Temettü Verimi En Yüksek Hisseler ve Temettü Tahminleri

27 Ocak 2020 Pazartesi, 09:00
Temettü Verimi En Yüksek Hisseler ve Temettü Tahminleri 642x320 - Temettü Verimi En Yüksek Hisseler ve Temettü Tahminleri

Temettü Verimi En Yüksek Hisseler ve 2020 Temettü Tahminleri

Borsa, yalnızca hisse senetlerinin alınıp satıldığı bir yer değildir. Aslında borsanın temel mantığı hisse senetleri halka arz edilmiş bir şirkete ortak olmak üzerine kuruludur. Herhangi bir şirketin hissesini alan yatırımcılar, ilgili şirket hissesi düşüş yaşadığında zarar edebilir. Tersi durumda ise söz konusu şirketin hisseleri yükseldiğinde ya da o şirket yıllık bazda kazanç elde ettiğinde yatırımcılar da bu kazanca ortak olurlar. Şirketin genellikle son bir yıllık kazancı karşılığında yatırımcılarına dağıttığı kar payına temettü adı verilir. Temettü nakit olarak dağıtılabileceği gibi bedelsiz hisse senedi olarak da dağıtılabilir. Temettü verimi yüksek hisselerin dağıttığı temettü miktarı genel olarak daha fazladır.

 

 

 Temettü Verimi En Yüksek Hisseler Hangileridir?

 

 

Borsada uzun vadeli yatırım stratejileri - Temettü Verimi En Yüksek Hisseler ve Temettü Tahminleri

 

 

Hisse senedi temettü verimi borsada işlem gören hisse adedine düşen kar payı miktarının ilgili hissenin pazar fiyatına bölünmesi ile elde edilen orandır. Temettü verimi; portföy miktarı, hisse maliyeti ve şirket kazancı gibi bazı faktörlere göre değişebilir. Piyasada uzun vadeli yatırımcılar hisse senedi seçimi yaparken temettü verimi yüksek şirketlerin hisselerine yatırım yapmaya özen gösterirler. Temettü verimi yüksek hisselerin maliyeti uzun vadede sıfıra yaklaşır. Peki, temettü verimi en yüksek hisseler hangileridir?

 

Hisselerin son 5 yıllık temettü dağıtım performanslarına bakıldığında OYAK grubu hisselerinin en başta yer aldığı görülüyor. Buna göre OYAK Grubu’na bağlı Adana Çimento (A) ve Ereğli Demir Çelik şirketlerinin yüzde 100’ün üzerinde temettü dağıttığı rahatça fark edilebiliyor. Bu iki şirketin yaklaşık yüzde 20 civarında temettü verimliliğine sahip olduğu görülüyor. Bu hisseleri ise T.Tuborg, Vestel Beyaz Eşya, İş Yat. Ort., Sodaş Sodyum Sanayii, Aksigorta, Despec Bilgisayar, Alkim Kağıt, Panora GMYO, Tüpraş ve Akmerkez gibi şirketler takip ediyor. Bu hisselerin temettü verimliliklerinin yüzde 10’un üzerinde olduğu görülüyor.

 

 

 

 

 2020 Yılı Temettü Potansiyeli En Yüksek Hisseler Hangileridir?

 

 

Hisselerin karlılığı ve diğer önemli faktörler değişmediği sürece temettü verimliliklerin de yaklaşık aynı oranda olduğu gözlemleniyor. Bu nedenle 2020 yılı temettü verimi yüksek hisseler ile ilgili analiz yapıldığında yine ilk sıralarda Vestel Beyaz Eşya, Ereğli Demir Çelik ve Adana Çimento şirketlerinin yer aldığı görülüyor. Bu 3 şirketin 2020 yılında temettü dağıtma potansiyelinin ortalama olarak yüzde 10’dan yüksek olduğu öngörülüyor. Bu hisseleri ise Petkim, Ford Oto Sanayi, Tekfen Holding ve Türk Telekom gibi köklü şirketlerin takip ettiği görülüyor.

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz