Rüçhan Hakkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

17 Ekim 2020 Cumartesi, 23:08
Ruchan hakki nasil kullanilir 642x320 - Rüçhan Hakkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bedelli Sermaye Artırımı

Şirketler faaliyetlerini finanse etmek için kaynağa ihtiyaç duyarlar. Bunları yabancı kaynaklarla yapabilecekleri gibi öz kaynakları vasıtasıyla da yapmak isteyebilirler. Bu durumda da sermayedarlardan şirkete yeni sermaye getirmelerini talep edebilirler. İşte böyle bir duruma bedelli sermaye artırımı denir.

Örneklendirerek yazımıza devam edelim. Şirketimizin 100.000 adet hissesi olduğunu ve her hissesinin itibari değerinin bir lira olduğunu varsayalım. Yani şirketin sermayesi yüz bin lira şirketin yüzde yüz bedelli sermaye artırımı yaptığını varsayalım. O zaman şirketin yüz bin adet hissesi iki yüz bin adede çıkacak. Diğer taraftan 100.000 liralık sermayesi de 200.000 liraya çıkacak.  Bunu 200.000 liraya çıkaracak olan şey;  şirketin sermayedarlarının ekstra yüz bin lira getirip şirkete koyması. Bu durumda şirket sermayedarlarının her bir hisseyi bir liradan alıp, şirkete toplam yüz bin lira taze para koyduğunu varsayıyoruz.

 

 

Rüçhan Hakkı Nedir?

 

 

Ruchan hakki hisseyi nasil etkiler - Rüçhan Hakkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

 

Rüchan hakkı ne demek ; şirket sermayedarlarının yeni sermaye artırımda bundan da öncelikli olarak faydalanma ve şirket hisselerinden alma hakkıdır. Böyle baktığımızda Rüçhan hakkını bu bir liraya kullanabildiğini varsayalım. Eski sermayedarlarımız bedelli sermaye artırımında her bir hisse için bir lira yere koymak suretiyle kendi hisse paylarının şirket içindeki korumuş olacaklar.  Şirketimizin hisselerinin aynı zamanda borsada işlem gördüğünü ve şirket hisse senedi fiyatının Borsada beş lira olduğunu varsayalım.

 

Şirketimizin piyasa değeri o zaman kaç olacak beş lira hisse senedi fiyatım var yüz bin adet de hissem var bedelli sermaye artırmak önceden bahsediyorum beş çarpı yüz binden beş yüz binalık bir Piyasa değerim. Bedelli sermaye artımı ile birlikte yüz binlerce yeni şirkete para konduğu için piyasa değeri beş yüz bin liradan altı yüz bin liraya çıkacak. Yani artık piyasa değeri bir şirketi altı yüz bin lira oldu.

 

Şirketin piyasa değeri altı yüz bin lira olmakla birlikte şirket hisse adedi yüz binden iki yüz bine çıkmış oldu.  Altı yüz bin lira piyasa değerim var. İki yüz bin adette hissem var. Altı yüz bin bölü iki yüz bin bilinen şirketin bir adet hissesinin değeri üç liraya düşmüş oldu. Şirket sermayeleri açısından düşündüğünüzde sermaye artırım yapılmadan önce bir adet hissenin değeri benim cebimdeki beş liraydı. Bir tane hissem vardı. Şuanda şirket hissesinin değeri üç liraya düştü ama artık cebinde kaç tanesi var. İki tane hisse var.  Yani toplam değeri altı TL’ye çıkmış oldu.

 

En başına kadar değerim vardı beş lira vardı bir lira artmış oldu. Bu da nereden arttı ben zaten bu hisseyi almak için şirkete bi lira yeni para koymuştum.  Dolayısıyla aslında baktığınız zaman en baştaki Değerli sonraki değeri arasında bir miktar fark oluştu. Bu fark da bir lira.  bu da nereden kaynaklandı benim şirkete koyduğu paradan kaynaklandı işte. Rüçhan hakkını kullanıp ta sermaye artırımı girerseniz sizin için sonuç bu oluyor.

 

 

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

 

 

Ruchan hakki borsada nasil satilir - Rüçhan Hakkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

 

Rüçhan hakkını kullanmak istemiyorsunuz ama o zaman hakkınızı piyasada satabiliyorsunuz. Kaçtan satacaksınız şimdi bunun hesaplamasını da yapalım.

 

Şuanda başkasına rüçhan hakkını sattığımızda aslında başkasına ne hakkı vermiş oluyorsunuz? Normalde bir şirketin piyasa değeri hisse başına üç lira iken, siz rüçhan hakkınızı satmak koşuluyla o kişi şirketin hissesini Bir liradan alabilme hakkına kavuşur. Dolayısıyla bu üç türü ile iyi bir lira arasındaki fark olan iki lirayı almak suretiyle bu hakkınızı satabilirsiniz.

 

Rüçhan hakkı nasıl kullanılır? diye soranlar ise bedelli kararından sonra hisse senedi sahibi olanlar hisse kodu R ile biten birkaç hisse saahibi daha olur. Bunlar rüçhan hisseleridir. Bu rüçhanlar, pazarda satışa ve alışa açıktır. Tıpkı normal piyasa gibi. Tek farkı rüçhan hakkı kullanmak için bir süre vardır. Bu süreyi şirket belirler. Satış fiyatınız; sizin hissenizin bedelli sermaye artırımı kararından sonra piyasadaki satış fiyatıdır. Yani pazar fiyatıdır. Bu fiyat piyasada serbestçe belirlenir. Fiyat olan üç lirayla rüçhan hakkınız dolayısıyla alabildiğiniz bir liradır.  Arasındaki fark olan iki lirayı sizin rüçhan hakkını satma karşılığında elde ettiğiniz bedel oluyor. Bedelli sermaye artırımı da sermayedarların yapabileceği iki opsiyon vardır.

 

Birincisi bedelli sermaye artırımına katılmak rüçhan hakkını kullanıp diğeri ise rüçhan hakkını satmak suretiyle o bedelli sermaye sonrasında hisse fiyatındaki düşüşü rüçhan hakkını satmak suretiyle elde ettiği getiri ile kompans etmesi demektir.

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz