Türkiye’deki Sigorta Uygulamaları

29 Haziran 2020 Pazartesi, 09:24
Türkiyede uygulanan sigorta türleri 642x320 - Türkiye'deki Sigorta Uygulamaları

Sigortacılık Bilgileri

Her zaman insanın başına gelebilecek tüm durumlar için sigorta türleri var olurken sigorta sorgulama işlemleri de online olarak yapılabilmektedir. Muhtemel tüm kaza, yaralanma gibi olumsuz durumların giderilmesinde sigorta şirketlerinin kullanımı önemli yer tutarken hali hazırda farklı firmaların acenteleri üzerinden de kolaylıkla işlemler gerçekleştirilebilir. Peki, sigorta ne anlam ifade eder, Türkiye’de uygulanan sigorta türleri nelerdir?

 

 

Sigorta Nedir, Neden Önemlidir?

 

 

Türkiyedeki zorunlu sigortalar - Türkiye'deki Sigorta Uygulamaları

 

 

Risk altında bulunulan durumlarda yapılan sigorta sayesinde süreçlerin gerçekleşmesi halinde kişinin maddi ve manevi zararları karşılanır. Tek bir sigorta türünden yararlanılması mümkün olabileceği gibi birden fazla sigorta türüyle de tüm işlemler güvence altına alınabilmektedir. Sigorta yaptırılması halinde kaza durumlarında telafisi çok daha zor maddi kayıplarla karşılaşılması da en aza indirilir. Trafik sigortası başta olmak üzere hayat sigortası, kasko, konut sigortası, deprem sigortası, seyahat sigortası gibi türleri bulunurken yıllık olarak belirli primler ödeyerek oluşturulan poliçelerle işlemler yapılır.

 

Trafik sigortası zorunlu olması bakımından diğerlerinden ayrılırken araç sahibinin yaptırmaması durumunda trafikten men durumu söz konusudur. Türkiye sınırları içinde olabilecek trafik kazalarında ise karşı tarafın hasarının karşılanması durumunu sağlamaktadır. Böylelikle sigortalı olan kişinin büyük bir maddi yükten kurtulması da trafik sigortası ile sağlanır. Trafik sigortasının olmadığı ise trafik kontrollerinde dahi anlaşılabilmektedir. Böyle bir durumda araç trafik şubesine ait otoparka alınırken trafiğe çıkmasına izin verilmez. Sigorta işleminin yapılması halinde araç kullanımı gerçekleşirken sigorta sorgulama işlemleri yapılarak da kişinin araç hakkında bilgi alımı sağlanabilir. Kişinin kendi aracında olabilecek hasarlar için ise kasko sigortası yaptırması gereklidir.

 

Zorunlu olmamakla birlikte trafik kazalarının yanı sıra, yangın, çalınma ya da çalınmaya teşebbüs durumlarında da kasko hayati öneme sahip olabilmektedir. Ortaya çıkan tüm riskli hallerde poliçeye göre zararlar karşılanırken poliçeler kapsamlı ya da dar olarak da hazırlanabilir. Ödenecek prim tutarlarına göre poliçeler düzenlenirken ana etmenlerin haricinde ek maddelerin konulması ihtimali de vardır. Araç sigorta sorgulama işlemleri için plaka ve kimlik bilgisi yeterli olurken saniyeler içinde gerçekleştirilebilir. Sigortalılık durumunun bitmeden yenilenmesi de zaruri olurken işlemler belirli zaman dilimlerinde yaptırılmalıdır. Araç sigorta sorgulama sayfasında yenilenmenin olmaması durumunda fiyat farkları doğarken aracın kaza geçmişi de ödenecek primlerin fazla olmasını beraberinde getirir. Ancak belirli bir süre kazaya karışılmamasıyla hasarsızlık indirimi kazanılarak araç kasko sigortası yaptırılabilir. Kişinin hastalıklarla karşılaşması halinde ise masrafların karşılanması adına özel sağlık sigortası sahibi olması da sigortalı açısından bir başka önemli husustur.

 

 

Kredi Talebinde Yapılan Zorunlu Sigortalar Hangileridir?

 

 

Araç Kredileri Zorunlu Sigortaları - Türkiye'deki Sigorta Uygulamaları

 

 

Gerek araç gerek konut alımlarında bankalar üzerinden kredi talepleri olabilmektedir. Belirli bir kısmın kredi üzerinden ödenmesiyle birlikte bankanın vade ve faiz oranlarına göre ödeme planları çıkarılmaktadır. Ancak en ucuz trafik sigortası hesaplama işlemleri benzeri bazı uygulamalar var olurken kredi taleplerinde kişinin yaptırması gereken sigortalarda yazılı olarak belirtilmektedir.

 

 

Konut Kredileri Zorunlu Sigortaları

 

 

Çoğu zaman konut kredi kullanımlarında zorunlu sigortalar öne çıkarken burada iki önemli husus vardır. Birincisi kişinin krediyle satın alacağı konutla ilgilidir. Konut için DASK yani zorunlu deprem sigortası talebi söz konusu olurken kişinin bunu yaptırması hali hazırda gereklidir. Diğeri ise krediyi alan kişiye ait hayat sigortasıdır. Kişinin ölmesi halinde borcun sigorta üzerinden temin edilebilmesi için birçok banka hayat sigortası yaptırılması da talep edebilmektedir. Sigorta işlemleri çoğu zaman bankaların iş birliği içerisinde olduğu sigorta acenteleri üzerinden gerçekleştirilir. Bu durumdan dolayı kredi kullanımlarında maliyetler artarken hayat sigortası yaptırılan kişinin krediyi düzenli olarak ödeyebilmesi de zaruri hale gelir.

 

 

Araç Kredileri Zorunlu Sigortaları

 

 

Araç için kullanılacak kredilerde ise zorunlu trafik sigortası için en ucuz trafik sigortası hesaplama işlemleri internet üzerinden yapılabilir. Kredi kullanımları bitimine kadar aracın bankaya ait olmasından ötürü de her türlü olumsuz duruma karşı kasko isteme durumu olabilmektedir. Bir zorunluluk değil, bir istek olarak talepler iletilirken yine de kredi verme şartları arasında bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sayede aracın başına gelebilecek her türlü olumsuz duruma karşı banka kendisini güvenceye almaktadır. Zorunlu trafik sigortası işlemlerinde aracın modeli ve geçmiş kullanımlarının sorgulaması da yapılır. Kişi üzerine kaza kaydı bulunması hallerinde de sigorta primleri çok daha büyük risk içermesinden dolayı yüksek tutulur. Ancak kazasız geçirilen her yıl ile birlikte daha düşük tutarlarda prim ödemesi gerçekleşir. Zorunlu trafik sigortası haricinde araç kredi kullanımlarında kasko durumu var olurken yeni araçların dışında eksper kontrolleri sonrasında ikinci el araçlarda da sigorta durumu vardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Findeks Nedir? Findeks bireyin veya bir kurumun finansal…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz