Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

03 Ekim 2020 Cumartesi, 17:41
Senet Borcu Odenmezse Ne Olur 642x320 - Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmezse ne olur? Sorusun son haftalarda birçok senet borçlusunun merak ettiği konular arasında yer almaktadır. İlk olarak bu soruya yanıt vermeden önce senet denilen belge ne anlama gelmektedir ondan bahsetmek istiyoruz. Kişilerin ödemek zorunda olduğu borcun güvence altına alınabilmesi için belirli vadelerde ödenmesini taahhüt eden belgedir.

 

 

Senet Ödenmezse Ne Olur?

 

 

Senet borcu ödenmezse ne olur? Alacaklı kişi; belirttiği süre içerisinde borçludan alacaklarını tahsil edemez ise icra başlatma hakkına sahiptir. Bu durum tamamen senet sahibi ile alakalıdır. Senet sahibi kurumsal bir şirket ise hiç beklemeden avukat aracılığı ile icra işlemi başlatabilir. Bazı senet sahipleri ise borçlunun durumundan dolayı ödeme konusunda biraz daha zaman verebiliyor. İcra yolu ile tahsil edilen senet borcu alacaklının yaptığı masraflar ve avukat ücreti de eklenmektedir.

 

 

İcra Verme Süreci Nasıl İşler?

 

 

Alacaklı borcun tahsil edilmediği durumlarda, Alacaklı senet delil olarak gösterip icra dairesine başvurabilir. İcra dairesi, senet sahibine bir avukat vererek yasal işlemleri başlatır. Alacaklının avukatı, ilk önce borçlu kişiyle irtibata geçerek ortak bir çözüm bulmaya çalışır. Avukat ve borçlu kişi anlaşırsa borcun ödenmesi için ödeme planı yapılır. Eğer avukat borçlu kişi ile anlaşamaz ise icra takibi başlatılır. Senet zamanında ödenmezse ne olur? İcra takibi başlaması durumunda, borçlu kişiye bir ödeme belgesi gönderilir. Borçlu ödeme belgesini teslim edildiği günden sonra 10 iş günü süresince borcu ödemek zorundadır. Borcun ödenmediği durumda diğer yasal işlem başlar.

 

 

Senet Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Verilir Mi?

 

 

senet borcu - Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 

 

Senet borcunu ödemeyene hapis cezası var mı? Borçlu kişi ödeme listesini aldıktan hemen sonra 5 iş günü süresince itiraz etmesi durumunda icra işlemini durdurabilir. Bunun için borçlu, borcunu ödeyeceğine dair taahhüt vermesi gerekir. Borçlu belirtilen süre içerisinde borcunu yine ödemezse bu sefer hapis cezası verilebilir.

 

 

 

Senet Borcu Ödenmezse Maaşa Bloke Konur Mu?

 

 

Borçlu Kişi icralık olduğunu anladığı zaman mallarını başkasına devrederek korumaya çalışabilir. Böyle bir durum tespit edilirse borçlunun maaşına el konur. Borçlunun her ay aldığı maaşın %25’lik tutarı kesilerek alacaklı kişiye verilir. Bu şekilde borçlu ödemesi gereken miktarı taksitlendirerek ödemiş olur.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz