Türkiye’de Uygulanan Sigorta Çeşitleri

08 Haziran 2020 Pazartesi, 09:05
sigorta çeşitleri 642x320 - Türkiye'de Uygulanan Sigorta Çeşitleri

Türkiye’de Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Farklı amaçlar doğrultusunda hazırlanan poliçelerle teminat altına alınan durumları kast eden sigorta ürünleri kendi içinde farklı maddelere sahiptir. Yaptıran kişi, yaptırma amacı ve yaptırma süreçleriyle ilgili değişkenlikler söz konusu olurken tüm risklerin güvence altına alınması da ihtimal dahilindedir. Sigorta süreçlerinde başvurular neticesinde poliçeler oluşturulur. Poliçe ve eklerinde prim bilgisiyle birlikte hangi durumlarda ve hangi tarihlerde sigortanın devam ettiği bilgisi de vardır. Olası sigorta süreçlerinin doğru uygulanması için bu maddelere uygun durumların yaşanması gerekir. Aksi durumda ise hiçbir şekilde sigorta şirketlerinin zarar karşılama zorunluluğu olmayacaktır. Bundan ötürü sigorta çeşitlerinin birçoğunda ana etmenler haricinde ek koşulların yer alması da belirli bir prim artışı sonucunda gerçekleştirilebilir. Sigorta çeşitleri kısmına geçmeden önce sigorta nedir tanımlama yapalım.

 

 

Sigorta Nedir?

 

 

Sigorta nedir ve çeşitleri nelerdir - Türkiye'de Uygulanan Sigorta Çeşitleri

 

 

Sigorta şirketleri ya da şirketlere bağlı olarak çalışan acenteler aracılığıyla yapılan süreçlerle sigorta nedir ve çeşitleri nelerdir soruları rahatlıkla yanıtlanabilmektedir. İnsanların sahip oldukları nitelikleri, değerleri kaybetmeleri halinde maddi boyuttaki kayıpların geri verilmesi sürecini kapsayan sigorta sektörü her geçen gün büyümesini devam ettirir. Sigorta nedir sorusuyla birlikte sigorta sonucunda kazanılacak hususlarda önem taşır. Öncelikli olarak yaptırılması birçok yönden zorunlu sigortalar olduğu gibi, çeşitli risklerin alınmasına gerek bırakmayan sigorta türleri de bulunur.

 

Sigorta nedir ve çeşitleri nelerdir sorusuna yanıt vermeden önce bu işlemlerin profesyonel kişiler aracılığıyla sağlıklı bir şekilde yapıldığı bilinmelidir. Farklı sigorta şirketleri ve onlara bağlı çalışan acenteler aracılığıyla sigortalar hakkında bilgi alınabilir, işlemlerin hemen hepsi online olarak da yapılabilir.

 

 

Ülkemizde Uygulanan Sigorta Çeşitleri

 

 

tarım sigortası tarsim - Türkiye'de Uygulanan Sigorta Çeşitleri

 

 

Hali hazırda sigorta şirketlerinde var olan sigorta ürünleri birçok bakımından geniş yelpazelidir. Şirket kalitesine göre değişkenlikler söz konusu olurken poliçe ve teminatlara göre ana etmenlere ek hususlar dahil edilebilmektedir. Böylelikle süreçler tamamlanırken şirketlere bağlı olarak faaliyet yürüten sigorta acenteleri de sigorta ürünleri tanıtımları ve pazarlamaları gerçekleştirilir. Tarım, Ticari ve Bireysel olarak üç ana grupta sigortalar sınıflandırılabilir.

 

 

Tarım Sigortaları

 

Sigorta nedir sorusunun ardından yapılacak seçimlere göre sigortalar hakkında fikir sahibi olunabilir. Tarım sigortaları, çiftçi ve üreticilerinin desteklenmesi açısından önem taşır. Büyükbaş hayvanlara özel sigortalar bulunduğu gibi küçükbaş hayvanların kayıp hallerine ilişkinde tarım sigortaları mevcuttur. Ayrıca bitkisel ürün sigortaları ve sera sigortaları diğer çeşitleri arasında listelenir. Sigorta çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtlanmasının ardından yapılacak sigorta durumlarında poliçe teminatları da şirketlere göre farklılaşır. Var olan sigortalar çerçevesinde ürün ya da canlıların zarar görmeleri halinde ortaya çıkabilecek tüm zararlar teminat altına alınır.

 

 

Bireysel Sigortalar

 

Sigorta çeşitleri nelerdir sorusuyla birlikte bireysel bazlı değerlendirilebilecek sigortaların sınıflandırması da yapılabilir. Başta hayat sigortası olmak üzere kasko, trafik sigortası, deprem sigortası, sağlık sigortası bu alanda değerlendirmeye uygundur. Trafik sigortası ve deprem sigortası zorunlu olmaları yönüyle diğerlerinden ayrı tutulur. Bununla birlikte kredi kullanımlarında da kasko sigortası çeşitleri nelerdir sorusu da öğrenilirken çoğunlukla yaptırılması da istenebilir. Dar ya da daha kapsamlı olarak kasko yaptırma durumları var olurken araçların yalnızca trafik anında değil, tüm durumlarında koruma sağlanır. Olası yangın, çalınma veya çalınma teşebbüs hallerinde bile doğru kasko sigorta seçimiyle maddi kayıplar önlenebilir.

 

Kasko sigortası çeşitleri nelerdir sorusunun bilinmesi bu açıdan da kıymetlidir. Kasko ile trafik sigortasının farkı ise kaskoda araca gelen tüm zararlar karşılanırken zorunlu trafik sigortasında karşı tarafta bulunan zararların karşılanması gerçekleşir. Bununla birlikte zorunlu olan trafik sigortasına sahip olmayan araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmez. Böyle bir durumun tespiti halinde aracın trafikten men edilmesi söz konusudur.

 

Sigorta şirketlerinin belirli bir prim karşılığında verdikleri sigorta hizmetlerinden başlıcalarından biri olan hayat sigortası çeşitleri nelerdir sorusu da yanıtlanabilir. Öncelikli olarak konut, ticari ya da araç kredileri kullanımlarında bankalar tarafından istenebilir. Bununla birlikte kişinin sağlığıyla ilgili tüm bilgileri poliçe formunda belirtmesi de gerekmektedir. Özel sağlık sigortası da hayat sigortası kapsamında değerlendirirken kredi amaçlı hayat sigortası çeşitleri nelerdir sorusuna verilebilecek yanıtlar arasındadır.

 

Kredi kullanımların süreç işletilirken kişinin kredi ödeme halinde vefat etmesi durumunda borç sigorta şirketi aracılığıyla ödenir. Ancak ölümün şüpheli bulunması halinde ya da kişinin sağlık durumuyla ilgili bazı bilgileri sigorta şirketiyle paylaşmaması hallerinde bu durum geçerli olmamaktadır. Bundan dolayı poliçe beyanları esas kabul edilirken sigorta şirketlerinin cayma hakları da söz konusudur. Bunların haricinde istenilen kişiye hayat sigortası yaptırılabilir ya da sigorta prim borçları da ödenebilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz