Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

07 Temmuz 2020 Salı, 08:32
Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır 550x320 - Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Trafik sigortası süresi Karayolları Trafik kanunları uyarınca 1 yıl olarak belirlenmiştir. Motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası her yıl yenilenmek zorundadır. Trafikte seyreden araçların gün geçtikçe artışı kaza riskini artırdığından zorunlu trafik sigortası konusunda Karayolları Trafik ekipleri oldukça dikkatlidir. Trafik sigortası süresi dolduğu halde yenilemeden trafikte seyrettiğiniz tespit edildiğinde trafikten men edilerek aracınıza el konulur. Park alanına çekilen aracınızı geri alabilmek için trafik sigortanızı yaptırıp otopark ve çekici masraflarını da ödemeniz gerekir. Trafik sigortanızı yenilemediğiniz her gün için faiz alınacaktır. Trafiğe çıkmasanız bile aracınızın zorunlu trafik sigortasını yenilemeniz gerekir. Zira faizi ile birlikte yüklü bir meblağ ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 

Trafik Sigortası Süresi Geçerse

 

 

Trafik sigortası süresi geçtiğinde geciktirdiğiniz her ay için %5 faiz ödemek zorunda kalırsınız. Sigorta süreniz geçtiği halde trafikte seyrettiğiniz tespit edildiğinde ise aracınız trafikten men edilecektir. Bu nedenle zorunlu trafik sürenizi her yıl yenilemeniz gerekir. Sigorta sürenizi takip edebilmeniz için internet ortamında trafik sigortası sorgulama sistemleri vardır. Bu uygulamayı kullanarak ne kadar süreniz kaldığını görebilirsiniz. Ya da profesyonel bir sigorta acentesine trafik sigortası yaptırmış iseniz sigorta gününüz yaklaştığında mail, mesaj ya da telefon ile size ulaşarak hatırlatma yapacaktır.

 

Böylece zorunlu trafik sigortası günü geçip faiz ve cezaya tabi olmadan sigortanızı yenileyebilirsiniz. Sigortalı olduğunuzda trafikte korkusuz ve güvenli bir şekilde seyredebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz