Bu nedenle belirsizlik altın fiyatları üzerinde çok etkilidir.

 

Parasal genişleme: Para arzını artırmak için yapılan parasal genişleme özellikle İngiltere, Japonya, Avrupa Merkez bankaları tarafından yapıldığında altın fiyatları doğrudan etkilenmektedir.

 

Devlet rezervleri: Ülkeler altın rezervlerini artırmak için çok fazla altın satın aldıklarında altın miktarında dünya genelinde bir daralma meydana gelir. Bu durum altın fiyatlarının doğrudan artmasına neden olur.

 

 

Altın Ne Zaman Alınmalı?

 

vadesiz altın hesabı nedir - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Altın yatırımı yapmak isteyen ve altın hesabı için hangi banka avantajlı sorusuna cevap arayan yatırımcılar aynı zamanda altın ne zaman alınması diye de merak ediyorlar. Altın almadan önce piyasa şartlarını titiz bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Piyasa da bulunan altın miktarı, geçmişe dönük altın hareketliliği, yatırım yapılacak miktar, fiyat düşüş grafiği gibi çok fazla faktörü titiz bir şekilde incelenmeden altın alınmamalıdır. Altını somut olarak alıp evde saklamak yerine bir banka hesabında bekletmek daha doğru olacaktır. Altın yatırımı için öncelikle vadeli altın hesabı nedir bunu bilmeniz gerekir.

Vadeli altın hesabı yatırdığınız altınların TL değeri üzerinden kazanç elde ettiğiniz hesaplardır. Vadesiz altın hesabı karlı mı sorusu, vadeli altın hesabına göre cevaplanacak bir soru olup karlı değildir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da en iyi altın hesabı hangi bankada sorusudur.

Getirisi yüksek olan veı en iyi altın hesabı faiz oranını size sunan banka ile çalışmak daha fazla getiri elde etmenizi sağlar. Uzun vade de altın getirisi her zaman fazla olmuştur. Bu nedenle altın yatırımı için doğru tercih vadeli altın hesabı olmalıdır. Vadeli altın hesabı ne demek, nasıl işler ve ne kadar kazandırır gibi bilgilere sahip olarak yatırım yaptığınızda her zaman kazanabilirsiniz.

Altın almak için öncelikle ülkelerin altın rezervlerini kontrol etmeli, rezerv artışına gidecek ülkelerin altın alma tarihlerini incelemelisiniz. Siyasal, ekonomik olarak belirsizlik sürecinin yaşanmadığı, arzın çok az olmadığı, talebin çok fazla olmadığı bir dönem altın almak için çok idealdir. Ülkemizde talebin az olduğu, arzın ise orta seviyelerde seyrettiği aralık, ocak ve şubat ayları altın alımı için ideal zaman dilimleridir.

 

 

Altın Fiyatları Karşılaştırma

 

altın hesabı hangi banka avantajlı - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Altın fiyatları dünya genelinde ons üzerinden hesaplanmaktadır Yapılan hesaba göre ülkemizde gram altın üzerinden veya çeyrek, yarım ve tüm altın üzerinden de işlem yapılır. Ancak gram altın her zaman avantajlıdır. Diğer altın türlerinde işçilik, alım satım komisyonu gibi gider oranı daha fazladır. Bu nedenle gram altın almak her zaman avantajlı olmuştur. Gram altını alarak vadeli veya vadesiz altın hesabında tutabilir, dilediğiniz zaman bozdurarak kullanabilirsiniz.

 

Gram altın almadan önce geçmiş yılların kıyaslamasını yapmanız gerekiyor. 2014 yılının Aralık ayı baz alınarak yapılan kıyaslama da gram altın 89,5320 TL üzerinden işlem görürken çeyrek altın ise 145,090 TL üzerinden işlem görmüştür. 2018 yılının aralık ayında ise gram altın 215,225 TL üzerinden çeyrek altın ise 351,526 TL üzerinden işlem görmüştür. Bu rakamlara göre gram altın yüzde 240.32 değerinde artmış, çeyrek altın ise yüzde 242,28 oranında artış göstermiştir.

 

Aşağıdaki grafikte gram altının aylık bazda son 10 yıllık fiyat tablosu sunulmuştur. Grafiği kısaca analiz edecek olursak, altının uzun vadede kazandırdığı aşikardır.

 

gram altın 10 yıllık grafik - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Altın Birikimi İçin Altın Hesabı

 

Altın en avantajlı yatırım aracı olarak kabul edilmektedir. Altın yatırımı yapmak için öncelikle vadesiz altın hesabı nedir, nasıl kullanılır, vadeli altın hesabı nedir ve nasıl işler sorularına yanıt bulmak gereklidir. Vadesiz altın hesabı karlı mı diye düşünen yatırımcılar için vadeli altın hesabı avantajlarını sunan bankalar yatırımcılar için alternatif yatırım seçenekleri sunuyor.

 

Vadeli ve vadesiz altın hesapları altının getirisini artıran veya azaltan etkenlerdir. Vadeli altın hesabı tercih ettiğinizde altınınız kendiliğinden değerlenirken faiz artışı ile kar elde edersiniz. Burada da cevaplanması gereken soru en iyi altın hesabı veren banka hangisidir, al yatırımı yapmak isteyenler için altın birikimi için en iyi banka hangisidir sorulardır.

 

 

En İyi  Vadesiz – Vadeli Altın Hesabı Hangi Bankada?

 

altın birikimi için en iyi banka - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Vadesiz altın hesabı tüm bankalar için aynı şartlara bağlıdır. En iyi altın hesabı hangi bankada sorusuna cevap everebilmek için bankaları karşılaştırmak gereklidir. Altın hesabı hangi banka avantajlı vadesi ve vadeli altın hesabı için hangi banka daha tercih edilmesli gibi sorulara cevap bulabilmek için araştırma yapmalı, vadeli – vadesiz altın hesabı hangi banka avantajlı sorusuna yanıt bulmalısınız. Garanti Bankası ve TEB gibi bankalar alt limit olarak 50 gram altın sınırı belirlemiştir. Vadeli altın hesabı faiz oranları kıyaslamasına göre avantajlı bankalar şunlardır:

 

 

Altın Birikimi İçin En İyi Banka

 

 

Garanti Bankası Vadeli Altın Hesabı

garanti bankası vadeli vadesiz altın hesabı - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı? 50 gram altın limitli yüzde 2.50 oranında faiz veriyor. En iyi altın hesabı hangi bankada sorusunun ilk cevabı faiz oranı ile Garanti bankası oluyor.

 

 

Kuveyt Türk Vadeli Altın Hesabı

 

kuveyt türk vadesiz vadeli altın hesabı - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Vadeli altın hesabı için alt sınır 10 gram olmakla beraber banka birikim hesabına %85 – %15  oranında kar payo veriyor.

 

 

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı

 

ziraat bankası vadesiz vadeli altın hesabı - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

Yüzde 0.80 oranında vadeli altın hesabı faiz oranı veren banka ek avantajlar da sunuyor.

 

 

Vakıfbank Vadeli Altın Hesabı

vakıfbank vadesiz vadeli altın hesabı - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

Alt limit sınırı bulunmayan banla yüzde 0.75 faiz oranı ile vadeli altın hesabı en iyi banka arasındadır.

 

 

Albaraka Katılım Bankası Vadeli Altın Hesabı

 

Albaraka Katılım bankası vadesiz vadeli altın hesabı - Vadeli - Vadesiz Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı?

 

20 gram alt limit sınırı bulunan banka yüzde 25-30 paylaşım oranı ile altın birikimi için en iyi banka sıralamasında beşinci sırada yer alıyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Gedik Yatırım Hisse Senedi Komisyon Oranları Yatırım yapmak…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz