Şirketin Hisse Senedi Sayısı Nasıl Bulunur?

17 Mayıs 2021 Pazartesi, 01:00
Bir Sirketin Lot Sayisi Nasil Bulunur 642x320 - Şirketin Hisse Senedi Sayısı Nasıl Bulunur?

Bir Şirketin Hisse Senedi Sayısı Nasıl Bulunur?

Şirketin hisse senedi sayısı bulmak isteyen kişiler için basit bir yol ile hesaplama yapılmıştır. Bu sayede sizler de bu sayıyı bulabilirsiniz. Basit bir bölme işlemi ile çözümlenecek bir sorudur. Bu soru birçok kapının anahtarıdır. Bu sayede ne kadar talep edilmesi gerektiği görülmektedir. Taleplere karşılık ne kadar verilmesi planlandığı da az çok kestirilebilir. Bu gibi birçok nedenden kaynaklı olarak şirket ile ilgili bilgilere erişmek isteyen kişiler vardır. Özellikle borsada yatırım yapılan şirketin durumunun gözden geçirilmesi ve şirketin değerinin bilinmesi büyük önem arz etmektedir. Şirket değeri ile birlikte almak istediğiniz hisse senetlerinin sayısının bilinmesi de elinizde ileriki aşamalarda ne kadar hisse olduğunun bilgisini verecektir.

 

 

Bir Şirketin Lot Sayısı Nasıl Bulunur?

 

 

Şirketin hisse senedi sayısı bulmak için öncelikli olarak birtakım hesaplamalar yapmak gereklidir. Şirketin açıklanan toplam değeri hisse fiyatına bölünerek bulunur. Şirketlerin değeri günlük olarak açıklanmaktadır. Değer artma ve azalma ihtimaline ilişkin günlük olarak borsa ile birlikte değerini de korumaya çalışan şirketler vardır. Örneğin A firmasının değeri 9 milyar TL olsun. Güncel olarak açıklamış olduğu hisse senedi değeri 380 TL ise; 9 milyar 380 sayısına bölünür. Çıkan 24 milyon sayısı, bu şirketin hisse senedi sayısını vermektedir. Şirket talepleri toplarken eşit dağıtım mı yoksa oransal dağıtım mı yapacak açıklar. Bununla ilgili olarak, aşağı yukarı ne kadar hisse alınacağının kestirilmesi bu şekilde olmaktadır. Çoğu zaman bunu şirket kendi bünyesinde de açıklamaktadır. Ancak sağlama yapmak isteyenler bu basit yöntem ile sayıyı rahatlıkla bulmaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz