Teminat Göstererek Kredi Çekme

17 Kasım 2018 Cumartesi, 19:18
teminat göstererek kredi çekme ipotekli kredi 642x320 - Teminat Göstererek Kredi Çekme

Teminat Karşılığı Kredi

Acil para lazım diye bankalara kredi başvurusu yapan kişilerin; kredi puanı düşük olması, gelir yetersizliği gibi durumlarda ek teminat ihtiyacı olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşan kişiler kredi alabilmesi için teminat getirmesi gerekmektedir.

Peki, teminat ne demektir? Kredi teminatı ne anlama gelir? Teminat göstererek kredi çekme nasıl olur? Şimdi bu sorulara cevap arayacağız.

 

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

 

Kredi teminatı; kredinin güvencesi olarak görülen bir kavramdır. Genel olarak bankaların ek güvenceye ihtiyaç duyduğu durumlarda gerçekleştirilir.

 

teminat göstererek kredi çekme ipotekli kredi - Teminat Göstererek Kredi Çekme

Teminat ile talep edilen kredinin olumlu olarak sonuçlanma olasılığı artar. Bunun haricinde; konut veya taşıt kredisi kullanırken de bankalar sizden teminat olarak krediye konu varlığı rehin alabilir. Ayrıca gerekli duyulması halinde şahsi kefalete de ihtiyaç duyulabilir. O halde bankalarda geçerli olan teminatlar nelerdir?

 

Kredi kullandırırken bankaya sunabileceğiniz teminatları şöyle sıralayabiliriz:

 

Şahsi Kefalet Teminatı

Teminat göstererek kredi çekme işlemlerinin ilk başında şahsi kefalet yer almaktadır. Kişinin şahsi olarak kefil olduğu kredileri ifade etmektedir. Genelde müteselsil olarak ifade edilen bu kefillikte kredi çekenin borcuna, kefil tutarı kadar sorumlu olursunuz. Yani; şahsi kefalet tutarı imzaladığınız sözleşmede belirtilen tutar kadardır. Genel olarak ise bankalar; aylık veya yıllık geliri olan bireyleri kefil olarak kabul etmektedir. Özel durumlar haricinde bankalar, herhangi bir geliri bulunmayan kişileri kefil olarak kabul etmezler. Ayrıca kredi taleplerinin sorunsuz gerçekleşebilmesi için kefil olacak kişinin kredi değerliliği de önemlidir. Kredi notu düşük olan kişiler hem kredi çekerken zorlanırlar hem de kefil olurken olumsuz cevap alabilirler. Bu sebeple, kefil olacak kişinin de kredi notu yüksek olmalıdır. Teminat göstererek kredi çekme yöntemlerinden bir başkası ise maddi teminat göstererek kredi çekme yöntemidir.

  Vadeli Hesaba En Yüksek Faiz Oranı Veren Bankalar

 

Maddi Teminatlar

Şahsi kefaletler haricinde bankalara maddi teminat da sunmanız mümkündür. Maddi teminatlar ise kendi arasında ayrılmaktadır. Bankacılık Kanunu nda adı geçen ve resmi olarak geçerli olan  maddi teminatları şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Vadeli veya vadesiz mevduat hesapları
 • Nakit gibi değerli mevduatlar
 • Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili, Eurobond, Kira Sertifikaları
 • Yatırım Fonları
 • Altın hesapları
 • Gayrimenkul, tarla, bahçe, iş yeri gibi taşınmazlar
 • Araç, gemi, traktör gibi taşınır varlıklar
 • Senet, çek, teminat mektubu
 • Ticari araç plakası
 • Hayvan rehin tescili
 • Kredi Garanti Fonu – KGF Teminatı
 • Alacak temliki
 • BES, hisse senedi gibi yatırım araçları

 

Video: İpotekli İhtiyaç Kredisi

 

 

Bu teminatlar bankacılık kanununa göre geçerli olan teminatlardır. Bu teminatların bankalarda geçerli olabilmesi için belli bir oran bulunmaktadır. Örneğin; 2018 yılında bir evin değeri 100.000 tl ise bunun maddi teminat olarak değeri evin ekspertiz değerinin yüzde 80’idir. Bu marj oranı sabit olsa da yukarıda sayılan teminatların marj oranları bankadan bankaya değişebilmektedir. Bu sebeple, teminat göstererek kredi çekme işlemi detayları için banka ile görüşmenizde fayda vardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı? Piyasa ve borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz