Satılan Hisse Senedi Ne Zaman Hesaba Geçer?

14 Ağustos 2020 Cuma, 09:00
satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer 642x320 - Satılan Hisse Senedi Ne Zaman Hesaba Geçer?

Satılan Hisse Senedi Parası Ne Zaman Hesaba Geçer?

Borsa üzerinden yatırım işlemleri gerçekleştiren bireyler, hisse senedi işlemlerinin gerçekleşmesi anında kazançlarını nakit olarak çekememektedirler. Yatırımcıların elde ettikleri gelirlerin hesaplarına geçebilmesi için yaklaşık olarak 2 gün boyunca takaslanma şartı bulunmaktadır. Yani kazanılan para, ilgilediğiniz borsa kuruluşu (Takasbank) içerisinde 2 gün boyunca saklanmaktadır. (SPK nın aksi kararı yoksa) Bu durum, istisnalar haricinde her kullanıcı için eşit olarak uygulanmakta ve hiçbir kullanıcının kazandığı meblağı hesabına çekmesine izin verilmemektedir.

Para çekim işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için geçecek olan süre, Borsa İstanbul yetkilileri tarafından uygulanmakta ve yürürlülüğe aynı kurum tarafından konulmaktadır. Ayrıca elde edilen finansal durumun hesaplanma aşamasında, yatırımcı kişinin borsa senedini hala elinde bulundurduğu düşünülmektedir. Bu sayede kişilerin geçecek süre zarfında zarara uğramaları önlenmiş olur. Satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer sorusunu merak edenler t+2 kuralını unutmamalıdırlar. Ayrıca bazı kesimler cuma günü yapılan satışlar sonrası paranın hemen alınamadığı serzenişinde bulunmaktadır. Bu noktada cuma, pazartesi günü de farketmeden her gün için de t+2 kuralı geçerlidir. Yani Cuma günü satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer sorusu için, hisse senedi parası Salı günü hesaba geçmektedir. İşlem sonrası 2 iş günü süreci unutulmamaldır. Ayrıca Perşembe günü satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer soranlar ise parayı pazartesi günü alacağını unutmamaldırlar. Hafta sonu günleri bu süreçte geçerli değildir. Peki, borsa hesabı nasıl açılır?

 

 

 

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

 

 

 

Kendi adına hisse senedi hesabı açmak isteyen bireylerin ya bankalar üzerinden işlem sağlaması ya da online olarak bankacılık sisteminden hesap açma işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Banka veya internet özelliklerini kullanmak yerine aracı bir kurum kullanılması durumunda ise ilgili birimin internet hesapları üzerinden hisse senedi hesabı açmak mümkün kılınmaktadır. Günümüzde her oluşumun dijital ortama taşınmasından dolayı yalnızca hesap açma işlemlerinizi değil aynı hesaba yatırım uygulamalarınızı da internet üzerinden gerçekleştirebilmek mümkündür. Ayrıca hesap açtıktan sonra siteler tarafından tüm kullanıcılara ücretsiz olarak verilen eğitimlere de katılabilmek mümkündür.

 

 

Hisse Senedi Brüt Takas Uygulaması

 

 

satılan hisse senedi para ne zaman hesaba geçer - Satılan Hisse Senedi Ne Zaman Hesaba Geçer?

 

 

 

Hisse senetleri üzerinde gerçekleştirilen takas uygulamaları, yalnızca nakit mevduatları üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlere verilen isimdir. Bir yatırımcının hisse senedi alması / satması ve karşılığında para vermesi / alması bir düzen içerisinde gerçekleştirilmektedir. SPK kurallrının geçerli olduğu bu takas işlemi Takasbank aracılığı ile gerçekleşmektedir. SPK kararı ile bazı hisse senetleri için brüt takas uygulaması getirilebilmektedir. Alıcı-satıcı için güvenilir bir piyasa hedefleyen SPK takas konusunda da önlemler alabilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Bu işlemlere literatürde genel olarak ‘’ Brüt takas uygulaması ’’ olarak lanse edilmektedir. Gerçekleştirilen brüt takasta kişilerin elinde bulundurduğu hisselerin ertesi gün satılması mümkün olmaktadır. ( SPK süreyi uzatmadıysa) Brüt takas işleminin gerekli olduğu durumlarda ilgili bazı hisseler için internet üzerinden uygulanacak işlemler kapatılmaktadır. Kısacası kişilerin internet üzerinden e-trade işlemleri gerçekleştirmesi veya herhangi bir emir uygulamasına tabi tutması yasaklanmaktadır. Hisse senedi üzerinde takas işlemleri gerçekleştirecek kişilerin aracı kurumlarla ya bizzat görüşmesi ya da telefon aracılığıyla iletişim kurması gerekmektedir. Ayrıca takas işlemleri sırasında bireylerin kredili işlemler uygulaması veya hisse senedinden alacağı mevduatı taksitlendirmesi de kesinlikle yasaktır. Ayrıca alış işlemi için gerçekleştirilecek olan lot miktarı kadar paranın da kişilerin hesaplarında bulunması zorunlu bir hale getirilmiştir. Yine bu kriterler hisse bazında değişebilmektedir. Bu sebeple, brüt takas içib KAP açıklamalarına bakmakta fayda vardır.

 

Özetle; gün gün satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer?

 

  • Pazartesi satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer? = > Çarşamba
  • Salı satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer? = > Perşembe
  • Çarşamba satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer? = > Cuma
  • Perşembe satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer? = >  Pazartesi
  • Cuma satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer? = > Salı

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz