Telefon Faturası Kredi Notunu Etkiler Mi?

12 Nisan 2021 Pazartesi, 08:54
Odenmeyen Faturalar Kredi Notunu Etkiler Mi 642x320 - Telefon Faturası Kredi Notunu Etkiler Mi?

Ödenmeyen Faturalar Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notu kişinin finansal geçmişini ortaya koyan bir tür puanlama sistemidir. Ülkemizde bu notlar Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde tutulmakta olup her birey için kredi notu farklılık gösterir. Bunun sebebi ödeme alışkanlıklarının kişiden kişiye değişmesidir. Kredi kartı borcunun ödenmemesi ya da kredi taksitlerinin aksatılması kredi notunun düşmesine sebep olur.

 

2014 yılında yapılan bir düzenleme ile birlikte ödenmeyen telefon faturası borçları da kredi notunu etkileyecektir. Yani bankalara ödemeler düzenli yapılsa bile aylık telefon faturası borçları düzenli ödenmediğinde kredi notu olumsuz yönde etkilenecektir. Bu durum faturalı telefon alımlarında geçerli olup, elektrik ve doğalgaz faturaları ödemeleri için geeçrli değildir. Bundan dolayı faturalar da dahil olmak üzere tüm borçların zamanında ödenmesi gerekir.

 

 

Faturalar Kredi Notunu Ne Kadar Etkiler?

 

 

Telefon faturasının ödenmemesi durumunda kredi notu düşer fakat bunun ne kadar olacağı ile ilgili net bir açıklama yoktur. Eğer bu gecikme uzun dönemli olursa puanda ciddi oranda bir düşüş yaşanır. Bir iki aylık gecikmeler için fazla bir düşme olmaz. Bu durum tüm fatura türlerini kapsar.

 

Düşük kredi notunu yükseltmek için bütün borçlar kapatılmalı ve limiti az olan bir kredi kartı alarak ödemelerini aksatmadan yapılmalıdır. Ayrıca düşük tutarda kredi kullanılmalı ve yine aynı şekilde eksiksiz, zamanında ödenmelidir. Bu davranışlar ödeme ve borç alışkanlıklarının düzeltildiğinin bankaya gösterilmesini sağlayacaktır. Böylece kredi notu zamanla da olsa yükselecektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz