Spekülatif Hisseleri Nasıl Tespit Edersiniz?

05 Haziran 2021 Cumartesi, 23:44
Spek Hisse Nasil Bulunur 642x320 - Spekülatif Hisseleri Nasıl Tespit Edersiniz?

Spek Hisse Nasıl Bulunur?

Hisse senedi grafiğine bakıldığında anormal bir durum fark edilir. Gerçek değerlendirmenin çok üzerinde, olması gereken fiyatın çok fazla üzerinde olduğu görülür. Bazen de durum tam tersidir. Olması gereken durumun çok fazla altında olduğu tespit edilir. Her iki durum da spekülatif hisse olduğunun kanıtıdır. Bu durum göze yapay gelmektedir. Hemen fark edilir. Küçük yatırımcılar için uzak durulması gereken hisse senedidir.

 

Spekülatif hisseler sığ hisse olarak adlandırılmaktadır. Alınması gereken hisse sayısı ya da oranı oldukça azdır. Az hisse demek az sayıda kişinin bu hisselerin değerini oynatması anlamına gelmektedir. Küçük yatırımcılar bu tür hisselerde batar. Kişinin küçük yatırımcı ise uzak durması gerektiği bir alandır.

 

 

Borsada Spekülatif Hisseler

 

 

Uzun grafik incelemesi yapıldığında aralıklı olarak düzenli şekilde hızlı değer kaybı yaşamış olan hisseler de bu gruba dahildir. Analiz yapıldığında yıllık ya da son üç yıllık grafik değerlendirmesi yapıldığında fark edilir. Düzenli şekilde artmış ve bir anda ani yere çakılma göstermiştir. Gene düzenli artış göstermiş ve bir anda ani düşüş göstermiştir. Bu tip belirli istikrarı bulunmayan hisseler de ilgili gruba dahildir.

 

Sadece kayıp yaşayan değil, aynı şekilde değer artışı gösteren spekülatif hisseler de vardır. Bunun için düşüş yaşanmasa da olur. Bir yıllık tablosuna bakıldığında aylarca hissenin kımıldamadığı görülür. Sonra ani bir yükselişe geçer. Bu ani yükseliş aynı zamanda ani düşüşün de habercisidir. En üst noktaya geldikten sonra kademeli şekilde değil, bir anda düşer. Ya bulunduğu noktaya geri gelir ya da bulunduğu noktadan ani düşüşe geçer.

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kriptodan Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu Kripto para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz