Ticari Kredi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

01 Şubat 2019 Cuma, 21:26
Ticari Kredi Nedir başvuru nasıl yapılır 642x320 - Ticari Kredi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Ticari Kredi Başvurusu

Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden olan ticari kredi, işletmelerin ya da firmaların kendilerini büyütmek ve geliştirmek için faaliyetlerini yürütmesi için kullandığı bir kredi türüdür. Ticari anlamda faaliyetlerde bulunacak olan ve ticari sicil belgesi olan bütün işletmeler ticari kredi kullanma hakkına sahiptir. Ancak burada ticari kredi kullanacak olan işletmenin güvenilirliği söz konusudur. Bankalar ticari kredi kullandırırken, firmaların dönemsel finansman raporlarını incelemekle yükümlüdür. Bu finansman raporlar ticari kredi kullanımına uygunsa kredi verilir. İşletmelerin ödeme gücünü ölçen raporlar, ihtiyaç sahibi işletmelere güven içerisinde verilir.

 

Ticari Kredi Hizmetleri

 

Banka sektöründe yetkililer bireysel ve ticari müşterilerine farklı hizmetler sunar. Bunun nedeni Ticari müşterilerin uzun süreden beri ticari faaliyetlerin yürütmesidir. Ticari kredi kullanımı talepte bulunan bir gün içerisinde belirlenir ve raporlar uygunsa kısa süren bir işlemle sonuçlanır. Ticari kredi kullandırma hizmetlerinde işletmenin çek, senet gibi ödemelerini vadesinde yapmış olmaları önem taşır.

 

Ticari Kredi Kartı Başvurusu

 

İşletme sahipleri ticari kredi kullanmak istediklerinde, sadece bir banka değil bir kaç bankaya başvururlar. Ticari kredi başvuruları telefonla, talimatla ve e-posta yöntemiyle yapılır. Ancak banka şubeleri yolu ile ticari kredi başvurusu yapmak uzun bir zaman alır. Çünkü şirketler gün içerisinde müşteri temsilcileriyle diyalog halindedir. İşletme sahipleri internet bankacılığını kullanarak ticari kredi başvurusu yaparlar. İnternet bankacılığı sistemi ile başvurulan ticari kredinin ne aşamada olduğunu kontrol ederler.

 

Ticari Kredi Sözleşmesi

 

Değerlendirilen kredi raporları sonucunda işletmenin kredi ödeme gücü gibi prosedürler olumluysa ticari kredi kullandırma yapılır. Bankaların ticari kredi başvurusu için hazırladığı sözleşme imzalanarak kredi kullandırımı yapılır. Şirket yetkilileri ticari kredi kullanımı için gerekli olan sözleşmeyi imzalarken sözleşmede yer alan bütün şartları kabul etmiş olur.

  KOSGEB Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

Bankalar ticari kredi kullanımı için ölçülen raporlarla işletmenin ödeme gücü oranında bir kredi limiti belirler. İşletme sahipleri bankaların tanımlamış olduğu bu limitler doğrultusunda ticari kredi kullanımı hizmetini almış olur. Limit derecesi büyük olan işletmelerin ticari kredi kullanımı Bankalar tarafından olumlu olarak karşılanır. Kullanılan ticari kredinin zamanında ödenmesi işletme sahiplerine avantaj sağlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Senetle Araba Almanın Yolları Zaman geçtikçe araç alımı…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz