Portföy Çeşitlendirmesi İle Borsada Riskten Korunma Yolları

09 Mart 2020 Pazartesi, 09:00
Portföy Çeşitlendirmesi Nasıl Yapılır 642x320 - Portföy Çeşitlendirmesi İle Borsada Riskten Korunma Yolları

Borsada Portföy Çeşitlendirmesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Borsa üzerinde işlem yapılabilecek farklı alanlar bulunmaktadır. Tek bir borsa portföyü üzerinden yapılacak olan işlemler çoğu zaman yetersiz ve riskli bir yatırım olacağından dolayı borsada portföy çeşitlendirmesi yapılması daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Borsada portföy çeşitlendirmesi demek aynı portföy üzerinde giderek oluşturulan riski azaltmak adına birden çok portföye yatırım yapmak anlamına gelmektedir. Ortalama kazancın artırılmasını sağlayan portföy çeşitlendirmesi kişilerin risk oranının düşmesine de yardımcı olur.

 

 

Portföy Çeşitlendirmesi Avantajları

 

 

Borsada tek bir portföy üzerinden yatırım yapmak demek bir anda değişen borsa düzeni içerisinde oluşan herhangi bir risk anında bütün yatırımın elden gitmesi demektir. Bu nedenle borsada yatırım yapacak olan kişilerin farklı portföylere yatırım yaparak en azından parasının bir kısmını güvence altına alması gerekir. Portföy çeşitlendirmesinin avantajları içerisinde en önemlisi de risk durumunda elde yatırım yapmaya devam edecek bir paranın bulunmasını sağlamaktır.

 

Portföy çeşitlendirmesinin diğer bir avantajı ise farklı farklı portföylerden gelen gelirlerinde çeşitlenmesidir. Bir portföyde oranlar düşüp zarar ediliyor olsa da başka bir portföyde kazanç elde edilebilir. Bu yönünden dolayı borsada dengeyi sağlamak açısından portföy çeşitlendirmesine gidilebilir.

 

Farklı portföylerden işlem yapmak kar oranının da yükselmesine yardımcı olur. Yükselen portföylerin her birinden farklı oranlarda kar elde edilebilir.

 

 

Portföy Çeşitlendirmesi Nasıl Yapılır?

 

 

Portföy Çeşitlendirmesi Avantajları - Portföy Çeşitlendirmesi İle Borsada Riskten Korunma Yolları

 

 

Portföy çeşitlendirmesi nasıl yapılır sorusundan önce kişilerin seçtikleri portföy üzerinde derinlemesine ne kadar araştırma yapacaklarına bağlıdır. Yani portföy hakkında yeterince araştırma yapılmaması durumunda kazanç elde edilemeyecektir. Bu nedenle portföy çeşitlendirmesi yapılırken sınırlı sayıda portföy seçilmelidir.

 

 

  • Portföy seçiminde öncelikle gelir getirisi olan portföylere yönelmek gerekir. Bazı portföyler birbirleri ile bağlantılıdır. Yani biri yükseldiğinde diğeri de yükselir. Eğer böyle bir portföy seçilirse birinin yükselmesi diğerinin de yükselmesi ve kar etmek anlamına gelir.

 

  • Portföy çeşitlendirmesinde arsa, altın, döviz, fon gibi seçenekler bir araya getirilerek yatırım yapılabilir.

 

  • Her portföy seçiminde ise korelasyon oranlarına bakılması gerekir. Korelasyon oranları doğru bir şekilde hesaplanması halinde portföy yatırımlarından büyük oranda kar elde etmeyi sağlayacaktır.

 

  • Portföy oluştururken yatırım vadenizi göz önünde bulundurmalısınız.

 

  • Riski yüksek bir portföy oluşturuyorsanız, düşük riskli yatırım aracını da portföyünüze eklemek size avantaj sağlayabilir.

 

  • Portföy oluştururken 2 şeyi göz önünde tutmalısınız. Birincisi risk diğeri ise zaman.

 

  • Modern portföy teorilerine göre beklenen getiri yükselirse yüksek getiri sağlanabilir. Bu nedenle beklenen getiriyi yüksek tutmak kazancınızı oldukça arttırabilir. Ancak beklenen getiride olumsuz hareketler zararınızın boyutunu arttırabilir.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz