SPK Uygunluk Testinin Önemi

02 Şubat 2020 Pazar, 09:00
SPK Uygunluk Testi 642x271 - SPK Uygunluk Testinin Önemi

SPK Uygunluk Testi Nedir?

SPK uygunluk testi yatırım kuruluşları veya aracı kurumlar tarafından yatırımcıların risk algısını ve profilini belirlemek için uygulanan, soruları Sermaye Piyasası Kurulu’nca (SPK) hazırlanan testin adıdır. SPK tarafından genel müşterilere uygulanması talep edilen uygunluk testinin diğer adı SPK uygunluk anketidir.

Uygunluk testinin temel amacı, yatırımcıların ihtiyaçlarını belirlemek ve onların bilgi seviyelerine göre çözümler üretmektir. SPK uygunluk testi yapılan bir yatırımcının risk anlayışı genel itibariyle tespit edilebilir. Böylece yatırımcıların borsa, forex ya da VİOP gibi hangi para piyasasında yatırım yapmalarının daha doğru olduğu tespit edilebilir.

 

 

SPK Uygunluk Testi Soruları

 

SPK Uygunluk Testi Soruları - SPK Uygunluk Testinin Önemi

 

 

SPK uygunluk testi kullanıcıların genel kişisel bilgileri ile ekonomi hakkındaki bilgi ve tecrübelerine yönelik sorular içeren anket tarzında bir testtir. Uygunluk testinde öncelikle yatırımcıların yaşı, mesleği ve eğitim durumu gibi genel kişisel bilgiler içeren sorular yönetilir. Daha sonra, teste tabi tutulan kişilere yatırımlarını hangi sürelerde yapmayı planladığı, hangi riskleri alabildiği ve getiri beklentileri hakkında sorular sorulur. Ayrıca yatırımcıların geçmiş yatırım tecrübeleri ve son bir yıl içerisindeki yaptıkları yatırım miktarı gibi konulara dair sorular da yöneltilir.

 

 

SPK Uygunluk Testi Zorunlu Mu?

 

 

SPK uygunluk testi sonuçları gerektiğinde kullanılmak üzere elektronik ortamda kayıt altına alınır. Ancak, SPK uygunluk testi sonuçları öncelikle aracı kurum tarafından mutlaka kontrol edilir. Yatırımcı için uygun olmayan bir yatırım tercihi söz konusu olduğunda aracı kurum tarafından ilgili kişiye yazılı olarak mutlaka uyarı yapılır. Ancak, anketi yapan yatırım kuruluşu veya aracı kurum tarafından müşterilere doğrudan yatırım tavsiyesinde bulunmak yasaktır. Diğer yandan, yatırımcılar kararlarını değiştirmemekte ısrar ederlerse, bu kişilere hizmet verip vermeme kararı aracı kuruma aittir.

 

Aracı kurum böyle bir durum söz konusu olduğunda müşteriden üzerinde müşterinin adı, soyadı ve imzası bulunan ‘Uygunluk Testi Sonucuna Rağmen İşlem Yapma Talebi’ adı verilen evrakı talep etmelidir. Müşteri bu evrakı imzaladıktan sonra işlem yaptığı piyasanın risklerini kabul etmiş olur. Aracı kurumlar ise bu müşterilere herhangi bir yatırım tavsiyesi vermeden diledikleri piyasada hizmet vermeye devam edebilirler.

 

Not : Anket detaylarına buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz