Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

15 Aralık 2019 Pazar, 08:00
Borsada gelecek vaad eden hisseler 642x320 - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri

MÜSİAD’ın yayını organı Çerçeve Dergisi tarafından, Türkiye’de yatırımların değerlendirilebileceği 14 sektör belirlenerek geleceğin sektörleri arasında en cazip olanları için bazı önemli detaylara yer verildi. Enerjiden otomotive, tekstilden telekomüniskayona, bilişim sistemlerinden savunma teknolojilerine, eğitimden elektroniğe, perakende sektöründen, uluslararası taşımacılığa, sağlıktan çevre-yeniden dönüşüme, güvenlikten danışmanlığa kadar yer verilen sektörlerin gelecekte umut vaat ettiğine değinildi. Peki, geleceğin hisseleri hangileridir?

 

 

Geleceğin Hisseleri ve Sektörleri

 

 

Açılımı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği olan MÜSİAD’ın yaptığı araştırmalar neticesinde Ağustos sayısında “Türkiye’de Geleceğin Sektörleri” başlığıyla yer verilen yazısı yatırımcılara rehber olacak nitelikte. Araştırma neticelerinde 14 sektörün yer aldığı sıralama yayınlanarak yatırımların bu yönde değerlendirilebileceğine dikkat çekilmiştir. İşte sizlere bu yazımızda öne çıkan sektörlerle ilgili bazı açıklamalara yer veriyoruz. Ayrıca analizlerinde yardımcı olması açısından sizlere Borsa İstanbul da yer alan BİST şirketlerini sunacağız. Siz de size uygun analizle bu listeden geleceğin hisseleri için seçim yapabilirsiniz.

 

 

Enerji ve Doğal Kaynaklar

 

geleceğin hisseleri Enerji ve Doğal Kaynaklar sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Dünyada ve Türkiye’de enerji ve doğal kaynaklar sektörünün hızla gelişmesi ve büyümesi beklenmektedir. Dünyadaki tüm ülkelerin enerji tüketimiyle ilgili verilere bakıldığında, ortalama olarak ortaya çıkacak kullanım miktarının Türkiye’de iki katını bulması beklenmektedir. Varsayımlara göre dünya ekonomisinde 10 yıllık gelecek süreçte % 3-4 civarında bir büyüme yaşanması olasıdır.

Böylelikle büyümeyi ve refahı işaret edecek olan temel sektör enerji olarak ortaya çıkacaktır. geleceğin hisseleri seçimi yaparken bu sektörü iyi incelemek de fayda vardır. Türkiye’nin enerji sektöründeki açığının kapatılması için yaklaşık hesaplanan yatırım miktarının 130 milyar olması gerektiğine dikkat çekilmektedir. Bu yatırımların yapılmasıyla yerli madenlerin ve doğal kaynakların değerinin anlaşılmasının yanı sıra, yeni iş sahalarının açılması mümkün olacaktır. Bu da daha fazla insanın istihdam edilmesini sağlayan bir faktör olacaktır.

Özel sektör yatırımları için uygun alt yapıların sağlanmasıyla birlikte daha fazla yatırımcının dikkatinin çekilmesiyle dışa bağlılığımızın azaltılmasına olanak verilecektir. Böylece Türkiye’nin yenilenebilir yerli doğal kaynakları sayesinde, hammadde ve ürün üretimlerinin yapılması sağlanarak, ithal edilen fosit yakıtlar ise geri planda bırakılacaktır. uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri arasında enerji sektörüne yatırım yapan şirketleri incelemek yararlı olabilir.

 

Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektöründeki BİST Şirketleri

AKENR Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.
AKSEN Aksa Enerji Üretim A.Ş.
AKSUE Aksu Enerji Ve Ticaret A.Ş.
AYEN Ayen Enerji A.Ş.
BSENR Bis Enerji Elektrik Üretim A.Ş.
CLKEN Çalık Enerji Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
EGCEY Egeli & Co Enerji Yatırımları A.Ş.
ENJSA Enerjisa Enerji A.Ş.
IEYHO Işıklar Enerji Ve Yapı Holding A.Ş.
IPEKE İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma Ve Üretim A.Ş.
ORGE Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş.
PALMT Palmet Enerji A.Ş.
YAYLA Yayla Enerji Üretim Turizm Ve İnşaat Ticaret A.Ş.
ZOREN Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.
IPEKE İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma Ve Üretim A.Ş.

 

 

Otomotiv

 

geleceğin hisseleri otomotiv sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Son yıllardaki verilere baktığımızda Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörü olarak otomotiv sektörünü görmekteyiz. Dış ticarette önemli bir konumda olan sektörün, geçmiş yıllardaki verilerine bakıldığında ihracatta önemli artışlarla karşılaşılmaktadır. 2006 yılındaki oranlarla karşılaştırmaların yapılması halinde % 33.8’lik bir artışın olduğu gözlemlenmektedir. Otomotiv sektöründeki ithalat oranı ise % 8.7 seviyelerinde kalmıştır. Otomotiv sektörü uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri arasındadır.

Böylelikle Türkiye’nin dış ticaret fazlası vermesinde etkili olan faktörlerin önemi ortaya çıkmıştır. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımların bunda önemli bir payı bulunmaktadır. Yan sanayi örgütlenmesinin sağlanması ve otomotiv sektöründeki üretimde iç piyasada yapılan katkıların bu artışta payının büyük olduğu vurgulanmaktadır. Her ne kadar ekonomik krizlerden kaynaklı olarak kısa sürecek olan duraksamaların yaşanması beklense de, uzun vadede değerlendirildiğinde yatırımın ve istihdamın devam edeceği belirtilmiştir.

Türkiye’nin otomotiv sektöründeki bu gelişim hızının düşmeden sürdürmesiyle geleceğinin açık olduğu geleceğin hisseleri bu sektöreden değerlendirilebileceği görülmektedir.

 

Otomotiv Sektörü BİST Şirketleri

ASUZU Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
DOAS Doğuş Otomotiv Servis Ve Ticaret A.Ş.
FROTO Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.
KARSN Karsan Otomotiv Sanayii Ve Ticaret A.Ş.
OTKAR Otokar Otomotiv Ve Savunma Sanayi A.Ş.
TOASO Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

 

 

 

Tekstil

 

geleceğin hisseleri tekstil sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Türkiye’deki girişimcilerin hamleleri ve tekstil konusundaki başarıları sayesinde bir avantaj yakaladığımızı söylemek mümkündür. Hazır giyim ve tekstil sektöründe global pazarın geniş bir oranında Çin’i görsek de, tüketicilerin kaliteyi ön planda tutmaları sayesinde bu alandaki gücünün sınırlandığını söyleyebiliriz. Buna göre Türkiye’nin esnekliği, hızlılığı ve kalitesi sayesinde ihracat rakamlarını artırmakta olduğu görülmektedir. Bu nedenle, geleceğin hisseleri seçiminde tekstil sektörünü göz önünde tutmalısınız.

Özel taleplere cevap verebilme yeteneğine sahip olan ve AB piyasalarına yakın olan Türkiye bu üstünlüğünü en iyi şekilde değerlendirerek, sektörün küresel aktörü olma konumunu korumasından ödün vermemektedir. Küçük firmaların döviz kurlarındaki değişimlerden olumsuz etkileneceği tahmin edilse de, büyük firmaların yaşayacakları sarsıntıların ardından uzun vadede ayakta kalmaları beklenmektedir. Beklenen hamleleri gerçekleştirecek yetenekliliğe sahip girişimciler sayesinde tekstil sektörünün geleceği parlak olacağı tahmin edilmektedir.

 

Tekstil Sektörü BİST Şirketleri

ATEKS Akın Tekstil A.Ş.
ARSAN Arsan Tekstil Ticaret Ve Sanayi A.Ş.
BOYP Boyner Perakende Ve Tekstil Yatırımları A.Ş.
DIRIT Diriteks Diriliş Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
ERGLI Ereğli Tekstil Turizm Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
HATEK Hateks Hatay Tekstil İşletmeleri A.Ş.
KRTEK Karsu Tekstil Sanayii Ve Ticaret A.Ş.
KORDS Kordsa Teknik Tekstil A.Ş.
KORTS Korteks Mensucat Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
KOTON Koton Mağazacılık Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
MNDRS Menderes Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
RODRG Rodrigo Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
ROYAL Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
SKTAS Söktaş Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
VAKKO Vakko Tekstil Ve Hazır Giyim Sanayi İşletmeleri A.Ş.

 

 

Telekomünikasyon

 

geleceğin hisseleri telekom sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Hem büyük şirketlerin hamleleri, hem de yeni gelişen taşeron firmaların katkılarında gelecek 15 yılda telekomünikasyon sektörünün ciddi büyümeleri sergilemesi bekleniyor. Kadro ve ciro olarak büyüyecek olan sektörde yalnızca GSM şirketleri değil, alternatif telekom operatörlerinin de büyük atılımlar içerisine gireceğine dikkat çekilmektedir. Telekom sektörünün gelişmesi ve şirketlerin teknolojiye ayak uydurması ile uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri seçiminde bu sektör değerlendirilebilir.

 

Telekomünikasyon Sektörü BİST Şirketleri

ALCTL Alcatel Lucent Teletaş Telekomünikasyon A.Ş.
KRONT Kron Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.
NETAS Netaş Telekomünikasyon A.Ş.
TTKOM Türk Telekomünikasyon A.Ş.

 

 

Bilişim ve Teknoloji

 

geleceğin hisseleri teknoloji sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Sektörde maliyetlerin düşmesi ve kalitenin yüksek olması, rekabeti artıran faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Ar-Ge sürecinden başlamak üzere gelişimini, kalitesini ve verimliliğini sürdürmekte olan bilişim ve teknoloji sektöründe küresel pazar payının ve sermaye birikiminin arttığı gözlemlenmektedir.

Geleceğin sektörleri arasında uluslararası iş yapma koluna dönüşecek olan bilişim ve teknoloji sektöründe özellikle nanoteknoloji, genetik ya da biyoteknoloji, yeni nesil nükleer yakıtlar ve teknolojileri; hidrojen ve yakıt pili teknolojileri ile süper-iletkenlerin üretiminin öne çıkması olasıdır.

 

Bilişim Sektörü BİST Şirketleri

ESCOM Escort Teknoloji Yatırım A.Ş.
FONET Fonet Bilgi Teknolojileri A.Ş. 

 

 

Savunma Teknolojileri

 

geleceğin hisseleri savunma sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Yıllık büyümesi 1,3 trilyon olan savunma teknolojileri sektörünün yeniden yapılanmasıyla şirketler atağa geçecektir. Aselsan, Roketsan, Havelsan, Kale Savunma Sanayi gibi şirketlerin ve tedarikçilik içine girecek olan başka firmalar da bundan payına düşeni alabilecektir.Son yılların atılım oranlarında silah sanayi ihtiyaçlarının % 45’inin içeriden tedarik edildiği belirtiliyor. TEI, TAİ, Alp Havacılık gibi havacılık sanayi parçalarının üretiminde faaliyetlerini sürdüren firmaların önemli görevleri tamamlayacağı tahmin ediliyor. Savunma sanayi de tıpkı enerji sektörü gibi uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri ve BİST şirketleri arasındadır.

 

Savunma Sektörü BİST Şirketleri

OTKAR Otokar Otomotiv Ve Savunma Sanayi A.Ş.
ASELS Aselsan Elektronik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

 

 

Eğitim

 

geleceğin hisseleri eğitim sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Her alanda ekonomide ve rekabette görülen değişikliklerin, üretimi, Ar-Ge’yi ve insan gücünü gerektirdiği belirtilmektedir. Sektörlerin hizmetlerinde kendi elemanlarını yetiştirme alternatiflerinin yanında belirleyecekleri standartlara göre bu işi başkalarına yaptırma seçenekleri de olacaktır. Mesleğe dönüş olan eğitimlerin derinleşeceğine vurgu yapılmaktadır. Çalışmayan bireylere hayat boyu sürekli eğitimin sağlanmasında, ara elemanlara mesleki eğitimlerin verilmesinde, çalışan bireylere meslek içi eğitimle gelişmelerinin sağlanmasında ve zamana veya mekana bağımlı olmadan uzaktan eğitimlerin aktarılmasında önemli gelişmeler yaşanacaktır.

 

Eğitim Sektörü BİST Şirketleri

LKMNH Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık, Turizm, Eğitim Hizmetleri Ve İnşaat Taahhüt A.Ş.

 

 

Perakende

 

geleceğin hisseleri perakende sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Bu sektörde yetişen insanların sayısının az olmasıyla, eğitim verecek olan şirketlere ihtiyaç duyulması beklenmektedir. Gıda ürünlerinde, mobilyada, ev veya bahçe ürünlerinde, aydınlatma, banyo ya da mutfak eşyalarının sunumunda yaşam alanlarının kaliteli olmasına olanak veren alışveriş merkezlerinin ilgi çeken faaliyetleri sayesinde geleceğin parlak sektörlerinden birisi olarak görülmektedir. Yeni açılacak olan alışveriş merkezleri ile ilgili belirli illerde problemlerin yaşanmasına olası gözüyle bakılsa da, genel itibariyle ve gelecek yıllardaki süreçte bu sorunların aşılacağına vurgu yapılmaktadır. borsada gelecek vaad eden hisseler arasında bulunun perakende sektörü ile siz de kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Perakende Sektörü BİST Şirketleri

ADESE Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret A.Ş.
AYCES Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.Ş.
AVTUR Avrasya Petrol Ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş.
BIMAS Bim Birleşik Mağazalar A.Ş.
BIZIM Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.
CRFSA Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.
DOAS Doğuş Otomotiv Servis Ve Ticaret A.Ş.
ETILR Etiler Gıda Ve Ticari Yatırımlar Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
INTEM İntema İnşaat Ve Tesisat Malzemeleri Yatırım Ve Pazarlama A.Ş.
KSTUR Kuştur Kuşadası Turizm Endüstri A.Ş.
MAALT Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş.
MARTI Martı Otel İşletmeleri A.Ş.
MAVI Mavi Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
MEPET Mepet Metro Petrol Ve Tesisleri Sanayi Ticaret A.Ş.
MERIT Merit Turizm Yatırım Ve İşletme A.Ş.
METAL Metal Gayrimenkul A.Ş.
METUR Metemtur Otelcilik Ve Turizm İşletmeleri A.Ş.
MGROS Migros Ticaret A.Ş.
MIPAZ Milpa Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
PSDTC Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş.
PKENT Petrokent Turizm A.Ş.
SANKO Sanko Pazarlama İthalat İhracat A.Ş.
SELEC Selçuk Ecza Deposu Ticaret Ve Sanayi A.Ş.
SOKM Şok Marketler Ticaret A.Ş.
TEKTU Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi Ve Yatırımlar A.Ş.
TKNSA Teknosa İç Ve Dış Ticaret A.Ş.
TGSAS Tgs Dış Ticaret A.Ş.
ULAS Ulaşlar Turizm Yatırımları Ve Dayanıklı Tüketim Malları Ticaret Pazarlama A.Ş.
UTPYA Utopya Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş.
UZERB Uzertaş Boya Sanayi Ticaret Ve Yatırım A.Ş.
VAKKO Vakko Tekstil Ve Hazır Giyim Sanayi İşletmeleri A.Ş.

 

 

Elektronik

 

geleceğin hisseleri elektronik sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Perakendecilik sektöründe büyük bir yol alması beklenen elektronik sektörü, mağazacılık yapan firmalarla doğru orantıda gelişebilecektir. Dünya çapında elektronik devlerinin Türkiye’ye olan yatırımlarını artırması ve sektörde yerli- yabancı sermayeler arasında evliliklerin olmasıyla gelecekte parlak bir sürece gireceği belirtilmektedir. Bu nedenle, borsada gelecek vaad eden hisseler bu sektörden seçilebilir.

 

Elektronik Sektörü BİST Şirketleri

ARMAE Ae Arma Elektropanç Elektromekanik Sanayi Mühendislik Taahhüt Ve Ticaret A.Ş.
ASELS Aselsan Elektronik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
KAREL Karel Elektronik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
SARKY Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
VESTL Vestel Elektronik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

 

 

Sağlık

 

geleceğin hisseleri sağlık sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Gelecekte en büyük yatırımları alacak olan sektörlerden birisi sağlık şeklinde ön plana çıkmaktadır. Yeni hastanelerin açılmasıyla, tesis ve kliniklerin faaliyet göstermesiyle büyük yatırımlara imza atılacaktır. Türkiye’den alınan sağlık hizmetlerini sosyal güvence kapsamına alan ülkelerin sayıca artacak olması bu yatırımları tetikler nitelikte olacaktır. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına meslekleri dışında iletişim gibi eğitimler de verilecektir.

 

Sağlık Sektörü BİST Şirketleri

LKMNH Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık, Turizm, Eğitim Hizmetleri Ve İnşaat Taahhüt A.Ş.
MPARK Mlp Sağlık Hizmetleri A.Ş.

 

 

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik

 

geleceğin hisseleri lojistik sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Ülkemizdeki reformların ve vergisel teşviklerin sayesinde hava yolu taşımacılığında ve lojistik alanda önemli bir hareketlilik yaşanmaktadır. Sektörün büyüklüğünün 17 milyar civarında olduğu görülürken, bu rakamın 40 milyarı bulması bekleniyor. Kara yolu taşımacılığının pazar payında yaklaşık % 10’luk kesimi hava, demir ve deniz yollarının alacağı aktarılmaktadır.

 

Lojistik Sektörü BİST Şirketleri

NETLG Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş.
RYSAS Reysaş Taşımacılık Ve Lojistik Ticaret A.Ş.

 

 

Çevre ve Yeniden Dönüşüm

 

geleceğin hisseleri çevre sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

Türkiye’de sanayileşmeden kaynaklı tahribatların önlenmesi amacıyla alınacak tedbirler ve AB çevre standartlarına geçen Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nün gereklerini yerine getirme aşamasında yapılacak yaklaşık 140 milyar dolarlık yatırımlar sektörde gelecekte yeni iş hacmine işaret edecektir. Elektronik atıklara, hurda araçlara, kağıt ve lastik geri dönüşümlerine önem verilmesiyle uygulamayı gerçekleştirecek olan uzman kişilere ihtiyaç artacaktır. Türkiye’de gelecek süreçte çevre dostu üretim ve geri dönüşüm ön planda olacaktır.

 

 

Güvenlik

 

geleceğin hisseleri güvenlik sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

İnsanların terör ve hacker gibi faktörlerden dolayı güvenliğe daha fazla ihtiyaç duyar hale geleceği belirtilmektedir. Güvenlik hizmetlerini sunmakta olan insanlara ihtiyacın artmasıyla, özel güvenlik eğitimi veren kurumların ve bu eğitimleri alacak görevlilerin öneminin artacağına değinilmektedir. Buna göre ev veya işyerlerindeki güvenlik ekiplerinin ve ekipmanlarının sektörü hareketlendirmesiyle hızla gelişmeler yaşanacaktır. Bilgi, müşteri, alt yapı ve kimlik güvenliği gibi alanlarda bu büyümeye şahit olunacaktır.

 

Güvenlik Sektörü BİST Şirketleri

AKGUV Akdeniz Güvenlik Hizmetleri A.Ş.
SNKRN Senkron Güvenlik Ve İletişim Sistemleri A.Ş.

 

 

Danışmanlık

 

geleceğin hisseleri danışmanlık sektörü - Türkiye'nin Gelecek Vaat Eden Sektörleri ve BİST Şirketleri

 

İmalat sanayinin gelişimiyle gelir seviyesinde ve refah düzeyinde artışların görülmesi, hizmet sektörünün önemini ortaya çıkarmıştır. Hizmet sektörünün bir kolu olan danışmanlık, kişisel ve kurumsal olarak hızla büyüyecektir. Teknik alanda, hukuksal mevzularda, mali danışmanlıkta önemi ortaya çıkacak olan bu hizmetlerin medya takibinde, sertifikasyonda ve e-devlet danışmanlığında daha fazla talep görmesi beklenmektedir.

 

Danışmanlık Sektörü BİST Şirketleri

IDEAS İdealist Danışmanlık A.Ş.

 

 

Bununla beraber, tüm sektörlere ait hisse senetlerini buradan inceleyebilirsiniz.

 

Yorum

  1. Yürüyen_ayak

    7 Mayıs 2020 at 03:12

    HUBVC yi unutmuşsunuz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz