T.C. Kimlik No. İle Anlık SGK Borç Sorgulaması Yapmak

27 Kasım 2019 Çarşamba, 20:38
TC Kimlik No SGK Borç Sorgulama 642x320 - T.C. Kimlik No. İle Anlık SGK Borç Sorgulaması Yapmak

SGK Prim Borcu Nedir?

Özel sektörde çalışanlar için oldukça önemlidir prim borcunun yatırılması.İşverenlerin, işçilerine ödediği ücrete ek olarak ödediği ücrete prim denir. Çalışanlar, sigorta dahilinde belirlenen prim gününü doldurarak emekli olurlar. Bu prim ücreti, isteğe bağlı olarak kişi çalışmıyorsa da ödenebilir.

 

SGK’ya başvurarak sigorta primleri tamamlanması esasında belirli şartlar ile birlikte kişi emekli olabilir. Peki, SGK borç sorgulama kolayca nasıl yapılır? Prim, emekli olmanın temel taşlarından biridir. Geçmişe ait prim borcu için TC kimlik no ile internet üzerinden sorgulayarak bilgi alınabilir. SGK borç sorgulama tc ile için yapmanız gerekenler ise şöyledir:

 

Genel sağlık sigortası ile birlikte kişilerin sağlığını koruması adına riskleri sağlayan sigorta türü de, prim borcu dahilinde yenilenebilir. 2012 yılından beri işlemde olan GSS reformu, sigortalıların bağlı olduğu güvenlik kuruluşunun sağlık hizmetlerinden biridir. İşçinin çalıştığı kurum tarafından ödenen bu prim tutarı, yükümlü kişiler tarafından çalışmayan kişiler tarafından da ödenebilmektedir. SGK prim borcu olan kişiler, kolay biçimde borçlarını sorgulayarak giderebilir; ardından da emekliliğe geçebilirler.

 

 

SGK Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

 

 

SGK Prim Borcu Nasıl Sorgulanır - T.C. Kimlik No. İle Anlık SGK Borç Sorgulaması Yapmak

 

 

SGK, e-devlet sistemi üzerinden çalışanlarına bilgi ve duyuruları online olarak duyurmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapmanızın ardından “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” kısmına tıklayın. Sonrasında ise belirlenen tarihleri seçin. Eğer adınıza ait herhangi bir SGK prim borcu var ise; sistem ekranında karşınıza çıkacaktır.

 

Eğer borcunuz yok ise, toplam priminizi öğrenmek için de aynı şekilde e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz sigorta kurumuna dair çeşitleri belirterek (4B, 4A veya 4C) prim dökümantasyonuna ulaşabilirsiniz. Detaylıca analiz ekranının yanı sıra prim sayınız ve aylara bölünmüş prim durumunuzu inceleyebilirsiniz. Ayrıca SGK hizmetleri altından SGK ödemeleri sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

TC Kimlik No SGK Borç Sorgulama Tıklayın

 

 

Nasıl Emekli Olunur?

 

 

Nasıl Emekli Olunur - T.C. Kimlik No. İle Anlık SGK Borç Sorgulaması Yapmak

 

 

Emekli olmak için işçilerde olması gereken 3 koşul bulunmaktadır. Bunlar;

 

  1. Sigorta süresi
  2. Doldurulan prim günü sayısı
  3. Yaş şartı

 

2019 yılı itibari ile 1999-2008 yılı arasına denk gelen kişiler için 7000, 2011 yılı sonrası için ise 5400 gün primini dolduranlar diğer şartlar sağlandığı taktirde emekli olabiliyor. Kadınlar 61, erkekler ise 63 yaşını doldurarak 5400 prim gününe dayalı olarak emekli olabilirler. Ayrıca belirlenen koşullara göre sigorta kapsamında SGK prim borcu olan kişilerin emeklilikleri gecikebilmektedir. Gerekli koşullar sağlandığı taktirde başvuru yapılarak emekli olunabilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz