Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

27 Temmuz 2020 Pazartesi, 09:02
Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır 642x320 - Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Trafik sigortası ne zaman yapılır sorusunun yanıtı trafiğe yeni çıkacak araç ve sürekli trafikte olan araçlara göre değişir. Eğer sıfır bir araç satın aldınız ve henüz ilk kez trafiğe çıkılacaksa zorunlu trafik sigortasının hemen yapılması gerekir. Aracın satın alındığı gün sigortanın da yapılması zorunludur. 2. el bir araç satın alınmışsa noter satışı yapılan gün itibarı ile 15 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yapılması gerekiyor. Sürekli trafikte olan ve kullanmaya devam ettiğiniz araçlarınız için ise her yıl zorunlu trafik sigortasının yenilenmesi zorunludur. Trafik sigortasının süresi 1 yıl için geçerlidir. Trafik sigortası ne zaman yapılır sorusu Karayolları Trafik Kanunu 2918 sayılı madde ile trafikte seyreden tüm araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırması zorunludur şeklinde cevaplanır.

 

 

Trafik Sigortası Süresi Geçerse

 

 

Trafik sigortası ne zaman yapılır diye soranlar için süreleri açıkladıktan sonra peki trafik sigorta süresi geçerse ne olur onu açıklayalım. Karayolları Trafik Kanunları trafikte seyreden tüm motorlu araçların zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunda olduğunu hükme bağlamıştır. Bu hüküm gereğince trafik sigortası süresi geçmiş araçların trafikten men edileceği belirtilmiştir. Eğer yeni araç almış ya da sigorta yenileme süreniz geçtiği halde sigortanızı yaptırmamış iseniz trafik görevlileri aracınıza el koyacaktır. Sigortasız araçlar park alanına çekilir ve kişi sigortasını yaptırıp çekici ve park ücretini ödediğinde aracını alabilir. Sigorta süresi geçmiş trafiğe çıkmayan araç için ise aylık %5 oranında faiz uygulanır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortanızı tam zamanında yaptırmanızda fayda vardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Schengen Vizesi Nedir? Schengen bölgesi, Avrupa bölgelerinin çoğunu…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz