Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

05 Ağustos 2020 Çarşamba, 09:00
Schengen Vizesi Nasıl Alınır 642x320 - Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen bölgesi, Avrupa bölgelerinin çoğunu kapsayan ve AB ülkelerine pasaportsuz giriş çıkışın mümkün olduğu yere verilen isimdir. Dünya üzerindeki en büyük seyahat noktasını da ifade etmek için kullanılır. İlgili bölgelere gidebilmek için sahip olunması gereken Schengen vizesi ise AB bölgesinde üye olan her devlete ücretsiz olarak seyahat edilmesini sağlayan vize çeşididir. Genellikle turizm veya seyahat amaçlı olarak 90 gün süre ile kalınmasına izin vermektedir. Avrupa kapsamında en çok tercih edilen vize türü olan Schengen vizesi, Schengen bölgesi içerisinde yer alan devletlerin içerisinde özgürce dolaşılmasını ve seyahat edilmesini sağlamaktadır. Fakat bu durum, bireyler için totalde 90 gün geçerli olabilmektedir. Seyahat süreniz daha uzun olacaksa Avrupa ülkelerinin şahsi vizelerini almanız önerilmektedir.

 

 

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 

 

Schengen vizesi 2020 yılının Şubat ayı itibarıyla interaktif ortam üzerinden alınmaya başlamıştır. Gereken başvuru formunu internet üzerinden doldurarak elektronik imza yöntemiyle sisteme yükleyebilirsiniz. Ayrıca gitmek istediğiniz Schengen bölgesine seyahat için gerekli pasaportunuzu alabilmek için ilgili devletin temsilciliklerine de başvuru yapılabilmektedir. Ülke temsilciliklerine vize başvurunda bulunacak kişilerin öncelikle gerekli belgeleri ile vize dosyalarını oluşturmaları ve daha sonra interaktif ortam üzerinde bulunan e-randevu sistemindeki işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Vize işlemlerinizi gerçekleştirip pasaportunuza sahip olduğunuz andan itibaren ilgilendiğiniz ülkenin içerisinde izin süreniz dahilinde özgürce seyahat edebilirsiniz.

 

 

Schengen Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 

 

Schengen vize başvuru adayların tamamlaması gereken birtakım belgeler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve belki de en temeli, vize başvuru dilekçesidir. Bireylerin anadilinde veya ilgilendikleri ülkenin dilinde yazılması gerekmektedir. Kişilerden beklenen bir diğer belge ise vize ücret dekontudur. Bireylerin ilgili devlet temsilciğine yatırdıkları harç ücretini belgelerle desteklemesi gerekmektedir. Daha sonra başvuru sırasında kişilerin kimlik fotokopisi, Schengen vize başvuru dosyanızda bulunması gereken evraklardan biridir. Schengen başvuru formu iki adet biyometrik fotoğraf, güncel pasaportun önlü arkalı fotoğrafı, varsa daha önceden alınmış Schengen vizesinin fotokopileri, gideceğiniz ülke üzerinden rezervasyon yaptığınız uçak ve otel bilgileri ve son olarak e-devlet üzerinden alınmış sicil kaydı, adaylardan başvuru sırasında istenen diğer evraklardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz