Sıfır Araç Alımında Trafik Sigortası Kime Ait?

02 Haziran 2020 Salı, 09:42
Sıfır Araç Alımında Trafik Sigortası Kime Ait 642x320 - Sıfır Araç Alımında Trafik Sigortası Kime Ait?

Sıfır Araçta Trafik Sigortasını Kim Yapıyor?

Sıfır araç trafik sigortası aracı satın alan kişinin aklına takılan önemli sorulardan biridir. Milyarlarca para vererek sahip oldukları araca sigorta yaptırmak isteyen kişiler genel olarak trafik sigortasını bayinin yapmasını beklerler. Fakat bu durum gerçekte öyle olmayabiliyor. Yeni araç sigortası yaptırmak isteyenler ya galerideki sigorta acentasından ya da online trafik sigortası satın al uygulamaları kullanarak internetten sigorta yaptırabilir. Peki, trafik sigortası ücreti kime ait?

 

 

Yeni Alınan Aracın Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

 

 

Genel olarak bakıldığında, uygulamada yeni araç alırken trafik sigortası aracı alan kişiye aittir. Sıfır aracı satın aldığınız galeri ya da bayi zorunlu trafik sigortası yaptırma yükümlülüğü altına girmez. Sıfır araç satın alan kişinin trafiğe çıkmadan önce zorunlu trafik sigortasını ve kaskosunu yaptırması gereklidir. Bunun için internette yer alan sigorta teklif alma programı kullanmak avantajlı olabilir. Sıfır araç sunan birçok galeri ve bayide sigorta temsilcileri hazır bulunur. İsterseniz aracı satın aldığınız anda zorunlu trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz. Ancak poliçe ve fiyat farklılıkları nedeniyle araştırarak yapmanızda fayda vardır. Sıfır araç trafik sigortası ile birlikte kasko yapılması da tavsiye edilir. Kişinin yeni aracını güvence altına alması açısından kasko önerilmektedir.

 

 

Sıfır Araç Alımında Trafik Sigortası Süresi

 

 

online trafik sigortası satın al - Sıfır Araç Alımında Trafik Sigortası Kime Ait?

 

 

Sıfır araç trafik sigortası aracın alındığı tarih itibarı ile hemen yapılması gerekiyor. Sıfır araç satın alan kişi aracı satın aldığı gün itibarı ile hemen zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ile yükümlüdür. İlk defa trafik sigortası yaptıracaklar 2020 yılında 2. el araçlarda araç alımında 15 günlük bir süre tanınmasına rağmen sıfır araçlarda bu süre tanınmaz. Araç satın alındığında hemen sigorta yapılması istenir.

 

Sıfır aracın fiyat ve değeri yüksek olduğundan aracın korunması amacıyla zorunlu trafik sigortasının yanı sıra kasko yaptırması da uygun olacaktır. Yeni alınan araçlarda trafik sigortası , sıfır araç alan kişi daha önce kullandığı aracı satmış ise devam eden sigortasını belirli şartlar ile yeni aracın sigortasına aktarabilir. Ya da yeni bir sigorta poliçesi ile zorunlu trafik sigortasını yaptırabilir. İlk kez araç sigortası ücreti sıfır araçlarda 2. el araçlara göre çok daha yüksek olur. Aracın fiyat olarak değeri ve bulunduğu şehir gibi kriterler göz önünde bulundurularak sigorta fiyatı belirlenir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz