Rayiç Bedel Hakkında Merak Edilenler

29 Kasım 2020 Pazar, 09:00
rayic bedel hesaplamasi 642x252 - Rayiç Bedel Hakkında Merak Edilenler

Rayiç Bedel

Konut alım – satım işlemlerinde kullanılan bu terim özellikle değer hesaplanmasında karşımıza çıkmaktadır. Sadece konutlarda değil arsalarda da rayiç bedel hesaplaması yapılmaktadır. Bir evin veya arsanın sahip olduğu piyasa değerine ‘rayiç bedel’ denilmektedir. Yani piyasa koşullarını belirleyen etkenlerin analiz edilmesiyle ev ve arsa fiyatları belirlenmektedir. Rayiç bedel nedir sorusunun cevabı olarak bir ev ve arsa değeri verilebilir. Kanunlarla belirlenen rayiç bedel belirli kriterlere göre değerlendirilmekte ve belirlenmektedir. Arsa, konut dışında otomobillerde de yine rayiç bedel hesaplaması yapılabilmektedir.

 

 

Rayiç Bedel Kriterleri Nelerdir?

 

 

Rayic Bedel nedir - Rayiç Bedel Hakkında Merak Edilenler

 

 

Rayiç bedel bir konut, arsa veya otomobilin tam olarak ‘Pazar değerini’ ifade etmektedir. Bu değer birçok kritere göre belirlenmektedir. Yani bir şirket veya birkaç kişi rayiç bedel değerini belirleyecek karar mekanizmasına sahip değildir.

 

Piyasa koşullarına göre belirlenen rayiç bedel ağırlıklı olarak arsa ve konutlar için kullanılmaktadır. Şehir, ilçe, semt, ulaşım imkanları ve manzara gibi birçok kriter bu bedel içerisinde analiz edilmektedir. Ayrıca metro, otobüs durağı, AVM, hastane, okul ve tiyatro gibi birçok yere yakın olan arsa veya konutun rayiç bedeli daha yüksek olmaktadır. Konut rayiç bedeli belirlenirken tüm bu kriterleden yararlanılsa da satış fiyatı rayiç bedelin üzerinde de gerçekleşebilmektedir. Bu tamamen arz – talep ile ilgili bir durumdur.

 

Rayiç bedel tespiti mal müdürlükleri veya defterdarlıklar tarafından yapılmaktadır. Konut rayiç bedeli belirlenirken benzer özellikte ve yerdeki en az 3 adet konutun fiyat ortalaması alınmaktadır. Yani başka bir deyişle bir konut rayiç bedeli belirlenebilmesi için o yerde ve benzer özellikte minimum 3 adet konutun fiyat araştırması yapılmalıdır. Aynı şekilde arsa değeri belirlenmesinde de benzer özellik ve parselde minimum 3 adet arsanın fiyat ortalaması alınır. Eğer sahibi olduğunuz konut veya arsanın karşılaştırma yapmış olduğunuz diğer arsa veya konuta göre bir takım artı özellikleri varsa o zaman ekstradan bu özelliklere göre fiyat belirlemeniz mümkündür. Bu durumda sahibi olduğunuz konut veya arsa, rayiç bedel belirlenirken baz alınan minimum üç konut veya arsanın fiyatından daha yüksek olabilir.

 

 

Rayiç Bedel Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

 

Rayiç bedel hesaplaması yaparken minimum 3 adet konutun fiyatı baz alınır. Konutların fiyatlarının toplamı metrekare toplamlarına bölünerek metrekare ortalama fiyatı bulunur. Böylece konutun bulunduğu semtteki metrekare rayiç bedeli bulunur. Buna göre sahibi olunan konutun metrekaresine göre rayiç bedel hesaplaması yapılır.

 

Arsa rayiç bedel hesaplamasında da yine aynı yöntem uygulanarak arsa rayiç bedel hesaplaması yapılır. Konut veya arsa rayiç bedeli hesaplanırken baz alınan konut yada arsanın özelliği objektif bir şekilde değerlendirilir. Eğer konutunuzun diğer konutlardan daha fazla özelliği varsa buna göre fiyat artışı yapılabilmektedir.

 

 

Rayiç Bedeli Etkileyen Faktörler

 

 

Rayic Bedel sorgulama - Rayiç Bedel Hakkında Merak Edilenler

 

 

Şehir, semt, mahalle, okul, tiyatro ve AVM, metro ve otobüs durağı, manzara ve daha birçok kriter konut yada arsa rayiç bedelini etkilemektedir. Ayrıca ekonomik durum, kentleşme ve diğer faktörler de rayiç bedeli etkileyebilmektedir. İnsanların genel olarak ekonomik olarak zor durumda olmaları rayiç bedelden daha düşük bir seviyede satış yapılmasına neden olabilir. Bu nedenle bir konut veya arsa kesin olarak belirlenen rayiç bedele göre satılacak diye bir şey söz konusu olmayabilir. Acil nakit ihtiyacı ve konut sahibinin biran önce satış yapmak istemesi fiyatı etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor.

 

Konut rayiç bedeli nereden öğrenilir? Rayiç bedel sorgulaması yapmak istiyorsanız E-Devlet üzerinden bunu gerçekleştirebilirsiniz. Konut veya arsanın olduğu yerdeki belediyenin sayfasından gerekli bilgileri girerek yıllara göre konut veya arsanın rayiç bedeli görülebilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz