Sevdiklerinize Ek Kart Başvurusu Yapmanın 4 Kolay Yolu

16 Haziran 2019 Pazar, 14:20
Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır 642x320 - Sevdiklerinize Ek Kart Başvurusu Yapmanın 4 Kolay Yolu

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı artık dünyada çok büyük bir kesim tarafından kullanılan ve ihtiyaç haline gelen bir harcama aracıdır. Kredi kartları arttıkça ailede kredi kartına ihtiyaç duyan kişi sayısı da artmaktadır. Bu kişilerin başında ailelerde gelir elde etmeyen, çalışmayan kişiler sayılabilir. Örneğin üniversite öğrencisi olarak başka bir şehirde ya da ülkede öğrenim gören kişinin kredi kartı ihtiyacı olduğu bir gerçektir ancak geliri olmadığı için kendi adına alabileceği kredi kartı limitleri tatmin edici olmayabilir. Buna çözüm olarak ailesinde düzenli gelire sahip ve kredi kartı olan bir bireyin kredi kartı üzerine çıkarılacak bir ek kartı rahatlıkla kredi kartı olarak kullanabilir. Ek kartlar mutlaka bir kredi kartına bağlı olmak zorundadırlar. Ek kart için ayrılan limit ana kredi kartından daha az olarak belirlenebileceği gibi aynı miktarda da belirlenebilmektedir. Bu makalemizde ek kredi kartı başvurusu ile ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Ek kart nedir ? Öncelikle bu konuya bir açıklık getirelim. Bir kredi kartına bağlı olan ancak fiziksel olarak kredi kartından ayrı olduğu için başka kart numarasına sahip olan karta ek kart denir. Yani ek kart hali hazırda mevcut olan bir kredi kartının üzerine çıkartılır. Ek kart çıkartmak için genellikle bankalar 18 yaşından büyük olma şartı koşarlar ancak bazı durumlarda 16-18 yaş arası müşterilerin de ailelerinden onay alarak ek kart çıkartmaları mümkün olabilmektedir. Pekela, ek kart başvurusu nasıl yapılır?

 

Sevdikleriniz İçin Ek Kart Başvurusu

 

Ek Kart Başvurusu Sorumluluğu - Sevdiklerinize Ek Kart Başvurusu Yapmanın 4 Kolay Yolu

 

Günümüzde bankacılıkla ilgili işlemlerin hemen hemen hepsini internet bankacılığı ile halletmek mümkündür. Diğer işlemler gibi ek kart başvurusu da internet bankacılığı ile kısa sürede ve kolayca yapılabilmektedir. Başvuru onayı kısa sürede cep telefonuna SMS olarak gelmektedir. İnternet bankacılığı kullanmak istemeyenler ise başvurularını telefon bankacılığı aracılığı ile yapabilirler. Ek kart Ziraat , Akbank, Vakıfbank, İş Bankası gibi tüm bankalarda yapılabilmektedir. Telefon bankacılığı da en az internet bankacılığı kadar pratik olan ve neredeyse hiç zorlanmadan başvurunuzu yapabileceğiniz bir yöntemdir. Başvuru için belirtilmesi gereken spesifik durumlar var ise başvurunun şubeden yapılması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda başvuru sahibi özel durumunu şubedeki banka görevlerine belirterek bu durum için gerekli evrakları imzalı şekilde banka görevlisine teslim etmeli ve başvurularını bu yolla yapmalıdırlar. Ek kart başvurusu nedir detaylarını ise aşağıdaki makaleden bulabilirsiniz.

 

Ek Kart Başvurusu İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Gelişen teknoloji ile bankacılık işlemlerinin bile büyük çoğunluğu neredeyse hiç çaba sarf etmeden halledilebilmektedir. Ek kart çıkartmak için de internet bankacılığı yoluyla başvuru yapmak mümkündür. Bu seçenek hem kolay hem de mantıklı olacaktır. Bunun yanında telefon bankacılığı kullanılarak da ek kart başvurusu yapılabilmektedir. Bu iki seçenek çalışan kişiler için ya da mesai saatlerinde banka şubelerine uğrama şansı olmayan kişiler için oldukça cazip seçeneklerdir. Tabi ki bank şubesine bizzat başvuru yaparak da ek kart talebini iletmek mümkündür. Bazı durumlarda işlemlerde aksaklık yaşanması durumunda internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı kanallarını kullanarak işlem tamamlanamayabilir ve şubeye gitmek zorunlu hale gelebilir. Böylece ek kredi kartı başvurusu için kullanabileceğiniz yöntemleri şöyle özetleyebiliriz:

  • İnternet Şube
  • SMS
  • Telefon Bankacılığı
  • Şube

 

Kimler Ek Kart Başvurusu Yapabilir?

 

Ek Kart Başvurusu nedir - Sevdiklerinize Ek Kart Başvurusu Yapmanın 4 Kolay Yolu

Kredi kartı başvurusu işleminde olduğu gibi ek kart başvurusunda da bankalar 18 yaşından büyük olma şartı koymuşturlar ancak bazı özel durumlarda velisinin onayı ve dilekçesi ile 16 yaşından büyük bireyler de ek kart başvurusu yapabilmektedirler. Başvuru yapılabilen ek kart sayısında da birçok banka sınırlama uygulamaktadır. Bir müşteri kredi kartlarından bir tanesi üzerine en fazla 10 adet ek kart başvurusunda bulunabilir. Ek kartlar üzerinden yapılan harcamalar ek kart sahibine yönlendirilmektedir.

 

Ek Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

 

Ek kart kişiye ait kredi kartına bağlı olduğu için iki kartın limiti aynıdır. Kredi kartı için kalan harcama hakkı ek kart için de geçerlidir. Ancak kişinin talep etmesi durumunda ek kartın limiti ana kredi kartının limitinden farklı olarak ayarlanabilmektedir. Ek kart limiti de istenildiği zaman değiştirilebilir özelliktedir.

 

Ek Kart Ücretli Mi ?

 

Diğer tüm kartlarda olduğu gibi ek kartlar için de belirli bir miktar kullanım aidatı bulunmaktadır. Aidatlar bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bazı bankalar hiçbir müşterisinden aidat talep etmezken bazıları ise öğrenciler gibi sadece belirli bir kesimden aidat talep etmemektedir. Ancak yasalara göre bir banka ek kart için aidat talep edecekse bile bu aidat ek kartın bağlı olduğu ana kredi kartının aidatının yüzde ellisini geçmeyecek şekilde ayarlanmak zorundadır. Bu nedenle başvuru sahipleri kredi kartı aidatlarını bilmeleri durumunda ek kart aidatlarını da hesaplayabilirler. Pekala, ek kart borcundan kim sorumludur ? Şimdi bu konuya değinelim.

 

Ek Kart Sahibinin Sorumluluğu

 

Ek kart bir asıl karta bağlı bir kart olduğu için normal bir kredi kartı gibi sorumluluğu bulunmaktadır. Asıl kart sahibi nasıl bir kredi kartı sorumluluğu taşıyorsa, ek kart sahibi de aynı sorumluluk altındadır. Bu sebeple, ek kartı kullanırken de dikkatli olmanız da fayda vardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz