Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 Bankası

10 Kasım 2019 Pazar, 18:03
Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 Bankası 642x320 - Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 Bankası

Türkiye’nin En Büyük Bankaları

Ülkemizde, devlet tarafından yapılan teşvik ve indirimler sayesinde gözler bankalara çevrilmiş durumda. Her yıl, bankalar toplam kâr raporlarını açıklarken özellikle sahip oldukları nakit, taşınmaz ve diğer değerli mevduat gelirlerini hesap ederek bir rapor sunmaktadır. BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) tarafından denetlenen ve sektör içi analizleri, yaptırımları yapılan bu bankaların büyüklüklerini hiç düşündünüz mü?

Ülkemizde 2019 Mart tarihi itibariyle, hizmet gösteren 53 banka mevcuttur. Bunların 34 tanesi mevduat, 13’ü kalkınma ve yatırım, 6 tanesi’de katılım bankasıdır.

Devlet bankası ve özel iştiraklerin sonucunda kurulan bu bankaların, sahip oldukları marka değerleri ve tüm varlıkları göz önüne alındığında, Türkiye’ nin en büyük bankası listemiz aşağıdaki gibi şekillenmektedir.

 

 

Türkiye’nin En Köklü Bankaları

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası

 

Türkiye nin en büyük bankası - Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 Bankası

 

Kuruluşu 1860’lara dayanan Ziraat Bankası, devlet bünyesinde faaliyet gösteren ve aynı zamanda sıralamamızda yer alan en büyük banka özelliğini taşımaktadır. 2019 senesi itibariyle, toplam değerlerinin miktarı 580 milyon liraya ulaşmakla beraber, ülke genelinde ve dışında 1800’e yakın şubesi ile hizmet vermektedir. Türkiye’nin en büyük bankaları sıralaması listesinde ilk sırada yer alan banka, 25 bin’e yakın kişiye istihdam sağlayarak gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir.

 

 

Türkiye İş Bankası

 

Türkiyenin en büyük bankaları sıralaması - Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 Bankası

 

Ülkemizin ilk özel iştiraki olan ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 1924 senesinde kurulmuştur. 2019 senesi itibariyle toplam varlıklarının değeri 425 milyon liranın üzerindedir.  Türkiye ve Dünya genelinde 1335 üzerinde şube ile hizmet vermektedir.  24.400 kişiye istihdam sağlayarak, aynı zamanda özel bankalar arasında en çok istihdam sağlayan ve en sağlam banka olarak bilinmektedir.

 

 

Halk Bankası

Para yatırmak için hangi banka daha iyi - Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 Bankası

Devlet bankaları arasında bilinen 2. büyük, listemizin de 3. büyük bankasıdır. Kuruluşu 1938 tarihine dayanan Halk Bankası,  2019 tarihi itibariyle 1000 şubeye ve 18.500 çalışana sahiptir.  Toplamda 407 milyon liralık varlık değerlerine sahip olan banka, ülkemizde özellikle KOBİ ( Küçük ve Orta Boy İşletmeler ) gelişimine sağladığı katkılar ile bilinmektedir. Para yatırmak için hangi banka daha iyi sorusunu soranlar için listemize Garanti Bankası ile devam ediyoruz.

 

 

Garanti BBVA Bankası

Türkiyedeki bankalar listesi - Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 BankasıYakın tarihte yabancı banka ortaklığı ile isim değişikliğine giden banka, Türkiye’nin en büyük 4. bankası olarak dikkatleri çekmektedir. 385 milyon liraya yaklaşan toplam değerleri ve 930 şube ile faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye’deki bankalar listesi arasında yer alan Garanti Bankası, 1946 senesinde kurulan banka, aynı zamanda 18.300 kişiye de istihdam sağlamaktadır.

 

 

Yapı ve Kredi Bankası

 

Türkiye’nin En Büyük Bankaları - Türkiye’nin En Köklü ve En Büyük 5 Bankası

Ülkemizin aynı zamanda en büyük ticaret gruplarından olan Koç Holding’in bankacılık sektöründeki en büyük yatırımı olan banka, 1944 senesinde kurulmuştur. Toplamda 370 milyon liralık değerlere sahip olmakla beraber,  850 üzerinde şube ile 17.500 kadar kişiye istihdam sağlamaktadır.

 

Türkiye’de toplam bankacılık sektöründe istihdam edilen 200 bin kadar kişi bulunmakla beraber, özel bankalar ve devlet bankaları 10.500 ‘e yakın yurt içi ve yurt dışı şube ağına sahip sektör potansiyeline sahiptir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz