Trafik Sigortası Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

09 Haziran 2020 Salı, 09:22
Trafik Sigortası Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli 642x320 - Trafik Sigortası Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Trafik Sigortası Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Trafik sigortası araç alım satımında satın alan kişinin sorumluluğuna geçer. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası olan trafik sigortası her araç için mecburi bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2020 model araçlar için ayrı ikinci el araçlar için ayrıdır. Araç alım satım işleminde sıfır ve 2. el araçlar için trafik sigorta sistemi belirlenmiştir. Aracın noter satışı yapıldığı gün itibarı ile sıfır araçlarda hemen, 2. el araçlarda 15 gün içerisinde zorunlu trafik sigortasının yenilenmesi gerekir. Trafik sigortası satış sonrası satın alan kişiye 15 günlük bir süre tanınması esası ile kanunen uygulamaya alınmıştır. Evrak işleri ile uğraşmak istemeyenler için SBM teklif al uygulaması ile online trafik sigortası yaptırabilirler.

 

 

Trafik Sigortası Satıştan Sonra Yapılmazsa Ne Olur?

 

 

Trafik sigortası araç alım satımında tanınan süre içerisinde yapılmadığında trafikten men cezası ile karşılaşabilir. Sıfır araçlarda noter satışından hemen sonra 2. el araçlarda 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırmayan sürücüler trafik kontrollerinde trafikten men edilerek aracı park alanına çekilir. Bu sorunla karşılaşmamak için AXA, Ziraat, Allianz, Anadolu sigorta trafik sigortası teklif al gibi sigorta şirketlerinini online hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Aracın trafik sigortası yaptırılıp başvurulduğunda ceza ve park ücreti ödeyerek aracını geri alabilir. Araç satışı sonrası trafik sigorta ödemesinde geciken sürücüler %5 oranında faiz ile sigorta öderler. 2020 yılı itibarı ile belirlenen trafik sigorta gecikme cezaları 1 ay gecikme 138 TL, 2 ay gecikme 145 TL, 3 ay gecikme 152 TL olarak belirlenmiştir.

 

Ayrıca e-devlet uygulamasından plakadan sigorta borcu sorgulama işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. Araç alım satımında noter satışından sonra aracı satın alan kişi trafik sigortasını vaktinde ödemek ile yükümlüdür. Kanunen belirlenen oranda sigorta ödenmesi zorunludur. Gecikme halinde faizi ile birlikte ödeme alınır. Trafikte sigortasız olduğunun tespiti halinde trafikten men edilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz