Şirket Analizi Nasıl Yapılır?

24 Nisan 2021 Cumartesi, 08:54
Borsada Sirket Analizi 642x320 - Şirket Analizi Nasıl Yapılır?

Borsada Şirket Analizi Nasıl Yapılır?

Şirket analizi hisse senedi piyasasına yatırım yapmayı planlayan kişiler açısından büyük öneme sahiptir. Bu amaçla analiz yapılırken yönetim ve ortaklık yapısı, şirketin ilgili sektördeki konumu, şirkete ait mali tablolar, ürün özellikleri, Pazar payı gibi kavramlara dikkat edilmesi gerekir. Bunların yanı sıra analizde hangi hisse senedi grubunda bulunduğu, hisse senedinin ortalama işlem hacmi, hisse senedine yatırım yapan yatırımcıların profili ve dağılımı, hangi endekslerde işlem gördüğü, şirketle ilgili basında yer alan haberler ve şirket tarafından yapılan açıklamalar ile yorumlar da yer almalıdır. Bu bilgilerden elde edilecek sonuçlar yatırım kararını doğrudan etkileyecektir. Analiz yapmadan doğrudan yatırıma girmek yatırımcısının ciddi kayıplar yaşamasına yol açabilir.

 

 

Şirket Analizinde Nelere Dikkat Edilir?

 

 

Şirket analizi yaparken hem nitel hem de nicel özelliklere dikkat etmek gerekir. Nicel faktörler arasında geçmiş yıllara ait finansal tablolar ve raporlar ile mevcut durumu ifade eden tablolar vardır. Nitel kısımda ise talep durumu, üretilen mal ve hizmetlere ait özellikler, şirket yönetiminin kalitesi, Pazar payı gibi etmenler ele alınır.

 

Analiz aşamasında bazı göstergelere öncelik vermekte yarar vardır. Bunlar arasında fiyat seyri, hisse senedi trendi, istatistiksel bilgiler, şirkete ait takas dökümleri, hissedeki yabancı pozisyonları, finansal oranlar, şirket bilançosu, iştiraklerin faaliyet alanı bulunur. Bunlar sayesinde şirketin ve hisse senedinin genel görünümü ile ilgili bilgi sahibi olmak mümkündür. Böylece daha doğru bir yatırım kararı verilebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz