Temettü Verimi Yüksek Hisseler

10 Şubat 2021 Çarşamba, 08:48
Temettu verimi en yuksek sirketler 642x320 - Temettü Verimi Yüksek Hisseler

Temettü Primi Yüksek Hisseler

Tanım olarak bakıldığında temettü bir işletmeye ait elde edilen dönemlik kardan şirket ortaklarına hisse senedi ya da nakit şeklinde pay verilmesidir. Kar payı olarak da bilinen bu işlemde pay ödeme her bir ortağın pay hakkına göre yapılır. Geçerli olan temettü oranları şirketlere ait yılsonu bilançoları esas alınarak belirlenir. Bu nedenle yatırımcılar tarafından sıklıkla takip edilir. Peki, Temettü verimi yüksek hisseler hangileridir?

 

 

Temettünün Avantajları Nelerdir?

 

 

Temettünün avantajları hisse türüne göre farklılık gösterir. Temel olarak hisseler kendi içerisinde normal hisse ve pay dağıtan hisse olmak üzere ikiye ayrılır. Normal hisselerde kar payı hissenin değeri arttıkça artmaktadır. Diğer hisse türünde ise kar dağıtımı belirli zamanlar içerisinde yapılmakta ve bu durum bazı firmalarda ciddi rakamlara ulaşmaktadır. Böylece yapılan doğru temettülü hisse alımı ile yatırımcılar avantajlı fırsatlar elde edebilirler. Elde edilecek kazanç doğrudan yatırımcının yaptığı tercihler ile ilgilidir. Riskten etkilenme oranı genellikle biraz daha düşükken kazanç elde etme durumu her zaman biraz daha yüksektir. Temettü verimi yüksek hisseler listesine geçmeden önce sizlere temettü zamanı hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

 

 

Temettü Ne Zaman Verilir?

 

 

Temettü dağıtımı için bir alt oran belirlenmektedir. Buna göre işletmeye ait yıllık net kazancın minimum yüzde 20’si kadar dağıtım yapılmaktadır. Bu oranın daha yüksek olması işletmeye bağlı bir durumdur. Eğer temettü dağıtılmayan hisseler alındıysa ilgili kar payı hesaba otomatik olarak aktarılacaktır. Dağıtım sonrası işlem yapıldıysa bir sonraki temettü dağıtımı beklenmelidir.

 

 

Temettü Verimi Yüksek Hisseler

 

 

Temettu veren hisseler listesi - Temettü Verimi Yüksek Hisseler

 

 

Temettü verimi en yüksek olan şirketler ve hisseleri incelendiğinde on yıllık ortalama temettü verimi, son üç yıllık ve son beş yıllık ortalama temettü verimi, son on yıl içerisinde kaç kere temettü dağıttığı ve son beş yılda kaç kez kar payı dağıttığı gibi noktalar incelenir. Twitter da Gizmen Nalbantlı nın araştırması baz alınarak hazırlanan bu listede Temettü verimi yüksek hisseler hangileri inceleyebilir, potansiyel hakında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Temettü verimi yüksek hisseler içinde 10 yıllık ortalama temettü verimi ele alındığında Isyat, Crdfa, Oyakc, Petun, Ismen, Psdtc gibi hisseler ilk sıralarda yer almaktadır. Bunlar içerisinde yer alan Isyat hissesi son beş yıl içerisinde toplam beş kere hisse dağıtmış ve son beş yıllık ortalama temettü verimi %18,05 olarak açıklanmıştır.

 

OYAKC hissesinde ise son beş yıl içerisinde dört kere dağıtım yapılmıştır. İnşaat malzemeleri endüstrisinde hizmet veren firma enerji dışı mineraller sektöründe yer almaktadır. Hisseye ait bir yıllık değişim %53,2 olarak ifade edilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz